Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 16. 10. 2012 10:24:35

treefrog
Člen
Registrace: 15. 5. 2005
Příspěvků: 6

Řazení seznamu a odstranění duplicit podle 2 sloupců - VYŘEŠENO

Potřebuji radu a jsem v této oblasti poněkud nováček. Mám seznam o cca 1200 záznamech sestávající ze 3 sloupců - Příjmení, jméno, datum. Potřebuji data zcela jednoduše seřadit abecedně podle příjmení a pak jména (to umím) a odstranit duplicity na základě příjmení i jména. Tj. bude-li tam Novák Jan a Novák Jaroslav, tak ponechat, ale bude-li tam Novák Jan dvakrát, tak vyřadit. Může mi prosím někdo poradit, ale hodně polopatě? Díky moc, Eva

Dodávám, že mám OOo 3.3.0


_____________________________________

Značím jako vyřešené


;o)

Editoval sedlacekdan (5. 11. 2012 17:05:59)

Offline

#2 16. 10. 2012 11:10:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Řazení seznamu a odstranění duplicit podle 2 sloupců - VYŘEŠENO

Nejspíš bych vytvořil pomocný sloupec, ve kterém bych sloučil dohromady jméno a příjmenní.
1.To se dá udělat například takto : Do "C1" =A1&B1. (také jinak - například funkcí concatenate a další).
2.Tohle se pak vykopíruje do celého seznamu, a celý úsek (A1:C1200) setřídíme podle pomocného sloupce.
3.Následně bych doporučil do 4. sloupce zadat vzorec do "D1" =IF(C1=C2);"";1).
4.Vykopírovat do úseku D1:D1200, načíst zpět do schránky a vložit zpět jen jako "text a čísla".
5.Úsek A1:D1200 přetřídit podle sloupce "D". Na konci zůstanou jen řádky, které nemají jedničku (duplicitní).
6.Všechny řádky bez "1" smažeme a přetřídíme podle potřeby. Následně smažeme sloupce "C" a "D".
7.Doporučuji následně zkontrolovat tvary křestních jmen, protože např. Zdeněk může být zapsán jako Zděnek ap.
8.To bychom zkontrolovali podobně, ale vzorcem např: "C1" =Left(A1;1)&Left(B1;3). Tak se spojí první písmeno křestního jména s trojicí písmen na začátku příjmení.
9.Udělat vše podobně jako v prvním případě, jen na konci prohlédnout a mazat individuálně.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 26. 2. 2019 22:58:35

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Řazení seznamu a odstranění duplicit podle 2 sloupců - VYŘEŠENO

Proč tak složitě.
Možná to dřív nešlo ale pro referenci uvádím. Kromě filtrů je nejjednodušší použít rozšíření

Remove Duplicates
https://extensions.libreoffice.org/exte … duplicates

Sice to chvilku trvá ale vymazání duplikátů je (i podle více sloupců) na "jedno kliknutí", což je důležité, pokud LO/OO používáte k práci a ne k hraní a na podobné operace tak máte maximálně jen desítky sekund.

Offline

#4 27. 2. 2019 05:33:09

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Řazení seznamu a odstranění duplicit podle 2 sloupců - VYŘEŠENO

treefrog napsal(a)

...... Potřebuji data zcela jednoduše seřadit abecedně podle příjmení a pak jména (to umím) a odstranit duplicity na základě příjmení i jména. Může mi prosím někdo poradit, ale hodně polopatě? Díky moc, Eva

Dodávám, že mám OOo 3.3.0


_____________________________________

Značím jako vyřešené Editoval Dan Sedláček - autorka se neozvala


;o)

     Já mám dojem, že v roce 2012 s Libre Office ještě nikdo nepočítal protože zřejmě neexistovalo. Nepematuji se, ale typický záznam Dodávám, že mám OOo 3.3.0 ukazuje na dobu před LO. Je otázkou zda tehdy nějaké podobné rozšíření existovalo.


     Autorka chtěla nativní postup vzorcem, což se dá dovodit z Může mi prosím někdo poradit, ale hodně polopatě? Proto jsem zřejmě makro nenabízel, ale i tak bych asi uvedl možnost řešit konstrukcí vzorců plus makro nebo spíš psanou funkci. Musím dodat že začátečníkovi je celkem obtížnější vysvětlit jak zprovoznit makro, nežli popsat step by step postup vzorcem.
     Také si uvědomuji, že Dan Sedláček byl v té době velice aktivní, a zřejmě by navrhl něco snadnějšího. Což se nestalo. Tím nechci tvrdit, že by neexistoval jiný postup - například pomocí jiné konstrukce vzorců, nebo pomocí kontingenční tabulky (i když si nejsem jistý zda tehdy fungovala stejně jako dnes - tedy s možností exportovat výstup do jiného listu, nebo místa.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí