Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 2. 10. 2019 08:26:47

sarka21
Člen
Registrace: 2. 10. 2019
Příspěvků: 1

Jakou funkci použít

Prosím existuje funkce, kdy mám dvě tabulky. Obě mají dva sloupce. V jednom sloupci u obou tabulek jsou shodné některé symboly. V druhém sloupci jsou různá čísla. Na základě těchto symbolů potřebuji aby se mi přetáhly čísla z jedné tabulky do té druhé a nahradila ty čísla. Snad je to dost srozumitelné. Nevíte jestli to umí nějaká funkce?
Funkci VLLOOKUP umím používat, ale sloupec by se mi přetáhl do vedlejšího třetího sloupce. Já potřebuji, aby se nahradil...Snad je to srozumitelné..Děkuji

Offline

#2 2. 10. 2019 09:31:05

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Jakou funkci použít

Jestli to chápu správně tak potřebujete, aby pokud budou shodné symboly v tab1 i tab2, tak aby do tab2 nakopíroval čísla k těm shodným symbolům; a v případě že symboly shodné nebudou, tak aby v tab2 ponechal původní hodnoty.


Mě napadá použít pro ty původní hodnoty z tab2 buď pomocný sloupec (vytvořený prostě CTRL+C/V) ze kterého si podmínka IF dosadí původní hodnotu když nebude úspěšný VLOOKUP. Případně by se do toho sloupce v tab2 musela zadat do každé buňky do vzorce IF ona původní hodnota, což je na to zapsání vzorců poněkud pracnější, i když to lze vytvořit např. s pomocí programu PSPad, aby se to nemuselo do každé buňky zadávat zvlášť.


Ukázkový příklad s tím pomocným sloupcem https://uloz.to/file/wBgWlXSXwXJv/vlook … loupec-ods, v podstatě tam jde jen o to zapsat správně podmínku se znaky $, aby se dala jen přetáhnout za růžek do dalších buněk.

=IF(ISNA(VLOOKUP(E2;$A$2:$B$6;2;0));I2;VLOOKUP(E2;$A$2:$B$6;2;0))

V případě původní hodnoty "natvrdo" by podmínka byla změněná třeba jen takto, ale musely by se do každé buňky dostat právě ty původní hodnoty.

=IF(ISNA(VLOOKUP(E2;$A$2:$B$6;2;0));původníHodnota;VLOOKUP(E2;$A$2:$B$6;2;0))

Jen ještě pozor na ty použité symboly, ale nekolidovaly s reg. výrazy nebo zástupnými znaky a nemuselo se nutně přepínat nastavení Calcu v Nástroje/ Možnosti/ LibreOffice Calc/ Výpočty -> Povolit zászupné znaky ve vzorcích, Povolit regulární výrazy ve vzorcích, Vzorce bez zástupných znaků a regulárních výrazů. (Jinak popsáno též v tom příkladu)

Editoval kamlan (2. 10. 2019 09:34:26)

Offline

#3 2. 10. 2019 14:46:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,452

Re: Jakou funkci použít

Tohle zadání by chtělo ukázku.
     Domnívám se že půjde o jeden list nového zboží do obchodu (možná i eshopu) kde první list bude zřejmě tím který je, nebo bude v nabídce. Vychází zřejmě z aktuálního stavu. Naproti tomu druhý a možná i další listy budou nabídky od dodavatelů (zdrojů - výrobců, velkoobchodů, samopěstitelů, drobných výrobců a podobně).


     Ten problém je ve skutečnosti, že v domácím sortimentu je například káva o stejné gramáži ale jiné ceně. Potom nesouhlasí například "Káva Jihlavanka 0,5 kg s obdobným sortimentem "Jemná káva Tchibo 0,5 kg". Tady je to alespoň celé slovo "káva", ale jindy bude jen velice obtížné stanovit markery pro hledání. Stačí například "karotka" místo "mrkev" a podobně.
     Dodavatelé kterých může být i 10 listů musí mít rozklad názvu ve kterém se musí hledat pomocí SEARCH, nebo Find. Respektive makrem na principu search descriptoru. Na tohle nezaberou ani regulární výrazy. Seznamy by vracely mnoho irelevantních nálezů.     Správnou cestou je tedy rozklad a hledání počtu příznaků do pomocných sloupců. V případě nejistoty by vzorec měl vygenerovat hyperlink který skočí přímo na sporný výraz. (Makrem je to snadnější - nikam se skákat nemusí, ani nic rozkládat do pomocných sloupců - jen se klikne a dialog může zobrazit dávku kterou může nejen sloučit do sloupce podle relevance (který procházíme roletkou), ale může zobrazit obrázek který bývá k dispozici.


     Ještě detail. Zdroji bývají výstupy v různých formátech - nejčastěji v CSV. To ale může být problém. Čísla mají tečku místo čárky, rozhoduje kódování a podobné detaily (bylo to tady už moc krát).


     Takže jestli Vám budou kamlanovo vzorce stačit - budiž. Ale pokud jde o to co si myslím tak to bez maker asi snadno nepůjde.

Editoval neutr (2. 10. 2019 14:49:45)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí