Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 16. 12. 2009 23:08:47

mkj
Člen
Registrace: 16. 12. 2009
Příspěvků: 2

Automatické spuštění prezentace

Ve starších verzích se mi soubory .ppt spouštěly v editačním režimu. Bylo to výhodné pro tuny balastu, který mi mailem chodí, stačilo nahlédnout a mazat.
Poslední verze, jak ve Win tak Linuxu se spouští automaticky prezentace a do editace se z toho snadno nedostanu. Anebo alespoň nevím jak.

Můžete poradit, jak toto vypnout případně jak rychle vyskočit z prezentačního režimu?

Dík

Offline

#2 16. 12. 2009 23:51:20

Plastique
Starám se o firemní weby na WordPressu
Místo Opava
Registrace: 9. 10. 2004
Příspěvků: 176
Web

Re: Automatické spuštění prezentace

Escape?


Správa WordPress webů: https://udrzbawebu.cz

Offline

#3 2. 1. 2010 21:54:02

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Automatické spuštění prezentace

Důvody, proč se prezentace .pps/.ppt spouští v Impressu automaticky:

- nainstalované rozšíření ImpressRunner
- upravený startovací skript OO v Linuxu

podrobně zde: http://martin.vancl.eu/Automaticke-preh … OpenOffice

Offline

#4 20. 2. 2010 13:33:46

patrik.zlin
Člen
Registrace: 20. 2. 2010
Příspěvků: 2

Re: Automatické spuštění prezentace

Escape?
Ten bohuzel ukonci cely openoffice.
Stale jsem nenasel moznost zmeny chovani pri otevreni tak jak to bylo drive tzn. nabeh do editace a zde si jiz rychlost prochazeni prezentace ridim sam.
Neotviram pracovni prezentace ale tak jak vetsina blbosti pro zabavu z mail klienta.
Nejlepsi automat je ten ktery se da vypnout...

Offline

#5 21. 2. 2010 11:19:38

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Automatické spuštění prezentace

Ve Windows to ještě může být způsobeno nastavením akce pro soubory s příponou PPS,PPT

Pokud je zde jako výchozí akce "play", bude se prezentace hned přehrávat:
play:
"C:\Program Files\OpenOffice.org 3\program\simpress.exe" -show "%1"

Místo toho nastavte jako výchozí akci "open":
"C:\Program Files\OpenOffice.org 3\program\\simpress.exe" -o "%1"

Offline

#6 21. 2. 2010 21:15:28

patrik.zlin
Člen
Registrace: 20. 2. 2010
Příspěvků: 2

Re: Automatické spuštění prezentace

To opravdu neni nic v nastaveni Oo pro chovani pri spousteni ?
Ja osobne resim prioritne spousteni v Ubuntu ...jen pro par vybranych ve win.

Pavle ten /simpress.exe" -show "%1" myslis jako nastaveni v registrech ?
To i nekterym linuxakum pri slovu registry naskakuje husi kuze :-))

Offline

#7 21. 2. 2010 22:26:49

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Automatické spuštění prezentace

Ne registry jsem nemyslel. Dostaneš se k tomu nejlíp přes Tento počítač a pak v menu Nástroje - Možnosti složky - Typy souborů. Pak stačí najít a označit příponu, třeba PPS, a vybrat Upřesnit. Otevře se okno, kde je seznam nadefinovaných akcí k souboru (Open, Play, Print...). No a tady si vyber jako výchozí Open a když tuhle akci zkusíš upravit, mělo by tam být zmiňované".../simpress.exe" -o "%1"

Offline

#8 28. 3. 2010 10:29:52

ppp
Člen
Registrace: 28. 3. 2010
Příspěvků: 1

Re: Automatické spuštění prezentace

Stejny problem. Impress/Kubuntu.
Neni to pluginem (mam tam jen defaultni mailmerge.py) ani asociaci pripony. Dela to totiz i pri prazdnem spusteni Impress a nasledne Soubor/Otevrit. Proklikal jsem vsechna nastaveni a moznost vypnout jsem nenasel. Po pravde receno me toto chovani dost...vytaci.
Pri googleni jsem nasel, ze to byl ve starsich verzich feature request, takze tam toto "vylepseni" asi dolepili. Neverim tomu, ze tam nedali moznost to vypnout a proto stale ziju v presvedceni, ze to "jen" dobre schovali. :-/
Jedine reseni je dost nepohodlne z command line spustit soffice -n soubor

Offline

#9 28. 8. 2010 12:57:51

aloisam
Člen
Registrace: 28. 8. 2010
Příspěvků: 1

Re: Automatické spuštění prezentace

Takže to opravdu nejde zastavit během přehrávání?! Já to teď řešil (kvůli tisku) přejmenováním koncovky na ppt, ale děsím se chvíle, kdy to bude OO spouštět automaticky taky..

Offline

#10 21. 1. 2016 16:53:56

tchorik
Člen
Registrace: 21. 1. 2016
Příspěvků: 3

Re: Automatické spuštění prezentace

Otevírám znovu toto téma a prosím o radu. Mám opačný problém, potřebovala bych tchánovi nastavit v impressu, aby se mu prezentace spustila automaticky. Má Windows 8, bohužel verzi Impressu neznám. Dřív (na předešlém notebooku) měl microsoft office a tam se mu to otevíralo automaticky, tady se prezentace spustí po zmáčknutí F5. Děkuji předem:-)

Offline

#11 21. 1. 2016 21:36:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,412

Re: Automatické spuštění prezentace

Běžně se to dělá v ostatních dokumentech Calc, Writer,.. makrem, které se přiřadí k události. Bohužel s Impressem jsem to ještě nedělal. Mám ale dojem, že jsem někde viděl takovou možnost ve volbách spuštění prezentace - automatické spuštění při startu.
     Když by se nikdo neozval (já se zítra zaké podívám) se sytémovým řešením uděláme makro. Zatím nemám představu jak to udělat pro cizí prezentace které se musí načíst - zřejmě do šablony která by se měla nastavit jako výchozí. Dnes si ani nejsem jitý jestli se automatické spuštění týkalo standardní výbavy, nebo vlastnosti z nějakého rozšíření, nebo jestli se vůbec jednalo o prezentace Impressu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 23. 1. 2016 23:27:32

tchorik
Člen
Registrace: 21. 1. 2016
Příspěvků: 3

Re: Automatické spuštění prezentace

Díky za odpověď, jak vyřešit něco makrem je pro mě "španělská vesnice" jsem jen prostý uživatel :-)Pokud by se to nějak povedlo, bylo by to úžasné, tchánovi je 86 let a stále pracuje s počítačem, jen potřebuje,aby to šlo tak nějak nejlépe všechno samo :-)

Offline

#13 24. 1. 2016 10:07:58

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,412

Re: Automatické spuštění prezentace

Tak jsem se musel trošku do problematiky zavrtat. Žádná sláva to není.
     Nicméně lze najít řešení makrem. Na straně problematiky stojí skutečnost, že je nutné povolit makra. Doporučení je dokonce až na nejnižší úroveň. To je dost nebezpečná záležitost. Makra se spustí bez dotazu. Pokud je nastavena střední úroveň, objeví se při otevírání hláška, že dokument obsahuje makra a tento dialog musíte odkliknout. Sice jenom jednou, ale to už autostart deklasuje. Při tom musíte ještě nastavit do výchozí šablony časovou provázanost na všechny snímky a vložit start makro To mám připravené..
     Tímto by měly jít automaticky spouštět prezentace Impressu jako "slideshow". Funkce "slideshow" není do Impresu normálně implementovaná. Na druhou stránku na netu je zřejmě prezentací Impresu minimálně, ačkoliv náš šefredaktor zjistil, že na našem portálu je to nejfrekventovanější dotaz. Tím dostává Vaše téma určitou prioritu. Tento zájem má ale jiný důvod.
     LibreOffice i Apache OpenOffice umí otevírat prezentace PowerPointu od Microsoftu a těch běhá po netu požehnaně - i když existují i jiné druhy prezentací. Zase musím téma rozšířit o vysvětlení. MS Office umí vytvořit dva typy prezentací (mimo šablon). Jde o typ PPT a PPS.
     PPS je zkratkou pro PowerPointSlide(Show). Ta se normálně spustí autostartem. Myslím že je také implementovaná do většiny webových prohlížečů a spustí se bez problému i když nemáte nainstalovaný prohlížeč, nebo nějaký kancelážský balík (MSO, AOO, LO, nebo ještě nějaký jiný). To značí, že se tímto typem prezentace zabývat příliš nemusíme, ale nevím o implementacích nic bližšího. Browswerů je více druhů a ne každý to musí automaticky umět spustit. Některé typy prezentací se spouští nikoliv z browseru, nebo kancelářského balíku, ale přímo z cloudu - o nic se starat nemusíte a frčí to na jeden klik. To bude případ typu PPS i jiných prezentací.
     Druhý typ PPT je přibližně roven Impressu a otevírá se jako jednotlivé snímky v aplikaci Impres. To je přesně to co nechcete. Ono to umí běžet jako slide, ale musíte zadat úlohu - z nabídky > Prezentace > Spustit, respektive nejdříve nastavit například přechody a časy. Právě na zprovoznění jako slideshow se musí použít ta výchozí šablona a pak se to rozjede (snad) stejně jako když by to byl typ PPS.


     Nastavování pomocí maker je nepříjemné a poměrně nebezpečné. Existují však rozšíření, které snad umí tuto funkci ošetřit správně. To má také svá negativa. Jak se mění verze programů, stává se že přestane určité rozšíření fungovat z části, nebo zcela. Nicméně když rozšíření nainstalujete, můžete občas, nebo když by přestalo fungovat, zadat aktualizaci z nabídky nástrojů - správce rozšíření. Bohužel aktualizované verze rozšíření dělá jen autor a proto má aktualizace značné zpoždění. U Libre Office jdou nové verze tak rychle za sebou, že autoři nestíhají podle tohoto tempa aktualizovat.
     Takže mým tipem pro Vás je rozšíření pro LO které musíte otestovat. Adresa downloadu je zde :
impressrunner-1.1.oxt
     Podobnou záležitostí je Extension pro AOO s velmi podobným názvem, ale nemusí jít o stejné rozšíření ani o autora - je to zde : impressrunner.oxt


     Nainstalujte si nejprve jedno - nejspíš to první rozšíření. Potom si najděte na netu různé prezentace PPS ale i PPT a ODP. Od každého typu by jich mělo být více. No a potom otestujte jestli to chodí nebo ne. Někdy záleží i na operačním systému a tak je to jen na Vás.
     Potom pro všechny případy ten první typ rozšíření nejprve odinstalujte (ve správci rozšíření) a nainstalujte ten druhý typ. S tím udělejte to samé. Teprve potom budete vědět zda to chodí, nebo co vše "nechodí" ap.
     Je docela dobře možné, že verze pro LibreOffice impressrunner-1.1.oxt je novější verzí té původní, která se dá nalézt pro AOO (impressrunner.oxt), ale testovat tuto možnost nedoporučuji. Pokud to i bude aktualizovaná verze, tak podle názvu je zřejmé, že by se nainstalovaly vedle sebe a pak by se hádali. Takže vždy po odzkozušení to hned raději odinstalujte. Samozřejmě pokud některá verze chodit bude - nechte si ji nainstalovanou.


