Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 8. 2012 22:21:32

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Zkušenosti s rychlostí otevírání/ukládání souborů v calcu

Dobrý den,
chci se zeptat na vaše zkušenosti s rychlostí otevírání souborů, specielně CALCu v OO/LO.
Mám tabulku s cca 30 000 řádky a asi 20 sloupci (velikost souboru na disku cca 5 MB) a je problém tento soubor otevřít. Trvá to cca 85 vteřin (nepočítám načítání LO). Je uložen v nativním formátu. Problém je zřejmě v pomalém parsování XML, asi ne v komprimaci.

Pokud obsahově stejný soubor otevřu v Excelu (verze 2000, překonvertováno z LO do nativního XLS, velikost cca 14 MB) trvá to odhadem 1/4 až 1/2 vteřiny, tedy OO/LO je asi 160x pomalejší.

Protože budu potřebovat ukládat tabulky s více řádky než nějakých 30 000, ptám se, jestli lze toto nějak řešit a jak to funguje ostatním uživatelům. Nevím totiž, k čemu je vlastnost OO/LO mít možnost v Calcu zapsat cca 1 000 000 řádků, když už 30 000 je problém (nejen ukládání ale i další operace jsou pomalé). Dodám, že tabulka neobsahuje skoro žádné výpočty a jen pár formátů.

Lze rychlost optimalizovat nastavením?
Máte nějakou radu či zkušemost pro porovnání?
Jak analyzovat obsah pro zjištění, jestli rychlost parsování souboru nesnižují nějaké formáty (tabulka vznikla kopírováním vstupních dat z tabulek Excelu).

Díky za odpovědi.

Editoval imcon (10. 8. 2012 11:41:42)

Offline

#2 6. 8. 2012 09:10:44

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zkušenosti s rychlostí otevírání/ukládání souborů v calcu

Já mám Apache OOo a dělá mi to také. Také velce často ukládám data v desítkách tisíc řádků a mnoha sloupcích. Problém je ve velikosti operační paměti a samozřejmě v rychlosti stroje. OOo totiž ukládá v komprimovaných formátech a pro XML asi výjimku nedělá. Když se dostávám do potíží s kapacitou paměti, tak nastavuji například jen 2 kroky zpět, zvětšuji stránkovací paměti (to se musí v operačním systému), zvětším velikost paměti na soubor a nechám jen obsluhu 2 souborů (normálně je jich tuším 10 a teď jsem četl, jak ten počet ještě zvětšit).
Bohu žel ani to často nestačí, tak když to jde, ukládám do několika menších souborů. OOo v tomto smyslu na MSO nemá, ale je třeba si uvědomit, že je to cena za "multiplatformní odf", a je zadarmo.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 6. 8. 2012 10:12:39

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Zkušenosti s rychlostí otevírání/ukládání souborů v calcu

imcon napsal(a)

Dobrý den,
chci se zeptat na vaše zkušenosti s rychlostí otevírání souborů, specielně CALCu v OO/LO.

Možná vám pomůže článek o Zrychlení líného OpenOffice.org. Hlavně podnadpis Přidat paměť. Nastavení je platné pro všechny moduly kancelářského balíku. Jen si změňte cesty v popisu OpenOffice.org za LibreOffice, pokud ho máte.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#4 6. 8. 2012 22:10:10

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Zkušenosti s rychlostí otevírání/ukládání souborů v calcu

Děkuji za rady, ihned jsem nastavení paměti použil. Přidadá mi, že práce s tabulkou se trochu zrychlila (dvoujádrový procesor s 3GB paměti), na ukládání to ovšem velký vliv nemělo, i tak trvá uložení tabulky s cca 60 000 řádky okolo 125 vteřin, což je stále moc.
Ze skušenosti si myslím (nasadil jsem LO v celé firmě), že stabilita a rychlost jsou oblasti, kde by se měl vývoj OO/LO ubírat namísto přidávání nových funkcí.

Offline

#5 7. 8. 2012 05:10:47

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zkušenosti s rychlostí otevírání/ukládání souborů v calcu

Je to divné. Na takové HW vybavení je 125 sec opravdu mnoho. Je otázkou, jestli Váš seznam není nějakým způsobem zpomalován například aktualizací odkazů. Možná by se vyplatilo otestovat rychlost na tomtéž souboru, ale ve formátu odf. Tedy myslím tím uložit obsah seznamu do souboru Calcu nejlépe ve formě hodnot (jen text a čísla). Ono XML v OOo mívalo různé problémy. Už jsem s tím dlouho nic nedělal, ale původně to bylo řešené jen rozšířením importního filtru.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 7. 8. 2012 08:15:07

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Zkušenosti s rychlostí otevírání/ukládání souborů v calcu

Tabulka je sice kopírovaná z částí tabulek z MSO, ale jediný výpočet je dělení v jednom ze sloupců, odkazy žádné.
Zkusím čistý text bez formátů a výpočtu.
Mám tabulku s dvěmi záložkami každá o 110 000 řádcích, ukládání trvá skoro 10 minut. Jakýkoli přesun sloupečku potom desítky vteřin. Je pravdou, že MSO který mám (v2000) takový počet řádků vůbec neumí, i když je podstatně rychlejší.
K tomu XML - myslel jsem tím vnitřní parsování, ODS je uložen (obecně všechny soubory OO) jako řada pakovaných XML souborů.

Offline

Zápatí