1a) Vložit tabulku. Ihned po vložení bez toho aby se dělala jakákoliv úprava stojíme v první buňce nahoře vlevo. Nyní musíme udělat Enter aby se tabulka posunula o řádek dolů. Až tam něco uděláme, nebude to fungovat – Enter zvětší výšku řádku.
1b) Jiný postup : Vybereme celou tabulku, vystřihneme ji, odřádkujeme a vložíme za odřádkování (při kopírování musíte následně mazat původní tabulku – takhle je to jedním vrzem).
2a) Ano tento postup lze realizovat jen systematicky. Lze to udělat tak že postavíte počet sloupců o jeden větší nežli potřebujete. To bude vždy ten poslední sloupec. Při tom doporučuji nejprve tabulku zmenšit (zleva, zprava nebo obojí)aby se dala případně natáhnout vlevo, nebo vpravo. Jde o to že zmenšujeme na konci úprav. Když postupujeme zleva, zmenšíme pravou stranu a opačně.
Postavíme se tak aby horizontální pravítko bylo těsně nad tabulkou.
Postavíme se do první buňky zleva, nebo zprava. Dál postupujeme stejným směrem do pravé strany, nebo levé. Když se podíváte na měřítko (například druhý sloupec) uvidíte že kuželka (přesýpací hodiny) stojí na rozměru kde tato buňka začíná.
Zavoláme VELIKOST (nejlépe z kontextu) – vybereme šířku sloupce a tu upravíme na potřebnou. Přesuneme se do třetího sloupce a postupujeme dokud se nedopracujeme do konce. Při tom dáváme vždy pozor aby buňka za tou upravovanou měla „dost masa" pro ubrání.
Na konci by měly být 2 buňky (sloupce) z nichž ten poslední smažeme. Nyní finálně zmenšíme nebo zvětšíme šířku tabulky aby seděl i poslední sloupec.
Následně umístíme správně tabulku nabídka (hlavní menu, nebo kontext) VLASTNOSTI TABULKY > TABULKA > ZAROVNÁNÍ.
2b). Uděláme vše v Calcu. Dáváme pozor, abychom dodrželi šířku pracovní plochy Writeru (implicitně 17 cm). Šířky sloupců Calcu nastavíme podle potřeby a měli bychom se vejít do Writeru. Můžeme zde udělat celou tabulku včetně obsahu ale bez většiny formátů.
Můžeme zde i sloučit buňky, Používat jen výchozí barvu (černou), přenese se například tučné písmo, ale velikost je ve Writer standardně 12 ať je v Calku co chce. Stejně tak font – ten si to vezme z Writeru a hotovo.
Důležité je tabulku v Calcu zkopírovat a do Writeru vložit s volbou > VLOŽIT JINAK > DALŠÍ MOŽNOSTI > FORMÁT RTF. Já používám tento způsob nejraději.
2c) Stejný postup jako v případě 2b) jen vložíme jako HTML (HyperText Mark Langue). Tato volba je nejlepší. Umí formáty a když je tabulka větší přizpůsobí ji šířce Writeru.
Ostatní volby jsou také možné mimo DDE. Vkládají se sice obrázky, ale když je tabulka správně udělaná (není potřeba dodatečně upravovat) tak se dá přizpůsobit souměrným zvětšením/zmenšením.
Technicky lze ještě vložit objekt Calcu, zde je možné za běhu upravovat data tabulky v Calcu, ale má to své mouchy. Toto nedoporučuji.
Editoval neutr (23. 5. 2020 16:04:47)
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