Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 8. 2011 09:15:53

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

LO vs OOo

Zdar!
Vývoj okolo OOo lehce ustrnul a tak sjem se rozhodl vyzkoušet LO 3.4.2. Nicméně jsem narazil na několik drobností které mě odrazují od dalšího testování:

1. LO nemá klasické ikonky v aplikaci - jen ty "moderní rozmazaniny", staré ikony jdou sice dohrát ale nejsou nasazeny všude (LO např. nepoužije ikony suma, funkce a panelu vzorce v calcu)
2. prohození funkcí "del" a "backpace" - tj. LO se chová jako Excel a naopak než Calc (řešitelné přemapováním)
3. pohyb za výběr: vyberu li A1:A10 a zmáčknu šipku dolů tak nejsem v A11 ale v A2
4. podmíněný formát - nefunguje odkaz na sloupec "např. $A1"
5. nefungují některé vzorce - pravděpodobně problém s převod text - číslo, podrobněji jsem to nezkoumal

... to jen tak na okraj, zatím se vracím k OOo 3.3, v používání LO 3.4.2 jsem neobjevil žádné výhody které by mi stály za překonání výše uvedených drobností.

Offline

#2 22. 8. 2011 11:59:23

Christof
Člen
Registrace: 9. 10. 2004
Příspěvků: 60

Re: LO vs OOo

vývoj OOo neustrnul, jen se teď všechno přesunuje na infrastrukturu Apache... sad

Offline

#3 22. 8. 2011 12:22:04

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: LO vs OOo

... přesně to jsem tím myslel, proto taky píšu "lehce ustrnul"

Offline

#4 11. 11. 2011 21:31:52

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: LO vs OOo

Christof napsal(a)

vývoj OOo neustrnul, jen se teď všechno přesunuje na infrastrukturu Apache... sad

Takže openoffice už nebude pod Oráklem ale pod Apache??? A co libre office? Proč ho všichni všude strkaj (android, nové linuxy)?

Offline

#5 12. 11. 2011 00:24:41

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: LO vs OOo

No ja myslim, ze proto, ze vyvoj OO neustrnul jen lehce. Nemam dojem, ze by OO byl byl tou tichou vodou, co brehy mele...


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#6 14. 11. 2011 09:21:33

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: LO vs OOo

Ano, OOo přešlo pod Apache.

Proč všichni všude strkaj LO? Protože ho tam strkali už pár let (resp. jeho předchůdce go-oo). Protože ti co LO někam strkaj jsou povětšinou i ti co stojí za LO. A protože LO je cool a moderní ... asi tak jako je cool a moderní Ubuntu kdežto debian / OOo jsou staré zkostnatělé projekty s vlastní vizí, která jim nevyhovuje.

Ohledně tichosti vývoje - LO trvalo rok než vydali svoji první stabilní verzi (3.4.2), plánuji dát stejný čas i OOo.

Offline

#7 14. 11. 2011 12:31:55

Christof
Člen
Registrace: 9. 10. 2004
Příspěvků: 60

Re: LO vs OOo

vývoj OOo neustrnul, jen se teď všechno převádí pod správu Apache, prochází se všechny kódy (aby se vyřešily závislosti a autorská práva), převádí bugzilla a další podpůrné nástroje
http://incubator.apache.org/projects/openofficeorg.html
http://incubator.apache.org/openofficeorg/

Offline

#8 14. 11. 2011 21:50:06

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: LO vs OOo

Kolik takovych prechodu ("zmen majitele") si muze tento balik dovolit? Funkcnost se nemeni radu let, spatne vlastnosti se vytrvale opakuji. Aby bylo jasno, me to mrzi, jako uzivatele a propagatora OO, ale konkurence utika. Ted jsem v praci povysil MSO z verze XP (2001) na MSO 2003 (nedelam v tom, pouzivam OO, ale sem tam neco nekdo potrebuje), tj. 8 let stara verze a neco jsem potreboval udelat v Powerpointu a musim rict, ze rychlost a "uzivatelska pritulnost" je pres tech 8 let minimalne stejna (osobne bych rekl lepsi) nez u Impressu.

Ja to i prekousnu, ale kdyz ucitele (kolegyne) vidi na setkani ucitelu z celeho naseho mesta (6 skol) prezentace z projektu (pekne) v Powerpointu, praji se me, jak to budou delat (na ne teprve prijde rada na jare, na dalsim "celomestskem setkani"), musim jim rict, at pocitaji, ze proste takovou prezentaci neudelaji. Prechody u Impressu jsou prakticky nepouzitelne, animace taky.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#9 19. 11. 2011 16:41:43

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: LO vs OOo

Ondra.kl napsal(a)

... asi tak jako je cool a moderní Ubuntu kdežto debian / OOo jsou staré zkostnatělé projekty s vlastní vizí, která jim nevyhovuje.


No já jsem zrovna přesídlil na Ubuntu ;o). Jednoduše proto, že je pravděpodobně nejrozšířenější. A zatím jsem spokojen.


Jediné co mi dělalo problémy bylo nainstalování OpenOffice. Pokládál jsem dotaz na fóru Ubuntu a bylo mi odpovězeno - Dotaz

Cituji:


Open Office už defakto neexistuje, proto nejsou zdroje. Oracle nakonec pochopil, že vývoj nemá cenu a všechno předal pod křídla LibreOffice (kromě názvu). Jedině, že si stáhneš OpenOffice ručně a zkompiluješ si to, ale do budoucna jsi stejně bez jakýchkoli updatů


Nakonec se instalace zdařila - obsahovala ale odinstalování LO a asi 1,5 hodiny postupné instalace OO a i tak se mi povedla instalace až na druhý pokus. Protože pro nejnovější verze Ubuntu již zkrátka nelze přidat OO do zdrojů softwaru.

Takže to není jen o módě, ale i o dostupnosti OO.
Nový uživatel Ubuntu pokud OO vyloženě nechce a netrvá na něm tak je téměř bez šance a přechází na LO.


OO tak bez jakékoliv snahy opouští "bojiště" a přenechává místo LO. Vydání nové verze je jedna věc, ale "nemožnost" instalace OO je něco zcela jiného.


Přesto stále doufám v reinkarnaci nebo alespoň úspěšnou resuscitaci OO.


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 20. 11. 2011 09:27:34

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: LO vs OOo

Zvedavec napsal(a)

Funkcnost se nemeni radu let, spatne vlastnosti se vytrvale opakuji.

To není pravda, hlavně Impress prodělal celkem slušné změny a ve verzi 3.4 se chystají na Calc.


Zvedavec napsal(a)

Prechody u Impressu jsou prakticky nepouzitelne, animace taky.

To se mi nezdá, ale nejsem s to plnohodnotně posoudit. Dřív jsem dost používal PowerPoint, ale teď Impress, a to i firemně (jako součást školení). Funguje to víc než dobře, dělá se s tím líp než s powerpointem. Určitě ano.

Editoval PetrValach (20. 11. 2011 09:27:48)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 20. 11. 2011 09:32:09

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: LO vs OOo

Ondra.kl napsal(a)

Ano, OOo přešlo pod Apache.

Proč všichni všude strkaj LO? Protože ho tam strkali už pár let (resp. jeho předchůdce go-oo). Protože ti co LO někam strkaj jsou povětšinou i ti co stojí za LO. A protože LO je cool a moderní ... asi tak jako je cool a moderní Ubuntu kdežto debian / OOo jsou staré zkostnatělé projekty s vlastní vizí, která jim nevyhovuje.

Ohledně tichosti vývoje - LO trvalo rok než vydali svoji první stabilní verzi (3.4.2), plánuji dát stejný čas i OOo.

Myslím, že komentáře uživatelů, kteří vyzkoušeli LO a s hrůzou zjistili, že je plné chyb, mluví za vše. I v jedné firmě, kde pracuju, šéf doporučil k testování OOo, nikoliv LO. Ale asi je dobře, že LO existuje, jen by to chtělo trochu vypulírovat, zapracovat na chybách atd.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 20. 11. 2011 14:35:32

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: LO vs OOo

sedlacekdan napsal(a)

No já jsem zrovna přesídlil na Ubuntu ;o). Jednoduše proto, že je pravděpodobně nejrozšířenější. A zatím jsem spokojen.

Před 3-4 lety jsem na tom byl stejně, teď už rok jedu na Linux Mint Debian edition.

sedlacekdan napsal(a)

Jediné co mi dělalo problémy bylo nainstalování OpenOffice.

Stáhnu deb balíky v tar.gz, rozbalím, v terminálu se přesunu do složky s rozbalenými balíky a zadám příkaz: "sudo dpkg -i *.deb" ... a nainstalují se všechny balíky.

sedlacekdan napsal(a)
citace z fóra pro Ubuntu napsal(a)

Open Office už defakto neexistuje, proto nejsou zdroje. Oracle nakonec pochopil, že vývoj nemá cenu a všechno předal pod křídla LibreOffice (kromě názvu). Jedině, že si stáhneš OpenOffice ručně a zkompiluješ si to, ale do budoucna jsi stejně bez jakýchkoli updatů

Není pravda, Oracle LO nic nedal, jen od OOo (nikoli Oracle) odešlo několik vývojářů a vytvořili LO. OOo také není nutné kompilovat ale stačí nainstalovat deb balíky.

sedlacekdan napsal(a)

Protože pro nejnovější verze Ubuntu již zkrátka nelze přidat OO do zdrojů softwaru.

To je ovšem volba ubuntu. Oracle ani nikdo jiný nemá moc k tomu donutit Canocnical dát do repozitářů něco co nechce, ostatně OOo není v repozitářích od té doby co vzniklo go-oo. Apache foundation by mohla vytvořit speciální repozitář OOo pro ubuntu, ale ten by si stejně musel uživatel ručně přidat, takže v tom moc smyslu nevidím, navíc by to znamenalo mnohem více práce.

Offline

#13 20. 11. 2011 15:10:53

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: LO vs OOo

Ondra.kl napsal(a)

Stáhnu deb balíky v tar.gz, rozbalím, v terminálu se přesunu do složky s rozbalenými balíky a zadám příkaz: "sudo dpkg -i *.deb" ... a nainstalují se všechny balíky.


sedlacekdan napsal(a)

Protože pro nejnovější verze Ubuntu již zkrátka nelze přidat OO do zdrojů softwaru.

To je ovšem volba ubuntu. Oracle ani nikdo jiný nemá moc k tomu donutit Canocnical dát do repozitářů něco co nechce, ostatně OOo není v repozitářích od té doby co vzniklo go-oo. Apache foundation by mohla vytvořit speciální repozitář OOo pro ubuntu, ale ten by si stejně musel uživatel ručně přidat, takže v tom moc smyslu nevidím, navíc by to znamenalo mnohem více práce.


To je ten problém, proč by měl mít více práce uživatel než vývojáři OO?


Není problém si přidat novou adresu do zdrojů a jednoduše OO instalovat (pokud bude odkud). A nesouhlasím s tím že by to znamenalo víc práce.


Proč by si měl nováček složitě instalovat OO když má obdobu v LO? Použití terminálu je pro lidi přecházející z Win poslední možností. Takovému nováčkovi jsou srdečně jedno rozdíly mezi OO a LO. Prostě si zvykne na nový systém i s jeho klady a zápory. Naopak bude ještě rád, že má editor, který se vyvíjí. Nemluvíme tu totiž o lidech kteří využívají kancelářské balíky naplno, jen semtam na psaní a nějakou tabulku.


V pomyslném "souboji" mezi OO a LO se zatím střílí jen z jedné strany. Druhá strana leží v zákopech kde se možná něco děje, ale nikdo moc neví co.


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 21. 11. 2011 10:49:23

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: LO vs OOo

sedlacekdan napsal(a)

To je ten problém, proč by měl mít více práce uživatel než vývojáři OO?

Řešení je jednoduché: udělejte repozirář pro ubnutu, nebo zaplaťte někoho kdo ho udělá wink

sedlacekdan napsal(a)

A nesouhlasím s tím že by to znamenalo víc práce.

Podívejte se, vytvářet deb balíky je jedna věc. Úplně jiná věc je tyhle balíky ladit pro konkrétní sestavení jedné konkrétní distribuce, zvláště když nejste tvůrce této distribuce.

To je rozdíl asi jako mezi tím, když budete vyrábět a prodávat kotle pro rodinné domy a když  je navíc budete i montovat. V prvním případě končíte vyrobením a zabalením kotle. V druhém musíte řešit věci jako, že tenhle uživatel má menší strop, tomuhle se nelíbí barvička tady a ten by chtěl kontrolku semhle.


Ve světe svobodného sw je běžné že tvůrci sw vytváří zdrojový kód a případně instalační balíky (pokud chtějí). Výrobci distribucí pak tento kód přebírají, aplikují úpravy specifické pro svoji distribuci a pak ji vydávají. Není úkolem tvůrce sw dělat repozitáře pro jakoukoli / všechny distribuce.


Ve světle toho že ubuntu vychází každého půl roku + je potřeba udržovat lts verzi ... no ... opravdu chcete aby se vývojáři OOo na úkor ostatních věcí zabývali ještě touhle prkotinou?


sedlacekdan napsal(a)

Proč by si měl nováček složitě instalovat OO když má obdobu v LO?

.... mno jen a pouze proto že chce, pokud nechce, tak nevím jak ho chcete nutit wink Nejsem si však vůbec jistý procentem lidí co jsou schopni rozlišit OOo/LO a ani procentem lidí co jim není jedno co z toho použití, to druhé se však bude určitě blížit nule.

sedlacekdan napsal(a)

V pomyslném "souboji" mezi OO a LO se zatím střílí jen z jedné strany. Druhá strana leží v zákopech kde se možná něco děje, ale nikdo moc neví co.

Souhlas, marketing má LO dobrý. Střílí dobře a vytrvale už od roku 2007 ... velice dobře míří na začínající uživatele a mlaďochy .... ale co si o tomto projektu myslí znalí uživatelé na tomto portále už asi víte.

Offline

#15 25. 12. 2011 20:59:13

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: LO vs OOo

sedlacekdan napsal(a)

Nemluvíme tu totiž o lidech kteří využívají kancelářské balíky naplno, jen semtam na psaní a nějakou tabulku.

Takže OOO i LO se MS nevyrovnají? MS 2003 je pořád propracovanější?

Offline

#16 25. 12. 2011 21:21:05

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: LO vs OOo

Tento týden jsem začal používat LibreOffice, a to tak, že OpenOffice.org mám jen pro případ nějaké opravdové krize. V tuto chvíli doma v obou zaměstnáních mám LibreOffice3.4, testovací 3.5 a OOo 3.3. Používám přednostně LO3.5 a můžu říct, pánové, to je nářez... rychlost NEUVĚŘITELNÁ v porovnání s OOo, spousta funkcí navíc a dobrá stabilita. To je už ve verzi 3.4, ale 3.5... to je mňam, mňam. Seznam novinek je tak rozsáhlý, že bych jím zaplnil celé forum.

LO má ve výchozím nastavení ty strašné tango ikony, ale je možné přepnout na styl Galaxy.
Ano, Ondra.kl asi má pravdu, způsob mazání je v LO zvláštní, snad si na to zvyknu a zjistím účel, prozatím mi to připadá trochu zvrhlé.
To kritizované prohození výběru za pohyb - zjistil jsem, že je to moc prima. Tohle mi vyhovuje.
Neměl jsem čas Calc zkoušet, tak nevím, které funkce nefungují. Měl jsem problém s konsolidací, musím na to přijít.
Pokud jde o podmíněný formát, LO nyní podporuje neomezený počet podmínek.

Ale hlavně, co mě dostalo - ta rychlost... jestli se OOo nevzpamatuje (jedno, kdy) a nepřinese stejnou rychlost odezvy, pak bohužel papá... i když daleko sympatičtější mi přijde právě projekt OOo. Určitě ano, s výše uvedeným hodnocením souhlasím.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#17 27. 12. 2011 19:53:15

redakce
správce webu
Místo Opava
Registrace: 15. 9. 2008
Příspěvků: 288
Web

Re: LO vs OOo

Srovnání OOo - LibO - MSO na LinuxEXPRESu


Vlastimil Ott
správce webu, redakce

Offline

#18 11. 1. 2012 15:13:06

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: LO vs OOo

PetrValach napsal(a)

Používám přednostně LO3.5 a můžu říct, pánové, to je nářez... rychlost NEUVĚŘITELNÁ v porovnání s OOo, spousta funkcí navíc a dobrá stabilita. To je už ve verzi 3.4, ale 3.5... to je mňam, mňam. Seznam novinek je tak rozsáhlý, že bych jím zaplnil celé forum.

Tak jsem to zkusil a ve skole na PC Celeron 2.5 je rychlost uplne stejna jako u OO - aspon co se spusteni tyka.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#19 19. 1. 2012 01:42:34

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: LO vs OOo

Ano, rychlost spouštění asi bude i nadále šnekovitá, ale rychlost odezvy je tahák. Počkejte si na můj článek, pokud mě nesezobnou psi a nepřejede auto, bude tu po víkendu.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#20 23. 1. 2012 17:00:57

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: LO vs OOo

PetrValach napsal(a)

Počkejte si na můj článek, pokud mě nesezobnou psi a nepřejede auto, bude tu po víkendu.

Kde je? :-)

Offline

#21 12. 5. 2012 13:35:53

michalkolesa
Člen
Místo Rakovník
Registrace: 20. 11. 2007
Příspěvků: 6
Web

Re: LO vs OOo

Před pár dny vyšla nová verze OpenOffice 3.4

V čem se liší od konkurence LibreOffice 3.5.3


Michal Kolesa
28 let, Invalidní důchodce, Vyučen: elektrikářem - silnoproud, Maturita: Strojírenství, Zájmy: Technika (strojírenství, elektrotechnika)

Offline

#22 14. 3. 2013 18:50:17

tomil2002
Člen
Registrace: 26. 2. 2013
Příspěvků: 19

Re: LO vs OOo

michalkolesa napsal(a)

Před pár dny vyšla nová verze OpenOffice 3.4

V čem se liší od konkurence LibreOffice 3.5.3

OO je asi malinko odladěnější , trošku kultivovanější , ale LO má lepší podporu formátu. Nyní je už verze 4.0.1.2. subjektivně malinko delší spouštění oproti předešlé verzi , ale pořád rychlé na stejné úrovni jako MSO. OO je možná o chlup rychlejší , se stopkama to něměřím, takže subjektivně a pokud děláte v OO , tak přechod na LO je hračka , tam je to malinko pozměněno LO u šablon jinak plus minus stejné.OO má líp udělané převody písmen , fonty.U LO si musíte pohrát s velikostí a fontem pokud otevíráte např.něco s MSO.

Offline

Zápatí