Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 30. 1. 2019 22:20:22

Terak999
Člen
Registrace: 30. 1. 2019
Příspěvků: 4

Vzorce v Calcu a funkce

Ahoj. Prosím o radu.. potřebuji zadat vzorec pomocí funkce hour a minute, abych zjistila počet odpracovaných hodin a počet hodin přesčasů..ať se snažím jak chci, nějak mi to nejde..nejsem v tom dobrá..znám příchod a odchod (např od 7:30 do 15:30) nejsou zde prestavky a prac.doba je 8h..logicky si vypočítám kolik je přesčas, ale funkcí mi to nejde..děkuji za odpověd´..:-)

Offline

#2 31. 1. 2019 06:23:13

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Vzorce v Calcu a funkce

čas je uváděn v jednotkách den. Tzn převod na hodiny se udělá jednoduše *24 tzn pokud máte příchod a odchod v buňkách A1 a B1, bude vzorec na výpočet přesčasu =(B1-A1)*24-8 Jde to i těmi funkcemi ale já používám nejraději tento zápis.


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 31. 1. 2019 06:49:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vzorce v Calcu a funkce

Zde je celkem důležité naformátovat buňku jako čas a v tomto formátu zapisovat. Takže například uděláte příchod do sloupce A, odchod do sloupce B
A = 06:00:00  B = 14:30:00 v C1 uděláme rozdíl = B1 - A1. Výsledek je 08:30:00
Teprve nyní provedeme do sloupce D vzorec pro hodiny a do sloupce E pro minuty - př:
D1 = HOUR(C1)  E1 = MINUTE(C1)


     Nyní už stačí zapisovat pod sebe a na konci měsíce sečíst sloupce D a E. Sloupec E vyjde například 815 minut - to musíme přepočítat na hodiny. Řekněme že v řádku 23 uděláme pod sloupci D, E součty potom :
do E24 přidáme vzorec =INT(E23/60) = celé hodiny
do E25 přidáme vzorec =MOD(E23;60) = zbytek minut
do D25 přidáme vzorec =D23 + E24 = součet hodin celkově (vedle v E25 máme zbylé minuty)
__________________________________________________________________________
     Existuje ještě jiný způsob zápisu pomocí desetinné čárky. Tomu se ale vyhněte. Když zapíšete například 6,25 a naformátujete buňku jako čas tak se tam objeví 06:15:00. Desetinné číslo se přepočítá na soustavu šedesáti. Takže například 0,5 hodin = 30 minut.
     Dá se tak také pracovat, ale je to složité a často uděláte chybu. Když ale použijete hned zápis pro formát času tedy HH:MM:SS tak to sešit rozpozná automaticky. Pokud jsou použity vzorce a parametry jsou z česu, tak i výsledek bývá ve formátu času (viz rozdíl mezi sloupci B-A). Pokud by se vám to automaticky nepodařilo - musíte manuálně zadat FORMÁT > FORMÁT BUŇKY > ČÍSLO > ČAS.
__________________________________________________________________________
     Prakticky se vyplatí udělat si vlastní systém tak že do sloupce A vložíme utomatický seznam dnů v týdnu. Například leden začínal v úterý. Potom do A1 (řádek znamená den v měsíci - ale bez nadpisu) zapíšeme út. Buňku A1 chytíme za pravý dolní růžek a táhneme až k do 31. řádku. Vše se potom zapisuje bez nadpisu ale když je to pouze pro Vás tak to nevadí. Víte že číslo řádku je den v měsíci a :
sl A = den v týdnu (po, út, st, čt, pá, so, ne)
sl B = příchody do práce
sl C = odchody z práce
sl D = rozdíl (celková odpracovaná doba)
sl E = hodiny za den
sl F = minuty za den
sl G = přesčasová sazba - i více sloupců podle sazeb
sl H = Noční příplatky.... nebo zs s+n a podobně ....
__________________________________________________________________________
     Jiný případ je pokud potřebujete nadpisy. Potom místo dne v týdnu (sloupec A) doporučuji zápis datumu ve formátu který obsahuje den v týdnu. Nadpisy totiž spolknou nejméně jedničku a pak už číslo řádku nekoresponduje s dnem v měsíci.


Přeji úspěch


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 31. 1. 2019 13:52:55

Terak999
Člen
Registrace: 30. 1. 2019
Příspěvků: 4

Re: Vzorce v Calcu a funkce

Super, moc jste mi pomohli, děkuju! :-)

Offline

Zápatí