Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 1. 2019 10:26:45

gucky
Člen
Registrace: 18. 4. 2008
Příspěvků: 113

vložení nového sloupce či řádku - formát - VYŘEŠENÝ

Uvedu příklad
mám ve sloupci A čísla na 4 desetiny, ve sloupci B čísla na 2 desetiny.
Pokud chci mezi sloupce A a B vložit nový s formátem číslo na 4 desetiny (jako má sloupec A), pak jednoduše označím sloupec A a z kontextového menu vyberu funkci Vložit sloupec vpravo a je to. Vytvoří se nový sloupec s formátem číslo na 4 desetiny.
Pokud ale chci mezi A a B vložit sloupec s formátem číslo na 2 desetiny (jako má sloupec B), myslel jsem si, že řešením je označení sloupce B a použití Vložit sloupec před. NENÍ, nový sloupec přebere formát ze sloupce A.
Stejně nepříjemné je to při vkládání řádků, kdy 1.řádek tvoří nadpisy slupců (obvykle podbarvené, tučné písmo, centrované na střed) a další řádek (počínaje druhým) jsou data v různých formátech (čísla, texty, různě zarovnané, atd). Při označení druhého řádku (tj. prvního řádku s daty) po zvolení Vložit řádek nad se vytvoří nový řádek s formátem nadpisového řádku.

Uff...
Teď už dotaz - dá se toto nějak změnit? Tzn. aby se vložil nový sloupec/řádek vždy s formátem právě označeného sloupce/řádku?

Editoval gucky (1. 2. 2019 06:08:04)

Offline

#2 31. 1. 2019 12:56:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: vložení nového sloupce či řádku - formát - VYŘEŠENÝ

Tohle je jev typický pouze pro LibreOffice a je poměrně nový. Formát původní neměl možnost vložit "před" a "za" vybraný sloupec. Nevím jestli tento Vámi popisovaný problém vůbec někdo bral na zřetel - asi ne. Dejme tomu, že je to bug, nebo nedotažený vývoj.


     Když si otevřete Apache OpenOffice tak má jen jednu možnost vložit řádek nebo sloupec. Kupodivu vloží formát na místo původního řádku. Prostě přidáte vybraný první řádek a formát je tam stále ten předvolený. Totéž se stane když za první naformátovaný řádek přidáte nový řádek (vybraný řádek 2 kde formát nebyl) - ale po vložení se zde objeví.
     Jenže totéž už neplatí u sloupců. Tam se vloží formát jen vysloveně za formátovaný sloupec - ale nikoliv když vybereme formátovaný první sloupec - tam se formát původního sloupce neobjeví. Je možné že u sloupců se potřeba opakování formátu nepředpokládala protože tabulky mívají nejčastěji potřebu vytvářet víceřádkové hlavičky, nebo vkládání řádků do existující tabulky (což je dle mne důvod opakování formátu při přidání řádku - opakování sloupce asi není obvyklé).


     Takže těžko určit zda je to bug, nebo nikoliv. Mohl by to být bug (nutno ověřit), nebo spíš námět na vylepšení. Problém při volbě mezi dva sloupce je ten, že implicitně se přebírá formát předchozího sloupce, respektive řádku - což je logické pro jedinou možnost vložit. Dvě možnosti už musí specifikovat zda se převezme formát zleva, nebo zprava.
     Myslím že toto není tak podstatný problém. Dá se s tím i žít docela dobře. Například zkopírovat vybraný sloupec/řádek vložit nový před/za a vykopírovat pomocí volby VLOŽIT JINAK > jen zaškrtnout FORMÁTY. Nemusím studovat co je vlevo a co vpravo. Taková práce se dělá opravdu jen občas a myslím že by bylo víc zmatených uživatelů nežli těch kteří by to využili :-)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí