Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 12. 3. 2009 07:41:32

odseriku
Člen
Registrace: 12. 3. 2009
Příspěvků: 2

vkládání fotografií do textu

Dobrý den, chci se zeptat na zkušenosti. Do jednoduchého letáčku jsem vložila fotografie z digitální zrcadlovky - kvalita bez problémů - při tisku těchto fotografií na A4 nebyl nejmenší problém. Pokud ale tytéž fotografie vložím do letáčku, kde jsou v rozměru třeba 4x6 cm, kvalita jde rapidně dolů... zajímalo by mě, jakým způsobem writer zmenšuje, zda je nutné v grafickém editoru nejprve fotky předupravit... vkládané fotografie byly ve velikosti kolem 3 mega a rozměru (delší strana zhruba 3800 bodů). Výrazné snížení kvality mě zaskočilo, ve wordu tyto problémy neznám.

Offline

#2 12. 3. 2009 08:52:20

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: vkládání fotografií do textu

Já si radši vkládané obrázky vždy předupravím v grafickém editoru - mám nad jejich úpravou 100% kontrolu.
OpenOffice je přece jen hlavně textový editor. Ostatní jeho programy jsou (více - méně) doplňkové.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#3 12. 3. 2009 12:11:16

redakce
správce webu
Místo Opava
Registrace: 15. 9. 2008
Příspěvků: 288
Web

Re: vkládání fotografií do textu

Představte si, že plakát 10x10 metrů zmačkáte do rámečku 10x10 centimetrů. Bude pěkný? Ne. A přesně to se stalo. Před vložením ho musíte ručně zmenšit, aby vypadal k světu. Umí to každý druhý prohlížeč, ve Windows třeba IrfanView.


Vlastimil Ott
správce webu, redakce

Offline

#4 12. 3. 2009 12:20:48

odseriku
Člen
Registrace: 12. 3. 2009
Příspěvků: 2

Re: vkládání fotografií do textu

On není problém fotku zmenšit... jen to časově hodně zdržuje, a narůstá objem dat v počítači, protože pro každý program (Zoner Callisto, Writter, pro zasílání mailem, pro publikování na webu, na fotoserverech, pro tisk... pro každou situaci je třeba jiný rozměr fotografie, takže kromě originálů mám doslova desítky podsložek k různým účelům... fotím denně a s fotografiemi denně pracuji...). Word konkrétně tuto věc zvládá v lepší kvalitě. Kdyby to nebyla každodenní činnost, tak se neptám....

Offline

#5 12. 3. 2009 16:15:23

redakce
správce webu
Místo Opava
Registrace: 15. 9. 2008
Příspěvků: 288
Web

Re: vkládání fotografií do textu

Vývojáři si už přes šest let myslí, že to tam nepatří.

Buď tedy použít makro, pokud to půjde, nebo použít rozšíření - žádné takové ale neznám.

Myslím, že když použijete export pro web i v dokumentu, mělo by to být kvalitativně lepší (a datová náročnost klesne).


Vlastimil Ott
správce webu, redakce

Offline

#6 12. 3. 2009 18:07:20

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: vkládání fotografií do textu

Podle mě jde o naprosto esenciální záležitost, kterou by OO měl zvládat, že se tak neděje, svědčí o tom, že něco zhnilého je ve státě sunovském.
Pane kolego, jakožto fotograf a předpokládám i grafik víte, že takové věci se řeší batchem, což zvládne každý program, který vám není nedůstojno používat; příklad: XnView, ZME, Photoshop, snad i Fast Stone Viewer a možná i Irfan View, to bych se ale musel podívat... Všechny kromě photoshopu (pokud ho neukradnete) máte zadarmo.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 12. 3. 2009 22:58:10

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: vkládání fotografií do textu

PetrValach napsal(a)

Podle mě jde o naprosto esenciální záležitost, kterou by OO měl zvládat, že se tak neděje, svědčí o tom, že něco zhnilého je ve státě sunovském.
Pane kolego, jakožto fotograf a předpokládám i grafik víte, že takové věci se řeší batchem, což zvládne každý program, který vám není nedůstojno používat; příklad: XnView, ZME, Photoshop, snad i Fast Stone Viewer a možná i Irfan View, to bych se ale musel podívat... Všechny kromě photoshopu (pokud ho neukradnete) máte zadarmo.

Domnivam se, ze tazatel(ka) nema problem s pouzitim Vami vyse uvedenych programu, ale prave to, ze timto pouzitim a predpripravenim fotek (porad stejnych) pro x ucelu vznika x sad fotografii o x ruznych rozlisaenich a fotky se silene bordelizuji..

Jestli jsem to teda dobre pochopil.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

Zápatí