Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 19. 2. 2009 17:29:55

j.mlejnek
Člen
Registrace: 19. 2. 2009
Příspěvků: 4

Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Dobrý den,

potřebuji tisknout jednu (a tutéž) stránku dvakrát na jeden list papíru.

Mám vytvořen jednostránkový plakátek a tiskárnu pro formát A4. Chci ale, aby jeden plakátek měl velikost A5, tzn. na jedné A4 stránce byl dvakrát.

Celkem triviální řešení je danou stránku celou zkopírovat a mít tak tentýž plakátek v jednom dokumentu dvakrát, ale to je pro poměrně časté úpravy velice nepohodlné. V MS Word šlo při tisku zadat jako rozsah stránek hodnotu "1,1" a vybrat tisk dvou stran na jeden list papíru, čímž se dosáhlo kýženého efektu. OO Writer tento trik nebere.

Používám verzi balíku 2.3, ale není problém případně upgradovat.

Děkuji, s pozdravem,
Jaroslav Mlejnek

Offline

#2 19. 2. 2009 17:51:14

Sakal77
Člen
Registrace: 18. 2. 2009
Příspěvků: 2

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Tak jsem zo zkoušel v OO.o 3.0.1 a taky to takhle nejde "ošulit". Nedával jsem to tisknout 2 str. na jednu, ale nechal jsem to na dvě samostatné stránky.
Vylezla z toho jen jedna

Offline

#3 19. 2. 2009 19:56:38

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Dá sa to urobiť v module Draw. A ide to tam aj opačne, ak potrebujete vytlačiť jednu veľkú stranu na viac menších papierov (ak robíte poster).

Offline

#4 19. 2. 2009 22:12:20

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Na plakátky jednoznačně draw wink

Obsah můžete vyskládat z textových polí, seskupit si je. Pak to rozkopírovat do více substránek na jednu reálnou - tiskovou. Můžete si rovnou přidat i čáry pro stříhání - ty doporučuju světle šedé, je to pak míň vidět když se stříhá křivě.

Offline

#5 20. 2. 2009 11:28:02

j.mlejnek
Člen
Registrace: 19. 2. 2009
Příspěvků: 4

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Vytvořit svůj plakátek v OO Draw jsem shledal velmi jednoduché. Nenašel jsem ale způsob, jak importovat do Draw svůj odt Writerovský dokument. Ne, že by byl problém plakátek přemalovat, ale kdybyste znali nějaký jednoduchý způsob.

Každopádně jsem prolezl všechny možné nabídky v OO Draw a nemohu nikde najít volbu tisku více stran na jeden list papíru (popř. obráceně, jak popisuje p. Pastierik).

Děkuji za reakce.

Upgradoval jsem balík na aktuální verzi 3.

Offline

#6 20. 2. 2009 12:49:54

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Technicky vzato by to mela umet vetsina tiskaren, jednu stranku dat vytisknout 2x a ve vlantnostech tiskarny nastavit tisk 2 (4 i vice) stranek na jednu.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#7 20. 2. 2009 16:53:57

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Soubor - Tisk - Vlastnosti - Rozloženie - nastaviť počet strán na hárok 2. Formát strany nastavte A5, počet kópií 2. Treba sa pohrať s nastavenia okrajov ...

Offline

#8 20. 2. 2009 19:12:19

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

... do draw není potřeba importovat *.odt. Texty tvořící jednotlivé logické celky si nakopírujte od jednotlivých textových polí - v těch funguje i jednoduché odstavcování a formátování (pokud mne paměť neklame). Dvě A5 si pak můžete na jednu A4 "nakreslit"

Offline

#9 21. 2. 2009 00:57:05

j.mlejnek
Člen
Registrace: 19. 2. 2009
Příspěvků: 4

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

P. Zvědavec má pravdu, většina tiskáren možnost tisku více stran na jeden list papíru má, ale tyto "add-on" nastavení nejsem schopen nastavit makrem (nebo alespoň nahrávání makra tato nastavení ignoruje). Navíc tiskárna neovlivní obsah (nedokáže stránku "zkopírovat"), takže tisk dvou stran na jeden list papíru vyžaduje redundanci obsahu. Proto hledám čistě OpenOffice řešení. Mimochodem, na tomto konkrétním ovladači tiskárny je založen i následující příspěvek od pana Pastierika.

Importem odt souboru jsem myslel opravdu načíst celý odt soubor. To co popisuje p. Ondra už považuji za "ruční způsob". Dvě A5 nakreslit na jednu A4 považuji za zbytečnou redundanci dat (jak jsem psal hned ve své první otázce). Cca polovina plakátku se každý den mění a navíc je potřeba jej tisknout jak jako A4, tak i jako A5 formát. Každopádně toto mě netíží, plakátek je jednoduchý, takže jej ručně překreslit do Draw je otázka půl hodinky.

Popíši přesněji zadání a pak řešení fungující na pracovních stanicích s balíkem MS Office, tj. to, kam bych asi chtěl dospět. Každý den je třeba připravit jednoduchý plakátek s "nabídkou dne". Vyvěšuje se jak ve formátu A4, tak i ve formátu A5. Na starších pracovních stanicích, kde je nainstalován MS Word, probíhá tvorba plakátku následovně: je připravena šablona se společnými prvky všech plakátků a obsahuje "tiskové" makro (pro uživatele je navíc v šabloně uložen panel nástrojů s tlačítkem, které toto makro spouští). Makro vytváří dvě tiskové úlohy: tisk A4 a tisk stejného plakátku  dvakrát na jednu A4 dle v mém prvním příspěvku popsaném triku. (další rozmnožování plakátků už se řeší přes kopírku)

Více či méně toto samé řešení, kdy uživatel vyjde z nějaké šablony, sestaví dokument a potom jedním tlačítkem jej vytiskne na celou A4 a dvakrát zmenšený na A4, bych chtěl implementovat i na pracovních stanicích obsahující kancelářský balík OpenOffice.

Není problém využít libovolné části OO balíku, ale rád bych se vyhl tomu, aby sám uživatel musel tentýž obsah vytvářet de-facto třikrát či prolézat dialogy nastavení tisku.

Děkuji zatím za veškeré reakce.

P.S. Jak moc se kdo vyznáte ve zdrojových kódech OpenOffice? Jakožto programátor bych eventuelně tiskový dialog dokázal přiohnout - čekal bych, že trik s tiskem té samé stránky vícekrát využívaný v MS Wordu, je zde odstraněn použitím nějakých Sort a Uniq funkcí, které by šly pro náš podnik odstranit a zkompilovat si tak vlastní "fork" OpenOffice. Ale toto už je asi zřejmě otázka do anglického fóra OO.

Editoval j.mlejnek (21. 2. 2009 01:03:07)

Offline

#10 21. 2. 2009 01:16:22

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Tak me napada jeste jedno "prasacke" reseni. Muj znamy (neni to informatik) dela vsechny letaky a pozvanky v Excelu, on s nicim jinym nedela. Takze kdybyste si predpripravil graficky na jednu A4 nalezato v Calcu ten Vas plakatek (ted je otazka, jestli se meni i obrazky) a text psal do bunek a na "vedlejsi" stranku je proste prenesete primitivnim  vzorcem.
Budete upravovat jen jeden text, ten bude pritom ve strance dvakrat a bude to akorat jedna A4. Je to takove reseni hodne kamenovani, ale pokud by slo fakt jenom o text, verim tomu, ze by to slo a bez maker, bez programovani a par vzoreckama a pohrat si s formatovanim par bunek.

Editoval Zvedavec (21. 2. 2009 01:18:29)


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#11 21. 2. 2009 01:27:51

j.mlejnek
Člen
Registrace: 19. 2. 2009
Příspěvků: 4

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

Wohou, řešení je to více než prasácké, ale zároveň i jednoduše geniální. Obrázky (resp. obrázkový nadpis) zůstává v šabloně, mění se pouze text, takže by tento způsob schůdný byl. Ještě zbývá vyřešit tisk portrét vs. krajina při tisku A5 a dvou A5 plakátků, ale to asi bude detail.

Samozřejmě bych byl rád za radu týkající se OO Writeru či OO Draw - nevím jak se budou naši uživatelé na OO Calc a psaní odrážkového textu dívat - ale prozatím zkusím implementovat radu p. Zvědavce.  Děkuji.

Offline

#12 21. 2. 2009 06:00:29

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk jedné strany dvakrát na jeden list papíru

V Draw máte požnosť cez voľbu "Soubor - Tisk - Volby" nastaviť "Stránky ako dlaždice". Týmto dokážete tlačiť aj Poster (jeden list na viac papierov) aj opačne viac listov na jeden papier - ale musíte sa s tým naozaj vyhrať. Zároveň si tam môžete nastaviť "Prispôsobiť rozmeru stránky" - automaticky sa vám obrázok zväčší/zmenší podľa papiera v tlačiarni.

Offline

Zápatí