Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 5. 2019 06:55:03

gucky
Člen
Registrace: 18. 4. 2008
Příspěvků: 138

seskupení objektů - VYŘEŠENO

Zdravím,
pokouším se seskupit obrázek a přes něj pohozenou bublinu a čáru, tak abych při potažení obrázkem přesouval i tu bublinu a čáru.
Podržení Shift nefunguje. Označím obrázek a jakmile se Shiftem označím bublinu, obrázek se odznačí. Můžu seskupit jen tu bublinu s čárou.
Ani použití šipky Vybrat nepomáhá. Po orámování celého obrázku se mi k seskupení nabídne zase jen ta bublina a čára.

Editoval gucky (13. 5. 2019 10:33:17)

Offline

#2 10. 5. 2019 08:17:45

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

Máte pravdu - je to chyba. Princip je v tom že nelze vybrat současně více objektů - vždy se vybere pouze aktivní. Testoval jsem to nejen pomocí Shiftu, ale také výběrem v ovládacím panelu kresby i pomocí vymodření - jako když kopírujeme do chránky.
    Testoval jsem to na Libre Office Verze: 6.2.2.2 (x64). Bohu žel nejnovější verze mi nejde nainstalovat, ale nejspíš to tam bude také. Chtělo by to ověřit a popřípadě nahlásit na BudZillu :-(


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 10. 5. 2019 12:13:11

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

Obrázek a k němu objekty kresby jde seskupit v Drawu a pak to zkopírovat do Writeru.
Když pak ve Writeru označíte pomocí Ctrl+kliknutí jen jeden objekt z těch seskupených, půjde jej třeba o kousek posunout na jinou pozici, to kdybyste potřeboval odladit umístění.

Offline

#4 10. 5. 2019 13:20:27

gucky
Člen
Registrace: 18. 4. 2008
Příspěvků: 138

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

Jen pro info, mám LO 6.1.4.2.

to kalman: su rád, že sa jakž takž orientuju v Calcu a Writeru. Draw sem nikdy nezkúšál, ani na to nemám v práci čas. Snad nekdy pozděj.

Takže dík za váš čas.

Offline

#5 11. 5. 2019 10:37:23

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

Tohle se v Drawu dělá úplně stejně jako jste to zkoušel ve Writeru, při troše cviku časová náročnost snad ani ne minuta. Pakli na to někdy dojde, přeji to zvládnout bez úmoru :-).


Spustíte Draw s novým souborem, např. z menu Soubor/Nový/Kresba.
Obrázek v něm vložíte z menu Vložit/Obrázek.
Objekty kresby lze vkládat z menu Tvar/Vložit ... (nebo z lišty kresby; pokud není zobrazená tak menu Zobrazit/Nástrojové lišty/Kresba).
Pak zmáčknete Ctrl+A (nebo vyberete buď šipkou Vybrat nebo si přiklikáváte objekty do výběru se Shiftem).
Pravým tlačítkem myši vyvoláte někde na výběru kontextové menu z něhož vyberete Seskupit (nebo z menu Tvar/Seskupit/Seskupit.
Pak Ctrl+C/V do Writeru a máte to.
Text do seskupené bubliny už můžete zadávat třeba ve Writeru, stačí na ní Ctrl+dvojklik a můžete zadávat.


Pro úplnost zmiňuji, že po vložení do Writeru je někdy potřeba správně zvolit ukotvení objektu (pravou myší na něm a Ukotvit; nebo z menu Formát/Ukotvit).
Špatně zvolené ukotvení pak třeba při nějaké editaci textu může objekt posunout na nechtěnou pozici.


neutr: Nejde o chybu Writeru, někde jsem na něco podobného viděl vysvětlení (ale skutečně nevím kde), že Writer je určen primárně pro texty a proto do něj nejsou zahrnuty všechny funkce Drawu pro kresby, neboť by pak byl zbytečně obsáhlý a složitý. Ale jsou zachovány některé funkce které umožňují operace s těmi kresbami aniž by se to muselo překopírovat do Drawu a editovat to tam.
Už jsem se s těmito operacemi něco nadělal a skutečně to funguje velmi schopně a rozumně :-). Sice se prostě musí spouštět něco navíc (tedy Draw), ale pokud jej uživatel nemá v nějaké echt velké neoblibě, dá se na to zvyknout  velmi rychle a začne se to oceňovat v případě, kdy s těmi objekty kresby je potřeba udělat více sofistikovaných operací, které by v prostředí Writeru a jeho textových řádků a odstavců dělaly značný bordel.

Offline

#6 11. 5. 2019 11:10:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

Pro Kamlan :

kamlan napsal(a)

neutr: Nejde o chybu Writeru, někde jsem na něco podobného viděl vysvětlení (ale skutečně nevím kde), že Writer je určen primárně pro texty a proto do něj nejsou zahrnuty všechny funkce Drawu pro kresby, neboť by pak byl zbytečně obsáhlý a složitý. Ale jsou zachovány některé funkce které umožňují operace s těmi kresbami aniž by se to muselo překopírovat do Drawu a editovat to tam.

     Ano - dokonce já sám jsem něco podobného psal - ale ve spojitosti s vlastní úpravou obrázků jako je změna barev, ostrost a podobně. Writer totiž jako jediný umí něco málo s bitmapami. Umí tedy trošku editovat bitmapy, což neumí ani Draw. Tyto věci jsou limitovány tak aby se z textového procesoru nerekrutoval grafický editor i když jsou mírné přesahy. Tohle je ale práce s objekty byť grafickými ale ne přímo s grafikou.


     Problém chyby vychází z toho, že postup je popsán perfektně v nápovědě a je to vlastnost kterou Writer má mít. Ono to nefunguje jen na principu možnosti vícenásobného výběru objektů. Jinak by se vysvítily i volby pro sekupování - tedy spojit, rozpojit ap. Tyto volby se prostě nevysvítí jen proto, že nelze vybrat současně více objektů.
     Zkoušel jsem to nejen pomocí Shiftu, ale pomocí všech možných voleb. Udělal jsem si i klávesovou zkratku pro případ že bych se chytil na klasickém výběru (vymodření). Pomocí TAB by mělo jít přepínat - a to lze - jenže při držení TAB se stále volba překlápí a nelze chytit správný okamžik. Nic z volby SESKUPIT by ve Writeru nebylo když by to Writer neměl dělat.


     Myslím že problém neuměli odstranit a tak místo opravy dočasně vyblokovali tuto možnost jako celek. Nejspíš se k tomu vývojáři vrátí - tedy doufejme. Jsem si jistý že to chyba je.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 13. 5. 2019 06:34:36

gucky
Člen
Registrace: 18. 4. 2008
Příspěvků: 138

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

to kalman:
Zkusil jsem Draw, jen tak nejaký obrázek, jedna čára a jedna bublina. Ano, označím celý obrázek aj s objektama a seskupím, a je to. Seskupí sa objekty aj s obrázkem.
Enomže... Po zkopírování do Writeru ukazuje bublina inam, mimo obrázek.

to neutr:
Souhlasím s vama, že je to chyba.
Ono seskupování ve Writeru funguje. Možu seskupit objekty vložené do Writeru, bubliny spolu s čárama, kolečkama, hvězdičkama... Jediné, co k těmto objektom nemožu přifařit, je obrázek.

Offline

#8 13. 5. 2019 10:57:16

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: seskupení objektů - VYŘEŠENO

Skutečně to po zkopírování nožičku bubliny hodí jinam :-). Ale funguje tu bublinu vybrat přes Ctrl a nožičku jí dát kam je potřeba; případně pohnout s celou bublinou.


Mám pocit, že jsem na to posunutí snad i někdy narazil, ale vzhledem k tomu jak jednoduše to lze korigovat tím výběrem přes Ctrl tak jsem se tím snad hlouběji nezabýval.


Jde tedy jistě o chybu, možná když někdo kdo se tomu věnoval zjistil jaký to s obrázky dělá bučus (tipuji že to s obrázky bude dělat více chyb než co jsme zde probrali), tak to vypnul jak píše neutr.

Offline

Zápatí