Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 16. 1. 2012 21:16:38

GabKa
Člen
Registrace: 16. 1. 2012
Příspěvků: 3

Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

Skúšala som si prispôsobiť túto vzorovú databázu - Databáza na evidenciu výdavkov - ja v mojej potrebujem viac stĺpčekov s "roletkami", ale nedarí sa mi to.


Roletky proste v novopridaných stĺpčekoch vo formulári nefungujú.


Postupovala som nasledovne. Nové stĺpčeky vo formulári som si urobila tak, že som v najskôr vytvorila nové tabuľky, a potom vo formulári som pridala nový stĺpec, kde som použila rovnaké parametre, ako v iných už existujúcich formulárových stĺpčekoch s "roletkami", samozrejme v tých "mojich" som si zvolila novú tú správnu zdrojovú tabuľku.


V článku a diskusii sa píše, že treba správne vyriešiť relácie - väzby, ale vo vzore som ich nikde neobjavila (teda neukazujú sa žiadne vzťahy ak kliknem v hlavnom menu na "vzťahy").
Neviete mi s tým nejak poradiť?

Editoval GabKa (16. 1. 2012 21:17:26)

Offline

#2 1. 3. 2012 21:55:01

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

Relácie tam niesú.
Tie zdrojové tabuľky slúžia ako "zdroj" pre zoznam ale dáta sa ukladajú v tabuľke "tab_vydavky".
Ak si pozriete tabuľku "tab_druh_tovaru" alebo "tab_urcenie" v každej je len jeden stĺpec, ktorý je primárnym kľúčom (nie je možné tým pádom vložiť duplicitnú hodnotu), a to tvorí LEN zdroj pre zoznam v formulári. Teda hodnoty vybrané prostredníctvom "combobox" z ponúknutého zoznamu sa ukladajú v tabuľke "tab_vydavky".
Ak by ste chceli pripojiť tabuľku s viacerími hodnotami (stĺpcami), vtedy by trebalo použiť relácie (vo verzii je to pod položkou Vzťahy).

Offline

#3 9. 3. 2012 19:42:04

GabKa
Člen
Registrace: 16. 1. 2012
Příspěvků: 3

Re: Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

Super, zdá sa, že mi to už funguje. Nerozumiem, kde som vtedy urobila chybu, ešte sa skúsim s tým vyhrať. Ešte sa prípadne ozvem, ak by som natrafila na nejaký problém... Zatiaľ ďakujem!
Jáj, ešte ma napadlo, ako som dobre pochopila, tie formuláre "číselníky" nie sú nevyhnutné, alebo áno?

Edit
---------
Tak som to zrejme zakríkla.
Funguje mi to len v tej vzorovej databáze, ak si tam pridám novú tabuľku a následne nové pole (stĺpček) vo formulári. Ale potrebovala som si vytvoriť vlastnú novú databázu, pretože potrebujem, napríklad aby sa mi hlavná tabuľka a hlavný formulár (vo vzore s názvom "výdavky") volala inak. Ak som to premenovala vo vzorovej databáze, tak to celé prestalo fungovať (zrejme pochopiteľne).
Zvolila som nasledovný postup.
Vytvorila som si v novej databáze najskôr hlavnú tabuľku a potom "pomocné" ktoré budú zdrojmi dát - podľa pokynov s jedným stĺpcom, ktorý je zároveň primárny kľúč.
Následne som si vytvorila prostredníctvom sprievodcu stĺpcový formulár. V režime úprav som jednotlivé stĺpce - textové polia nahradila combopoliami a zadala požadované tabuľky, z ktorých sa majú čerpať dáta.
Pomocné tabuľky som naplnila požadovaným dátami (mám tam napríklad tabuľku "mesiac" - január, február....atď.. ), keď však otvorím formulár, v príslušnom poli sa mi síce objaví šípka, ale keď ju stlačím, roletka sa nezobrazí, uvažujem, že je možno niekde chyba v nastavení poľa, ale nastavenia polí som urobila ekvivalentne presne podľa formulára vo vzorovej databáze. Už si neviem s tým dať rady, kde robím stále chybu.

Editoval GabKa (9. 3. 2012 21:46:43)

Offline

#4 9. 3. 2012 22:00:25

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

Ťažko povedať takto podľa popisu... ale len ma napadlo, že ten "stlpec" (mesiac- január...) musí byť primárny kľúč, a nedá sa použiť dátumové pole?

Offline

#5 9. 3. 2012 22:01:58

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

Inak pri tvorbe databázy som postupoval podobne.

Offline

#6 9. 3. 2012 22:05:11

GabKa
Člen
Registrace: 16. 1. 2012
Příspěvků: 3

Re: Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

Mám tam aj dátumové pole, ale potrebujem aj mesiace, kvôli filtrovaniu dát. Uvažujem, či by som Vás nepoprosila, aby ste sa na tú moju databázu pozrel, mohla by som Vám ju poslať na e-mail? Môj e-mail je kalasova@gmail.com .... Zatiaľ mám len takú skúšobnú verziu, potrebujem tomu prísť na kĺb.

Offline

#7 9. 3. 2012 22:10:54

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Úprava šablóny - pridanie stĺpca s roletkami

kľudne, práve som poslal svoj mail

Offline

Zápatí