Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 2. 2012 20:20:48

ataman7
Člen
Registrace: 13. 12. 2009
Příspěvků: 32

Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Dobrý den,

Jak lze v Calcu rozdělit sloupce rovnoměrně? Ve Writeru to normálně jde pomocí optimalizovat>rozdělit sloupce rovnoměrně.
V Calcu nacházím pouze rozdělit šířku optimálně nebo fixně..

Děkuju předem za odpověď.

Offline

#2 10. 2. 2012 20:49:18

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Označte si sloupce / nebo řádky a pak si přes Formát | Řádek/sloupec | Výška šířka nastavte požadované hodnoty.


Lze také po označení celých sloupců/řádků použít myš a tažením v záhlaví listu si upravit rozměry všech takto označených sloupců/řádků.

Automaticky to zřejmě nepůjde.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 10. 2. 2012 21:14:01

ataman7
Člen
Registrace: 13. 12. 2009
Příspěvků: 32

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Děkuju, to všechno vím. Ale nevím proč by to nemělo jít automaticky, když to ve Writeru lze. Přijde mi nesmyslné, abych zjišťoval celkovou šířku x sloupců a pak jí dělil x, abych získal fixní hodnotu pro každý jednotlivý řádek, kterou pak zadal jako hodnotu šířky.

To už bych snad raději pracoval s tabulkou ve Writeru, kde možnost automatického stejnoměrného rozložení je. Ale vzhledem k jiným omezením tabulek ve Writeru mi to přijde trochu postavené na hlavu, abych používal textový editor pro nedostatečné tabulkové funkce v editoru tabulkovém.

Offline

#4 10. 2. 2012 22:22:20

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Moc tomu nerozumím. Jak rozdělit sloupce? Šířku sloupce? Ta je implicitně nastavena "na stejno u všech sloupců". Výšku pole lze nastavit "optimálně podle obsahu a je to dáno pro celý řádek.

  V Calcu spíš spojujieme (merge) - sloučit buňky. Opačnou funkci (split) - rozdělit buňku proto z praktického hlediska není potřeba. Tedy na rozdíl od Writwru kde se počet buněk rozdělí na celou šířku stránky (Calc má 1024 sloupců a tenhle problém prostě nemá. Takže jde o to pochopit filozofii práce s tabulkou. Pak se může jednat už jen o problém "tiskové stránky", ale tu lze nastavit k poměru reálného zobrazení - a pak třeba exportovat do Writeru, nebo PDF.

  Možná by to chtělo blíž objasnit k jakému úšelu rozdělovat sloupce v Calcu. Mně rozdělování tak jak popisujete připadá nesmyslné.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 10. 2. 2012 23:18:51

ataman7
Člen
Registrace: 13. 12. 2009
Příspěvků: 32

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

OK, popíšu podrobně příklad.

1/ Mám otevřený Calc a vytvářím tabulku pro zjednodušení o 3 sloupcích. Vyplním sloupce daty.
2/ Protože budu chtít tisknout, nechám si zobrazit okraje stránky pro tisk.
3/ 3. sloupec si tažením rozšířím až na konec tisknutelné části stránky.

<b>4/ Protože chci, aby byly mé 3 sloupce stejně široké, označím si je a chci rovnoměrně rozložit jejich šířku. Můžu však pouze nastavit šířku manuálně a nebo nastavit šířku "optimální". Já chci však šířku sloupců rozložit rovnoměrně do mnou označeného prostoru. V tomto případě tedy do šířky tisknutelné stránky.</b>

Pozn. Sloupců samozřejmě mám více, toto je jen zjednodušený příklad.

<i>Nebo chci aby první 2 sloupce byly stejně (rovnoměrně) široké a třetí, aby byl o optimální šířce a to celé, aby zaplnilo nějakou celkovou konkrétní šířku. Opět rozšířím tažením na konkrétní šířku, označím třetí sloupec, nastavím optimální šířku a pak označím zbylé dva a opět postrádám funkci rovnoměrně rozložit sloupce, kterou ve Writeru tak notně využívám.</i>

Snad je to už více pochopitelné.

Offline

#6 11. 2. 2012 07:30:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

ataman7 napsal(a)

2/ Protože budu chtít tisknout, nechám si zobrazit okraje stránky pro tisk.

  Ad 2/.- Tohle je dáno implicitně v nastavení tiskové stránky - není to potřeba ani pro import do Writeru.

ataman7 napsal(a)

3/ 3. sloupec si tažením rozšířím až na konec tisknutelné části stránky.

  Chápu to jen jako potřebu přizpůsobení velikosti textu Calcu do Writeru (aby bylo písmo stejné jako ve Writeru).

  TIP: Napište si plný řádek ve Writeru a nakopírujte ho do Calcu, kde nastavíte stejný druh písma a velikost písma. Získáte stejný rozměr do kterého naformátujete sloupce podle potřeby. Například 3 stejně (nebo různě) široké sloupce. Nebo 6 sloupců, z nichž vždy lichý (první, třetí a pátý) mají šířku tabelačního odsazení, a sudé sloupce jsou pro vlastní text. Například každý první řádek začneme na sudém slozupci a druhý a další už píšeme do sloučených buňek (tabelátor + text). Do sloupce můžeme psát po řádcích a ty pak sloučit vertikálně. Při tom musíme zvolit formátování buňky na "Zalamování řádků" a popřípadě "rozdělování slov".

  TIP: Naformátujte všechny sloupce na extrémně malou šířku (ale tak, aby jste ještě mohl vybírat sloupce). Napište do buňky A1 text a pište bez ohledu na to, že píšete přes mnoho buňek. Když dopíšete řádek, tak vyberte poslední buňku na které končí vizuální text (napří BC1). Vybereme úsek A1:BC1 a buňky sloučíme. Text je nyní v jedné buňce. Podíváme se v tiskovém náhledu, jestli to není moc mrňavé (náhled - přizpůsobit šířce vybraného úseku), nebo vyzkoušíme nakopírujeme do Writeru. Pak už podobně můžeme segmentovat na libovolné uspořádání (šířku sloučených buňěk). Formátované sloučení lze kopírovat, takže jde o možnost jednou vytvořené rozdělení kopírovat bez obsahu vlastně jen jako styly a formáty.

  V Calcu se píše pro některé účely mnohem lépe, nežli ve Writeru. Například většina webových stránek je vsazena do tabulek právě z tohoto důvodu.

Editoval neutr (11. 2. 2012 09:11:31)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 11. 2. 2012 13:47:01

ataman7
Člen
Registrace: 13. 12. 2009
Příspěvků: 32

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

RE:TIP1: Než abych kopíroval do Writeru a zpátky, tak si raději vydělím potřebnou šířku (A3 stránky) počtem sloupců a zadám šířku u sloupců ručně. Přijde mi to ale trapné, že Calc nemůže mít tu samou funkci na sloupce jako Writer.

mezera

Calc
RE:TIP2: Já nechci slučovat ani rozštěpovat žádné buňky. Chci pouze rovnoměrně rozprostřít šířku x sloupců na danou šířku (suma x). Toho ve Writeru dosáhnu tím, že si označím sloupce, které chci mít stejně široké, kliknu pravým>sloupec>rovnoměrně rozložit
Writer

Offline

#8 11. 2. 2012 14:29:04

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Rozdíl mezi Calcem a Writerem je v tom, že ve writeru máte pevně stanovený rozměr stránky (tisku), zatímco v Calcu si můžete rozměr (tiskovou  oblast) nastavit jakoukoliv, včetně toho, na kolik stránek se má tisk rozprostřít a další možnosti.


Vzhledem k tomu, že není pevně daná tisková oblast nelze ani nastavit optimální rozměr buňky a je nutné ho nastavovat ručně.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 11. 2. 2012 15:19:27

ataman7
Člen
Registrace: 13. 12. 2009
Příspěvků: 32

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Ano, to mi také vyhovuje, že si můžu nastavit tiskovou oblast jakoukoliv. V rámci toho nastavení bych ale uvítal možnost rozložit si rovnoměrně označené sloupce, vizte obrázek.

mezera

Když chci, aby jeden sloupec zůstal třeba širší a ostatní byly stejně široké v daném pásmu, tak mi žádné nastavení tiskové oblasti nepomůže, že se to roztáhne všechno proporcionálně, když chci jenom první dva sloupce třeba.

mezera

A co se týče optimálního rozměru buňky, ten nastavit lze, což je opět vidět na obrázku dva. O to je to paradoxnější, že lze nastavit optimální výška/šířka sloupců jako ve Writeru, ale už nejde vytvořit rovnoměrné rozložení šířky/výšky označených sloupců jako ve Writeru.

Offline

#10 11. 2. 2012 18:49:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

Ječtě maličkost - pokud potřebuji stejnou šířku u 3 sousedních slouců, tak je vyberu (vymodřím) na libovolném řádku, nebo v hlavičce a dám jim stejný rozměr - to je stejně náročné jako uspořádání ve Writeru, jen se mi může hnout absolutní šířka tiskové oblasti, ale to jsme si říkali - je to nepodstatné vzhledem k tomu, že se přizpůsobí tisková oblast. Také píšete, že Vás export do Writeru nezajímá. Udržet šířku v původním rozměru můžeme právě kontrolním textem z první buňky. Pak jen upravíme nějakou jiný sloupec, aby se šířka udržela - ale jak uvádíte nic takového nepotřebujete.
  V Calcu není možně například změnit počet sloupců v řádku. Nemůžeme například sloučit 2 buňky a rozdělit na 3. Tohle jde jen ve Writeru, který nemá implicitně konstantní počet sloupců. Proto nejde v Calcu udělat nic jiného, nežli sloučit a zpětně rozdělit na stejný počet. Jedna buňka se nedá rozdělit. Dvě buňky lze sloučit a pak zpětně rozdělit do původních rozměrů. Ale určitě nejde ze dvou buňěk udělat 3, nebo více.
  Něco takového možná lze udělat v tabulkáči Google (lze tam přidat řádky, nebo i sloupce), ale stejně jen do určitého počtu, a zřejmě i tady bude rozhodující souřadnicové určení.
  Jinak Vás ubezpečuji, že takový požadavek je nesmyslem. Lze zřejmě rozdělit buňku pomocí ASCI tabelátorů - tuším Char(32) a tam docílíte požadovaného efektu, ale bez mřížky - tu lze nasimulovat znakem "svislé čárky".


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 12. 2. 2012 12:57:27

ataman7
Člen
Registrace: 13. 12. 2009
Příspěvků: 32

Re: Rozdělit sloupce rovnoměrně v Calcu

OK, už jsem se s tím smířil, prostě to nejde. Writer nechci používat, protože nemá třeba podmíněné formátování a jiné vychytávky. A vkládat tabulky z Calcu do Writeru či naopak mi přijde dost neohrabané.

mezera

Budu to tedy zadávat ručně, tak, jak si to vypočítám. Vím, že mi to může nastavení tiskové oblasti roztáhnout na celou stránku, ale já s tím chci pracovat tak, jak to pak bude vypadat i na papíře, abych pak nebyl nepřijemně překvapen, že to vypadá neesteticky.

mezera

Když budu mít tedy ony 3 sloupce, které budu chtít rovnoměrně rozložit na A4, tak se podívám, kolik má A4 šířku v mm, odečtu od toho okraje zleva a zprava a následně vydělím trojkou. Poté si označím 3 sloupce a zadám jim získanou šířku v mm.

mezera

Děkuju za erudované vysvětlení. Jak jste napsal, asi chci něco co je nesmyslem. I když pořád nechápu, proč by počítač nemohl zkrátka výše uvedený vzorec vypočítat za mě a zadat šířku sám.

mezera

Každopádně děkuju za tipy, obětavost a čas strávený s řešením tohoto problému.

Offline

Zápatí