Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 1. 9. 2009 10:54:47

Kingskid
Člen
Registrace: 1. 9. 2009
Příspěvků: 2

Výuka OpenOffice

Zdravím!

Spolupracuji s občanským sdružením, které se angažuje ve vzdělávacích programech pro děti z dětských domovů. Cílem těchto snah je zvýšit šance dětí na úspěšný dospělý život.
Jedním předmětem, který bude nyní nově začínat je počítačová gramotnost. Chtěli bychom učit i práci s OpenOffice. Chtěl bych požádat o radu/tip, jak na to? Nemáte někdo již zpracované osnovy pro výuku OpenOffice? Samozřejmě to nechceme dělat typickou nudnou školní formou, ale budu vděčný za nasměrování.
Předem díky za věcné odpovědi!

Offline

#2 8. 9. 2009 14:54:46

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Výuka OpenOffice

Jak na výuku jakéhokoliv softu? No samozřejmě prací na nějakém projektu. To znamená využít jej při tvorbě něčeho konkrétního a věc se učit za pochodu. Vytvořte nějaká témata, na kterých co nejvíc OOo vybijete, a dejte je ke zpracování. Writer na tvorbu textů, impress na tvorbu prezentací, draw na tvorbu plakátů, calc na analýzu dat atakdále. Klidně bych do toho s vámi šel, pokud se neuchytí moje věc, v níž tohle zamýšlím taky.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 8. 9. 2009 15:22:01

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Výuka OpenOffice

No ono je to dost "slozite", nakonec jako kazda vec, kterou chcete mit co nejlepsi.
1. Vyvarovat se toho, co je v nadpisu (napsat to nekde v diskusi ve spojeni s MSO, omlati Vam to "IT reformatori" skolstvi o hlavu). Nemel byste je ucit OO, ale na OO. OO nesmi byt cilem. Cilem musi byt zpracovani textu, prezentace tabulky. Pochopitelne je nezbytne naucit v potrebne mire i ovladani OO, ale osobne bych to bral jako minimalni nutne "zlo", nic vic.
2. Vzhledem k tomu, ze je nemate ucit OO, se nevyhnete "skolni nudne forme", protoze ucit praci s kancelarskym balikem a nedat zaklady typografie a zpracovani textu (tabulek, prezentaci - nejaka kompozice, pravidla...), bude to uplne ztraceny cas.
Najit pak rovnovahu mezi teorii a praxi je dost problem, kazdopadne samotnou praxi to s "zaky" v omezenem case IMHO dost dobre nejde. Dnes je moda navadat na zabehane skolni postupy, na dril a na podobne veci. Vsechno ma  byt zabavne, snadne a hlavne bez prace. No nerikam, ze nnekdy to nemuze pomoct, ale obecne to neni dobre a z deti (bez ohledu odkud) vyrustaji cim dal vetsi lenivci, rozezranci a .... i kdyz vyuka je stale zabavnejsi a zabavnejsi....
3. Takze: Nebal bych se i neco malo nudneho, kdyz dobre vysvetlite proc to delate a co z toho bude cast to pochopi (cast Vas nepochopi nikdy a vse co udelate bude zbytecne) a vysledek nebude spatny.

Ja pomoci OO ucim nekolik let v tridach s rozsirenou vyukou IT na ZS. Je to divny, ale osnovu jako takovou nemam. U textu vysvetlim typografii, "(ne)mackani enteru" na konci radku, klasicke veci jako kopirovat, vlozit, premistit, + obrazky (obtekani) a v poslednich letech styly. Snazim se, aby to co jim rikam a co pak oni zkousi prakticky bylo nezavisle na kancelarskem baliku (pochopitelne to minimum polozek/nabidek jim vysvetlit musim)
K tomu taky formaty, proc je DOC, ODT, PDF a co s tim vsim dohromady.

Textu se venuji nejvice (oproti jinym castem Office). Lehce nastinim moznosti tab. editoru, ale jednoduse (u starsich pak ne, tam resime slozitejsi veci).
Prezentace, tam vysvetlit rozdil mezi txt editorem, proc prezentace, co je to snimek, ukazat sablony, zakladni objekty, pravidla a pak delaji na vlastni prezentaci dle zadani (za 4 roky delaji 3x prezentaci, z toho 2 na znamky, posledni v devitce jako samostatnou praci doma na predem zvolene tema, pak vsichni po jednom prezentuji na interaktivni tabuli + rozbor kazdeho zvlast, maji presne dane podminky). U ne IT trid se spokojim s par minutovym uvodem, co a a k cemu (u tech prezentaci) a pak je necham neco naplacat, casu je malo, IQ casto taky.

Byt Vami se poohlednu klidne po vyukovych materialech i do MSO, protze opravdu vetsina jde pouzit, pokud se neresi poradi nabidek.
Zkuste napriklad http://dum.rvp.cz/index.html ale materialu k MSO je mraky i jinde a mozna i lepsich.

Editoval Zvedavec (8. 9. 2009 15:25:35)


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#4 8. 9. 2009 15:58:17

Kingskid
Člen
Registrace: 1. 9. 2009
Příspěvků: 2

Re: Výuka OpenOffice

Děkuji za Vaše postřehy a náměty!

Offline

Zápatí