Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice

#1 24. 3. 2019 23:09:26

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007

Jak zaregistrovat jako zdroj dat pole dat z tabulky CALC

Prosím o pomoc s zaregistrováním zdroje dat - oblast dat z Calcu.

Mám sešit ODS, kde na jednom listu mám formulář, který se vyplňuje daty z druhého listu.
Data z druhého listu jsem měl zaregistrované jako zdroj dat (bohužel si nyní nemohu vzpomenout jak se mi to povedlo zaregistrovat!).

Nyní potřebuji takto připravené formuláře s daty vytisknout, jenže když jsem soubor-ODS otevřel abych si vytiskl připravená data (zítra ráno je potřebuji), zdroj dat tam zaregistrovaný nemám a tedy nedokáži vygenerovat jednotlivé formuláře.

Nemohu znovu přijít na to jak se mi povedlo oblast dat zaregistrovat jako zdroj dat. Nechci to dělat založením nové databáze jak popsáno zde:
https://www.openoffice.cz/navody/pripra … u-a-obalek
to se vytvoří nová databáze, kdežto já jsem měl jako zdroj dat (který jsem mohl upravovat) list ve svém sešitu.

Budu moc rád za pomoc. Díky!

#2 24. 3. 2019 23:29:32

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007

Re: Jak zaregistrovat jako zdroj dat pole dat z tabulky CALC

Tak jsem na to přišel!
Strašně krkolomné, pro běžného uživatele asi nepoužitelné, kdo dokáže poradit jak se to dělá správně? Popíši:

Abych si byl schopen připojit jako zdroj dat oblast dat z ODS ve kterém pracuji, musel jsem si spustit Writer, otevřít průvodce hromadnou korespondencí a tam se naslepo proklikat až ke zdroji dat, viz návod:
https://www.openoffice.cz/navody/hromad … reoffice-6
tam připojit ten ODS se kterým pracuji no a tím se zaregistruje, pak je možné ten Writer uzavřít bez uložení.

Pak znovu otevřít ten ODS a tam už aktualizovat zdroj dat a formulář pracuje jak má.
Hrozné, ale hlavně že to jede.

#3 25. 3. 2019 05:05:17

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Re: Jak zaregistrovat jako zdroj dat pole dat z tabulky CALC

Postup:
NOVÁ DATABÁZE > v průvodci připojit se k DATABÁZI > SEŠIT > tlačítko DALŠÍ. Zde vybrat soubor. Pro hromadnou korespondenci je důležiré také další volba po stisknutí tlačítka DALŠÍ > zaregistrovat databázi > DOKONČIT.

Pro některé účely postačuje neregistrovaná databáze. Stačí jen úsek označený jako databáze. To se týká například ovládacích prvků i speciálních polí. Registrovaná databáze má tu výhodu, že se dá rychle vyhledat pomocí ZOBRAZIT > ZDROJE DAT.
     Nevýhodou je obtížnější editace. Ale pokud potřebujeme "hromadnou korespondenci", tak se to vyplatí. Právě nevýhody spojené s hromadnou korespondencí vedou na použití funkcí zabudovaných do Calcu protože vše se dá udělat nejméně stejně dobře ne - li snadněji a výhodněji.

Teprve nyní po zaregistrování spouštíme Writer a nástroj "hromadné korespondence". Novější databáze zejména Firebird umožňuje také vložit pole BLOB - což je Binary Large OBject a reprezentuje většinou obrázky. Takže někdy by se dalo využít i takové databáze. Většinou se to řeší pomocí šablony která má obrázek tagovaný z určitého adresáře a není potřeba přidávat BLOBem.

Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Zápatí