Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 29. 7. 2019 08:17:40

PALDA
Člen
Registrace: 19. 7. 2019
Příspěvků: 1

Kalendář

Dobrý den,
seznamuji se s databází BASE a chtěl bych si tam připnout kalendář nebo nějak jinak psát, kdy co udělám, tak aby se mi tam zobrazilo datum "zapsání". Poradíte mi, napsal jsem dotaz srozumitelně nebo spíše "čínsky" ?

Díky Martin

Offline

#2 29. 7. 2019 09:21:28

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,931

Re: Kalendář

Ne není to až tak nesrozumitelné. To co byste měl spíš osvětelit je skutečnost zda máte nějaké zkušenosti s prací v nějakém jiném databázovém systému, nebo zda s databázemi začínáte a nevíte nic moc.


     Vlastní provedení záznamu aktuálního data - nejlépe časového razítka lze zajistit funkcí NOW(), kterou ale v Base nenajdete. Je tam možnost výběru datumu, ale to co požadujete je nutné zajistit makrem, nebo editací zdrojové tabulky nejlépe v Calcu.
     Vámi naznačený záměr se dá řešit snadno zejména Calcem. Najdete si na internetu plánovací kalendář na požadovaný rok, nakopírujete do Calcu (uložíte) který potom načtete do Base pomocí volby z "Průvodce databází" > Připojit se k databázi > vybrat SEŠIT > přepnout tlačítkem DALŠÍ > tlačítkem PROCHÁZET vyberete ten uložený Calc > tlačítkem DALŠÍ se dostanete do poslední volby. Nyní je na Vás abyste rozhodl zda zaregistrujete databázi či nikoliv a také zda ji hned otevřete pro úpravy, nebo spustíte průvodce vytvořením tabulky.


     Obecně bych doporučil neregistrovat testovací verze, ale když už to budete mít osahané - tak naopak by doporučil databázi registrovat. Poikud je registrovaná můžete ji otevřít ve Writer pomocí volby "Zobrazit zdroje dat". Takže nemusíte spouštět Base, ale stačí si jen zobrazit a zde si najít a vykopírovat co potřebujete.
     Pro začátek bych také doporučil OTEVŘÍT DATABÁZI PRO ÚPRAVY. Má to výhodu - po uložení se otevře Base pro úpravy a jsou tam vidět nalevo listy Calcu jako tabulky. Nemusíte vůbec vymýšlet nějaká integritní pravidla, jak tam zadávat a podobně.
     Na pravé straně je vidět nabídka "Žádné" nebo "Dokument". Vyberte si některou viditelnou tabulku (bude vymodřena) a zadejte volbu "Dokument". Za momentíček se Vám obsah listu ukáže v náhledu. Pak už na to musíte systematicky. Jak tuto tabulku otevřít k úpravám, nebo jak udělat dotazy (nativní, SQL), formuláře(to je celkem nejdůležitější znalost) a sestavy (slouží k tisku pomocí tiskárny ap.).


     Nevím do jaké míry znáte možnosti Base. Předpokládám, že jste začel před 10-ti dny a studoval návody, postupy a podobně. Takže něco už asi víte. Dotaz na zápis datumu a nebo také času vytvoření by měl být samostatný sloupec odkud můžete pomocí dotazu tahat patřičnou hodnotu například do formuláře. Ten ale může mít mnoho podob a tak Vám nemuhu říct jak to má vypadat. To byste musel víc problematiku upřesnit.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí