Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 3. 2009 15:56:01

ondra.sk
Člen
Registrace: 4. 1. 2008
Příspěvků: 18

Ořezávání tvarů

Mám jeden další nepříjemný problém. Mám čtvercový obrázek, kterým chci vyplnit kruhový útvar. Udělám kruh, přesunu ho na ten čtvercový obrázek, vyberu oba objekty a zvolím funkci oříznutí (nebo se to jmenuje asi rozdíl" Výsledný efekt by měl být, že vše, co je vně kruhu se ořízne a zůstane jen to, co je uvnitř kruhu. Bohužel skutečný výsledek je ten, že se obrázek neořízne, ale udělá se z něj výplň, která skočí do kruhu, takže ten kruh není vyplněn ořízlým obrázkem, ale zdeformovaným čtvercem. To mě silně vadí, hlavně když potřebuji vyplnit kruh určitou přesnou částí obrázku. Dá se to nějak vyřešit?

Offline

#2 7. 3. 2009 17:48:05

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Ořezávání tvarů

vyberte kruh i obrázek (pomocí SHIFT) pak na nich dejte pravé tl. a z menu vyberte: "tvary - průnik" ... to je myslím to čeho chcete dosáhnout.

Pro lepší práci je dobré si u kruhu navolit "neviditelnou výplň" - uvidíte pak jen hraniční křivku.

EDIT: sakra, ono to nedělá čistý průnik, ale pokud upraví obrázek na velikost kruhu a pak provede průnik! ...teď se tomu nemůžu více věnovat, možná později.

Editoval Ondra.kl (7. 3. 2009 17:53:43)

Offline

#3 8. 3. 2009 18:01:30

ondra.sk
Člen
Registrace: 4. 1. 2008
Příspěvků: 18

Re: Ořezávání tvarů

Přesně to mi dělá. Potřebuji, aby udělal čistý průnik a ne aby vyplnil obrázkem kruh. Budu vděčný za případné rady jak na to. Děkuji

Offline

#4 9. 3. 2009 06:24:25

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Offline

#5 9. 3. 2009 15:21:05

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Ořezávání tvarů

Doplňuji ilustrační obrázek:

http://disk.jabbim.cz/ondra.kl@jabbim.cz/OOo-prunik.jpg

Po vytvoření průniku z kruhu a obdélníku se posune barevný přechod uvnitř kruhu, k čemuž by dojít nemělo ... a mám ten dojem že ve 2.4 taky nedocházelo.

Prosil bych tedy o přesunu vlákna do "Chyba v programu" a případně též o reportování do issuezilly.

Offline

#6 9. 3. 2009 16:42:55

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Ořezávání tvarů

Dá sa to urobiť cez voľbu "odčítať", má to však svoje úskalia - aj vtedy môže dôjsť k deformácii, musíte ponechať časť okraja pôvodného obrázku (potom ho nedeformuje) a ten nakoniec prekryť bielym obdĺžnikom bez akéhokoľvek prieniku.

Offline

#7 10. 3. 2009 22:58:31

ondra.sk
Člen
Registrace: 4. 1. 2008
Příspěvků: 18

Re: Ořezávání tvarů

Rád bych vlákno přesunul, ale nevím jak. K tomu průniku: Když se řekne průnik, tak by to mělo dělat průnik a ne nějaký napůl průnik. Budu rád, když to někdo opraví, protože tohle mi fakt dost vadí. V OO dělám hlavně obaly na CD a tam potřebuji dělat průniky obrázků a koleček (protože CD jsou zatím stále jen kulatá :-). Buď opravit chybu v OO nebo začít dělat hranatá CD a DVD :-))

Offline

#8 11. 3. 2009 06:18:52

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Ořezávání tvarů

Je to na issue, ale neviem po anglicky, prosím týmto redakciu, keby to tam poslali. Hlasovať za to budem, stačí napísať číslo issue.

Offline

#9 11. 3. 2009 12:21:21

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Ořezávání tvarů

Pánové, buď jsem vůl a špatně jsem Vás pochopil nebo mám zázračný openoffice... jsem naštvaný na ledaskteré jeho potíže, ale s tímhle nemám VŮBEC žádný problém. Jste si jistí, že víte, co děláte a co očekáváte?


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 11. 3. 2009 14:57:32

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Ořezávání tvarů

mrkněte na mnou postovaný obrázek. chci udělat průnik kruhu (s průhlednou výplní) a obdélník vyplněný přechodem. Průnik je definovan jako tak část která je společná oboum obrazcům - výsledkem tedy bude kruh jehož textura / povrch by se měl BEZE ZMĚNY vzít z horního tvaru, resp. ze tvaru který označím první (nevím jak přesně to je ale je to jedno, protože v tomhle problém není).

Problémem je, že textura / povrch se nevezme beze změn ale dojde k jeho deformaci.

Offline

#11 11. 3. 2009 17:11:10

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Ořezávání tvarů

Na tom úřiloženém obrázku to není patrné, ale už asi chápu, o com vám jde. Když se pokoušíte udělat průnik, objeví se v cílovém objektu výplň původního tak, že je tam KOMPLETNÍ a vystředěná. Jenže tohle dělá i CorelDraw, právě jsem to vyzkoušel, a je to v pořádku.
Omlouvám se, pokud jsem vás nepochopil.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 14. 3. 2009 15:20:03

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Ořezávání tvarů

RE:Ondra.sk: Skúste nasledujúci postup. Aj keď nie je úplne čistý myslím že na to na čo to chcete to postačí (možno, zatiaľ):

Pripravte si nasledujúce: obrázok, ktorým chcete vyplniť kruh, a samotnú kružnicu ako obrys (bez výplne a s nulovou čiarou).

Postup:

a.) Urobte kópiu obrázka a vložte ho ešte raz (aby boli obrázky 2);

b.) Obrázky vystreďte horizontálne aj vertikálne (ikona na spodnej lište druhá zprava);

c.) Vyberte všetko <CTRL>+<A> a nastavte na lište "Obrázek" (druhá lišta zhora) cez ikonu plniaceho pera čiaru na "spojitú"(štýl) "hrúbku čiary" na "3 mm" a "farbu" na "bielu". Vytvorí sa tým u oboch obrázkov biely okraj.

d.) Teraz je potrebné urobiť kružnicu s požadovaným priemerom, nastaviť "Štýl čiary" na "spojitý" a "Hrúbku" na "0.00" a "Barvu" na "Bielu". "Štýl výplne" stačí nastaviť na "Neviditeľný"

e.) Presuňte kružnicu nad požadovanú oblasť na obrázku, ktorá mý vypĺňať kruh a pomocou funkcie "Odsunúť ďalej" (prvá ikona na spodnej lište), presunúť kružnicu o jednu vrstvu dolu. Tým pádom sa dostane medzi dva obrázky. Teraz stačí stlačiť <CTRL>+<A>, pravé tlačidlo myši a v menu, ktoré vyskočí nájsť položku "Zložiť" a kliknúť na ňu. Kruh sa vyplní obrázkom (nezdeformuje sa), ale zostane obrázkom vyplnený kruh na bielom obdĺžniku, veľkosti pôvodného obrázku.

f.) Teraz je treba obrázok previesť na raster (bitmapu) pomocou pravého tlačítka myši podmenu "Previesť" a položky "raster" (bitmapa), zrušiť výber, znovu vybrať obrázok (zmení sa druhá lišta zhora) a obrázok orezať. Ako som už povedal má to svoje muchy a nezostane čistý orezaný kruh, ale vyplnený kruh v bielom štvorci.

Pár poznámok:

1, Prečo dva tie isté obrázky? S jedným to nejde, môžete to skladať ako chcete.

2, Prečo tak zložito? Na jednoduchší spôsob som neprišiel, ale ak ho niekto nájde nech ho sem pronto došikuje.

3, Prečo takéto riešenie?: Určite nebude vyhovovať všetkým ale na potlačenie CD to postačí.  Pre ostaných odpoveď add.2.


Kto si chce pozrieť obrázky tak <<<TU>>>

Ešte jedna poznámka na záver: Keď chcete dosiahnuť takéto grafické efekty, možno ako dočasné riešenie poslúži program CorelXara. Je to jednoduchý vektorový grafický program, zameraný hlavne na webovú grafiku (možno nebude niekomu vyhovovať, lebo je v angličtine a neviem či existuje aj lokalizovaná verzia). Dokáže pritom spracovať aj grafické súbory s rôznou hĺbkou farieb. Je rýchly, presný pre tlač (čo sa nakreslí to sa aj vytlačí presne podľa nakreslených rozmerov, stačí poriadne nastaviť vlastnosti stránky) a hlavne takéto efekty v ňom fungujú absolútne presne a bez vedľajších účinkov, ako je deformácia obrázkov a pod.

Editoval Roman Toman (16. 3. 2009 19:43:35)


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#13 13. 5. 2009 10:48:54

Helios
Člen
Registrace: 18. 5. 2005
Příspěvků: 43

Re: Ořezávání tvarů

Podle mě je ještě jedno řešení, a možná i rychlejší, byť také ne zcela košer. Udělal bych si pomocí tvarů a průniku "čtverec s kulatou dírou" požadované velikosti a obrázek bych prostě dal pod něj pomocí nabídky Uspořádat/Odsunout do pozadí.

Offline

#14 3. 4. 2010 21:18:24

milan.kosulic
Člen
Registrace: 29. 9. 2008
Příspěvků: 26

Re: Ořezávání tvarů

Pokud máte Linux, tak Inkscape je lepší volba než Draw a průnik je tam opravdu průnik.

Offline

#15 10. 4. 2010 17:53:42

Renda
Člen
Registrace: 4. 3. 2010
Příspěvků: 24

Re: Ořezávání tvarů

Problém je v tom, že při různých velikostech obrázku a kruhu dojde při volbě průniku k deformaci obrázku. Stejně tak, pokud bych chtěl obrázek ořezat zvenčí odečítáním tvarů.

Při stejných rozměrech obrázku a kruhu problém nenastane. Tak je možnost po převedení obrázku na rastr volit "Formát / Oříznout obrázek", tam při nastavení "Zachovat měřítko" obrázek ořezat na čtverec rozměru kruhu. Pak operace průniku jde bez deformace.

Offline

#16 5. 11. 2011 13:44:55

eF
Člen
Registrace: 25. 1. 2006
Příspěvků: 10

Re: Ořezávání tvarů

Není to až takový problém, jak se zdá. Jde o to, že pokud provedete průnik, tak dojde k tomu, že obrázek se použije jako výplň objektu a ve výchozí podobě takovým způsobem, že se přizpůsobí. To za prvé, za druhé však je třeba upozornit na to, že i když obrázek oříznete, tak on ve skutečnosti oříznutý není, jen se tak zobrazuje. Na takovéto věci totiž musíte použít editor rastrové grafiky. Takže, až provedete průnik a ono se vám to zase zdeformuje do toho objektu, tak potom se podívejte do okna Oblast. Pravé tlačítko > Oblast > Oblast > zrušte Přizpůsobit > zvolte Dlaždice a nastavte procentuální odchylku. Jelikož lze odchylku nastavovat jen v celých procentech, není vždy toto řešení dokonalé, ostatně na takové situace je třeba GIMP nebo jiné editory rastrové grafiky.

Offline

Zápatí