Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 12. 2020 05:03:19

MichalKartas
Člen
Registrace: 18. 12. 2020
Příspěvků: 1

Jak kopírovat vzorec buňky v celém sešitu jako u excelu

Dobrý den, prosím Vás má Calc funkci zkopírování vzorce buňek na buňky pod ní? To znamená, mám sloupec buňek pod
sebou. V první buňce mám třeba číslo 100 a chci ho podělit 5 a podělení pěti chci přenést na všechny buňky pod touto buňkou. Nechci vkládat děleno pěti do 3tisíc buněk. Jak tedy na to?

Moc díky za info Michal

Editoval MichalKartas (18. 12. 2020 05:05:40)

Offline

#2 18. 12. 2020 08:38:26

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,368

Re: Jak kopírovat vzorec buňky v celém sešitu jako u excelu

MichalKartas napsal(a)

... má Calc funkci zkopírování vzorce buněk na buňky pod ní? To znamená, mám sloupec buňek pod sebou. V první buňce mám třeba číslo 100 a chci ho podělit 5 a podělení pěti chci přenést na všechny buňky pod touto buňkou. ....

      Ano jde to. Doporučil bych dvě metody. Ta první se hodí spíš na kratší úseky. Na delší úseky - tak jak uvádíte se hodí druhá metoda.


1. metoda :
     Stojíme v buňce se vzorcem. To se jeví jako rámeček, který má v pravém dolním rohu "čtvereček". Na tento čtvereček dáme šipku kurzoru. V ten moment se ze šipky stane "osový křížek". Jakmile se to stane stiskneme levé tlačítko myši a táhneme dolů (nebi doprava a podobně).
     Tato metoda je ale na tisíce buněk nepraktická. Proto doporučuji jiný typ vkládání - výběrem celého úseku naráz. To se dá realizovat také vícero způsoby.

_____________________________________________________
2. metoda :
     V tomto případě vždy musíme nejprve načíst obsah vzorce do paměti. Tvar nesmí být v editačním módu. Proto když vzorec napíšete (například do buňky B1) - skočte například do buňky D4, vraťte se do B1 a ihned zkopírujte.
Pokud uděláte chybu a zkopírujete vzorec v editačním módu, půjde kopírovat pouze vždy do jedné buňky a obsah ne nebude aktualizovat odkazy (bude ukazovat stále na stejnou buňku - například na A1.
     Když je vzorec dokončen, vyzkoušejte ho například v buňce B4 pomocí Ctrl+V, nebo podle metody číslo 1. Nyní záleží na uživateli, kterou z následujících metod a, b, c, d si oblíbí.


a) Přepíšeme v "Poli názvu" úsek (postavíme se do A1, stiskneme Ctrl+Shift+šipka dolů). Najedeme na celý úsek ve sloupci "A". V okénku POLE NÁZVU (okénko hned nad levým okrajem ohraničení tabulky) ukáže například A1:A3116. My ale potřebujeme úsek B1:B3116.
     Klepneme do obsahu okénka (obsah zmodrá) a přepíšeme "A" na "B". Když je přepis hotový, uděláme potvrzení pomocí Enter. Tím se vybraný úsek přemístí do sloupce "B" - nyní už stačí pouze vložit obsah vzorce, který je uložený v paměti.


b) Opět máme v paměti obsah buňky z B1. Stiskneme Ctrl+END. Stojíme ve sloupci "B" a v řádku který je shodný s posledním řádkem sloupce "A". Následně Ctrl+Shift+ŠipkaNahoru. Vybere se celý úsek včetně posledního záznamu ve sloupci "B". Nyní stačí už jenom Vložit vzorec nejlépe pomocí Ctrl+V.
     Tato metoda je vhodná jenom v případě, že v tabulce nejsou jiné záznamy nežli ty ve sloupci "A" a vzorec v buňce B1. V sešitě který obsahuje ještě jiné údaje bychom použili modifikaci : A1 + Ctrl+ŠipkaDolů. Následně bychom pomocí ŠipkyDoprava odkráčeli do správného sloupce (musíme si pamatovat název sloupce kam se má vzorec vložit) pro vzorec, následně Ctrl+Shift+ŠipkaNahoru, následně Ctrl+V.


c) V Calcu si lze vytvořit předem pojmenované úseky (LIST > POJMENOVANÉ ÚSEKY A OBLASTI > DEFINOVAT.. (název). pokud jsme předem vybrali úsek (JE MODRÝ) tak se údaje objeví v dialogu. Stačí přidat název úseku.               
     Stejně tak můžeme ihned rozbalit "pole názvu" > objeví se jediná položka SPRAVOVAT" - klepneme na ni a stiskneme tlačítko PŘIDAT.
     Takže pomocí tohoto nástroje si vytvoříme úsek, který se nám nabídne ihned při rozbalení okénka "Pole názvu".


     Postup se hodí zejména pokud budeme používat více různých úseků. Při tom využijeme znalosti o přepisu úseků. Vložíme si úsek ze sloupce "A" do paměti a ten postupně vkládáme do dialogu (PŘIDAT) a zároveň přepisujeme podle potřeby názvy sloupců. Neměli bychom zapomenout na určení názvu úseku, jinak se název nevloží.


d) Toto je účelově dost podobné s bodem Ad c). Místo úseků si můžeme vytvořit vzorce v prvním řádku, a hned pod tento si napsat konec úseku. Tady například v B1 je vzorec =A1/5, a v B2 je B3123, nebo jen číslo posledního řádku.
     Když se připravíme takto, stačí skočit do B1, zkopírovat vzorec a v "Poli názvu" přepsat z B1, na B1:B3123. Následně Enter a hned potom Ctrl+V.


Vím že to s tímto návodem přeháním, ale také vím, že Excel to umí stejně - zejména pomocí klávesových zkratek. Takže když byste to uměl v Excelu, otestoval byste to i v Calcu. Domnívám se že jste začátečník, který s tabulkovým procesorem nikdy nepracoval. Potřebujete se naučit abyste uměl i v Calcu a i v Excelu. Nejspíš to potřebujete do práce, nebo pro distanční výuku. Pokud ne tak se omlouvám.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 18. 12. 2020 09:03:15

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 152

Re: Jak kopírovat vzorec buňky v celém sešitu jako u excelu

doplním, že pro rozkopírování není nutné táhnout myší (viz 1. metoda od neutr), ale lze 2x kliknout na čtvereček v pravém dolním rohu vybrané buňky a rozkopírování směrem dolů se provede automaticky (pozor - po první prázdnou buňku). Je to tedy stejné jako v Excelu.

Offline

#4 19. 12. 2020 00:01:11

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 830

Re: Jak kopírovat vzorec buňky v celém sešitu jako u excelu

Dodám, že také lze vybrat vybrat oblast, přejít na buňku se vzorcem, F2, šipka vlevo, šipka vpravo a ctrl-shift-enter. Vzorec s vloží do vybrané oblasti. Myší lze vybrat i nesouvoslou oblast (klapkami taky, ale je to těžké)

Editoval lp. (19. 12. 2020 00:33:05)

Offline

Zápatí