Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 11. 1. 2012 14:46:22

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Pěkný den ve spolek,
potřebuji si vytvořit kalendář. Pracuji vždy 4 dny + 2 dny volno. Potřebuji barevně odlišit právě ty volna. Mám zde stažený kalendář, který umí zabarvit so+ne, ale jak na ty moje falešné víkendy po čtyrech dnech?

Offline

#2 11. 1. 2012 18:20:16

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Někde musíte zadat datum Vašeho prvního pracovního dne (první den cyklu).

Použijte podmíněný formát, podmínka:

=mod((datum.v.buňce - $první.prac.den);6)>=4

V podmíndce je nutné zadat relativní odkaz na datum.v.buňce a absolutní odkaz na první.prac.den

Offline

#3 11. 1. 2012 21:34:25

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Děkuji lp. za odpověď,
obávám se, že nemám dostatečné vědomosti k aplikaci Vašeho postupu. Mohl byste mi poradit podrobněji? Jde mi o obyč tabulku - měsíční kalendář - datumy posloupně v jednom sloupci od 1. do posledního v měsíci.

Offline

#4 12. 1. 2012 00:26:49

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Předpokládám, že datumy začínají v buňce A4. Do buňky A1 zadáte datum prvního dne pracovního cyklu.

Vyberete buňku A4. V nabídce formát vyberete podmíněné formátování. V levém horním rohu v nabídce vyberete "vzorec je" a do sousedního pole vložíte vzorec:

MOD((A4-$A$1);6)>3

Vyberete styl buňky, který má zvýraznit volné dny (nebo si ho vytvoříte).

Klepnete na OK.

Klepnete na nástroj štěteček a formát nakopírujete na ostatní datumy.



Podrobnější informace najdete v článcích i na tomto webu.

Offline

#5 12. 1. 2012 07:19:07

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Lze to řešit také tak, že vytvoříte 2 pomocné sloupce. V jednom z nich (řekněme sloupec A) zadáte pořadí - tedy letos 366 dní) Zapíšete do A1 číslici 1 a do buňky A2 vzorec:

 =A1+1


Tohle kopírujete až do řádku 366. Ve druhém sloupci - řekněme B - do B1 zadáte číslo pořadí Vašeho pracovního cyklu. Do B2 vzorec:

=IF(B1=6;1;B1+1)

Toto nakopírujete z B2 až do buňky B366. Vznikne vám sloupec s pořadovým dnem v roce a vedle cyklické pořadí 1 až 6 pro každý den.
  Toto pole A1:B366 dáme do paměti a zpět vložíme jako hodnoty (jen písmo a čísla - vzorce zmizí).


Takto upravené pole A1:B366 seřadíme podle "B" a tím se dostanou k sobě všechny řádky se stejným číslem šestidenního cyklu. Můžeme vybarvit manuálně všechny takové, které mají velikost 5 a 6. To můžeme přímo do  některého (nebo obou) pomocného sloupce.


  Následně po vybarvení zpětně přetřídíme podle sloupce A. Když smažeme pomocné údaje tak tam necháme jen formát - tedy barvu v příslušných polích (implicitně je předvoleno smazání bez formátu - formát se zachovává).


  Další možností je vytvoření jen pomocného sloupce s šestidenním cyklem. Následně můžeme postupovat buď pomocí podmíněného formátu jak popisuje lp (to je technicky správně a pokud se chcete s Calcem seznámit alespoň na úrovni průměrného uživatele, tak použijte uvedený postup tak jak jej popsal lp.), nebo zvolit pole 1 až 366 a postupně smazat pomocí úpravy najdi a nahraď nejprve všechny "1", následně dvojky až "4".

Při takovémto postupu musíme vždy znovu navolit rozsah pole. To provedeme tak, že jedinými údaji v sešitě jsou zatím dny s šestidenním cyklem - stiskneme Ctrl + Home a hned potom Ctrl + End. Všechny údaje máme načteny a smažeme další čísla.


  Nakonec zůstanou jen "5-ky" a "6-ky". Když zadáme vedle tohoto sloupce datum tak už ani barvu nepotřebujeme, nebo setřídíme podle sloupce s číselným údajem a pole s datem vybarvíme.

______________

jen malá úprava ohledně čitelnosti ;o)

Editoval sedlacekdan (26. 1. 2012 19:39:00)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 23. 1. 2012 23:46:36

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Díky pánové za odpověď,nemám zrovna čas, ale co nejdřív vyzkouším. Na pohled se mi zamlouvá systémovější metoda od lp. Můžu tak na vytvořeném kalendáři aplikovat jednodušeji změny.

Offline

#7 24. 1. 2012 00:39:57

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

lp: klobouk dolu, rozběhal jsem to. Mám ale dva dotazy:
1. vznikl mi malý problém. mám ještě podmínku pro zabarvení so+ne. Na volna pracovní jsem si zadal tučné písmo. Když mi ale vychází volno na so nebo ne, tak tučně není - evidentně je aplikovaná jen první podmínka pro zbarvení so+ne. Jak docílím kombinace barevného víkendu a zároveň tučného písma při volnu?
2. zvažuji ještě jednu variantu kalendáře: namísto odlišeného dne volna bych měl kalendář - Sloupce s datumem a dnem v týdnu. vedle ještě sloupec ukazující ranní a odpolední směnu či volno pro daný den. Mám pravidelně se opakující ranní+volno+odpolední+volno. Tedy 4+2 týden na střídačku. Občas potřebuju nahlédnout v kalendáři více dopředu a vědět, jakou mám(ranní či odpolední) Je nějaké rozumné řešení? Zadal bych dejme tomu 1. den na ranní a zbytek by se pro další dny rozpočítal. Nešlo by mi už o barevné či jiné změny, jen písmenko r/o/v dle dne. Ještě jednou díky za tipy...

Offline

#8 24. 1. 2012 13:24:44

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

1. Podmíněný formát skutečně (zatím?) končí po nalezení první platné podmínky. Možnosti jsou dvě:

Vytvořit další styl pro volno o víkendu.

Nebo víkendy označit tučným písmem ručně (stačí jen v prvním týdnu a zbytek nakopírovat)

Styl potom ale nesmí měnit atributy písma (musí např. nastavit jen pozadí).

2. Stejné podmínky, jako v předchozím případě:
Předpokládám, že datumy začínají v buňce A4. Do buňky A1 zadáte datum prvního dne pracovního cyklu.

Vyberete buňku B4.

=IF(MOD(A4-$A$1;6)>3;"v";IF(ISEVEN(INT((A4-$A$1)/6));"R";"O"))

Nevím, jestli jsem vše dobře pochopil. Volné dny ozačíme stejně, jako v podmíněném formátu, týden je 6ti denní, testujeme tedy, jestli je sudý nebo lichý a střídáme raní a odpolední.

Offline

#9 26. 1. 2012 10:29:20

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Díky za vyřešení,
ano, volné dny stejné, zbytek se střídá jako sudý nebo lichý týden. Ještě jsem netestoval, ale vrhnu se na to co nejdřív. Poslední dotaz - doporučíte nějakou literaturu, kde se naučím tyto pokročilejší věci s calcem?

Ještě jednou děkuji za rady.

Offline

#10 26. 1. 2012 10:59:07

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

lp:
ta poslední rada nefunguje. Zadával jsem jako v prvním případě - B4→podmíněné formátování→vzorec je→

=IF(MOD(A4-$A$1;6)>3;"v";IF(ISEVEN(INT((A4-$A$1)/6));"R";"O"))

zbytek nechal v původních hodnotách, nic jsem neměnil a jen potvrdil. Políčka jsou ale prázdná...

Offline

#11 26. 1. 2012 16:12:03

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Ten vzorec patří do buňky

Offline

#12 26. 1. 2012 16:49:13

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

libor007 napsal(a)

Poslední dotaz - doporučíte nějakou literaturu, kde se naučím tyto pokročilejší věci s calcem?

Hodně informací naleznete na tomto webu (sekce články). Je to česky, zaměřené na OO/LO a zpravidla je to psáno dost podrobně. Dost se také dá naučit na webech o Excelu - hodně postupů a vzorců (ne maker) lze použit i v Calcu.

Offline

#13 26. 1. 2012 23:34:58

libor007
Člen
Registrace: 11. 1. 2012
Příspěvků: 14

Re: Podm. formát buněk - zvýraznění víkendů u šestiden. týdne - VYŘEŠENO

Děkuji, dnes jsem nad tím v práci hloubal a pak mne taky napadlo, jestli to nepatří přímo do buňky :-) Tedy úspěšně odzkoušeno, vyřešeno. Potěším tím více kolegů.

Pěkný den...

Offline

Zápatí