Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 9. 2019 07:04:18

radkalexova
Člen
Registrace: 3. 9. 2019
Příspěvků: 2

vyřešeno

Přátelé,
Pomozte, prosím,  úplnému začátečníkovi.
(Cca před dvaceti lety jsem absolvovala základní školení excelu, ale zjevně si z toho už moc nepamatuju.)
Chtěla bych si "jen" každý měsíc vypracovat výkaz práce a cestovní příkaz, abych je pří jedné chybě nemusela celý přepisovat.
Narazila jsem na problém: nedokážu sečíst více jak 30 argumentů. a sedum měsíců v roce má 31 dní... :-)
Řekne mi někdo, jak vyřešit tento úsměvný problém?

Děkuju za odpověď.

Radka

Editoval radkalexova (3. 9. 2019 09:00:01)

Offline

#2 3. 9. 2019 07:37:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: vyřešeno

Když dáte pod poslední řádek funkci SUM(), nebo do pravé strany vedle posledního čísla, tak si funkce načte sama celý sloupec, nebo řádek.
     POZOR - data ve sloupci, nebo řádku tedy čísla musí být spojitá. To znamená, že když vynecháte buňku vzorec u té prázdné skončí. Lepší je vybrat celý úsek, zkopírovat z okénka POLE NÁZVU (těsně vlevo nahoře nad tabulkou) a tam kam potřebujete dáte =SUM(Vložit zkopírovaný název úseku) + ENTER.


     Ve vybraném úseku by neměl být text. V takovém případě by se muselo zadat =SUMA(úsek). Také je možné zadat klasicky pod, nebo vedle dat. Když narazí vzorec na "mezeru" tak skončí. Vy ale můžete vzorec v editačním módu (zobrazí se červeně oramovaný výběr) manuálně posunout na začátek a táhnout za růžek kterým mezeru(y) překlenete - následně odejdete z buňky (Enter).

Editoval neutr (3. 9. 2019 07:41:30)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 9. 2019 12:01:10

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: vyřešeno

např. SUM(A1:A31) sčítá celkem bez problémů 31 argumentů. Pokud se mezi buňkami vyskytuje text, je dobré si upravit nastavení tak aby se text počítal jako nula (provádí se v možnostech LO - trochu složitější cesta, pokud bude potřeba navedeme)


LibreOffice 5.4.

Offline

Zápatí