     Takže nyní je to na Vás. Stáhněte si co nejvíce prezentací s koncovkami které jsem uvedl výše a od každé by jich mělo být několik (nejméně 3). Nainstalujte si rozšíření a všechny je otestujte.
     Potom sem dejte info, protože to může zajímat mnoho lidí. Také můžeme dělat další "pokusy" pokud to fungovat nebude (nebo jen z části). Je možné oslovit autora, nebo to mohu upravit já. Ale ne ve všech případech bych si poradil.
     Když by to vůbec nechodilo otestujeme verzi s makrem a výchozí šablonou i za cenu rizika poviolení maker. (Extension by mělo umět povolit spuštění maker a při zavření tutu volbu vrátit do původního stavu.)


     Další věcí je skutečnost, že možná i PPT lze spustit z browseru jako slide. Může existovat rozšíření pro browser, ale není automaticky nainstalované. Takže napište jaký prohlížeč a verzi používáte. Nevěřím že bude k dispozici funkční rozšíření pro Impress, ale může tam být rozšíření pro PPT. Potom by šlo spuštění makrem a šablonou omezit jen na koncovku ODP - kterých je dle mne málo.

Editoval neutr (24. 1. 2016 10:15:02)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 24. 1. 2016 11:54:53

tchorik
Člen
Registrace: 21. 1. 2016
Příspěvků: 3

Re: Automatické spuštění prezentace

Díky moc za vyčerpávající popis řešení problému. Hned jak se dostanu k tchánovi na pc, tak to vyzkouším, ale nevím, kdy přesně se mi to povede a také jestli to zvládnu - jak píšu jsem jen prostý uživatel a tady už se trošku ztrácím. Jen se ještě možná hloupě zeptám (zkoušela jsem to vyčíst na zdejších stránkách, ale stejně nevím) - Libre office a Open office je to samé nebo je mezi nimi pro běžného uživatele nějaký rozdíl. My myslím máme Open office. Díky ještě jednou. Jana

Offline

#15 24. 1. 2016 12:52:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,412

Re: Automatické spuštění prezentace

Jano pro běžného uživatele je to celkem jedno. Faktem je že LibreOffice je mladší sestrou Apache OpenOffice a původně se společný předek jmenoval jen OpenOffice Tento "předek" ještě pochází z původního StarOffice, který ještě existuje, ale je placený.
     Před tím nežli se utrhlo Libre Office, vzniklo nejprve "GoOffice" a z něj teprve následně Libre. Rozdíly mezi balíky AOO a LO existuje. Oba mají něco do sebe.
     Libre se například velmi rychle rozvíjí a implementuje nové věci. To by byla nesporná výhoda, když by Libre netrpělo chybami z překotného vývoje. Ale pracuje na něm poměrně velký počet vývojářů a pravidelně nová verze odstraní +/- stovku chyb. Bohužel se některé chyby vyskytují opakovaně. Někdo chybu opraví a po dvou aktualizacích se objeví znovu. Příčinou je zřejmě nedostatek peněz a z toho plynoucí nesourodost vývojážských kolektivů.
     Apache je mnohem konzervativnější a informace o vývoji (opravách) nejsou přiliš zveřejňovány. K aktualizaci dochází za poměrně dlouhou dobu. Některé funkce má oproti Libre zastaralé, je pomalejší a podobně. Má ale například k instalaci asi 100 MB a Libre přibližně 2x tolik. Na některé věci se dá lépe spolehnout. Když něco v Libre zlobí, udělám to v Apache - a nejsem sám kdo používá oba balíky paralelně.
     Jinak přibližně platí, že Libre má lepší vybavení (palety, více funkcí,.....) a implementaci dokumentů MSO. Zase Apache jich nemá tolik, ale lze se na ně více spoléhat. Jinak co se týká ovládání jsou to téměř totožné klony které se liší jen "barvou" a podobně dalším designem - ale nic co by bylo zásadně různé. Bez problému se dá mezi balíky přecházet a to je výhoda.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí