Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 26. 1. 2019 23:55:10

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Jak v Calcu vložit pole s vlastností souboru? -NELZE-

Ve Writeru je snadné kamkoli do textu vložit jakékoli pole z vlastností souboru.
Jak to stejné ale udělat v Calcu? A jak toto pole vložit do hlavičky/patičky stránek?

Editoval imcon (27. 1. 2019 20:05:19)

Offline

#2 27. 1. 2019 07:00:17

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak v Calcu vložit pole s vlastností souboru? -NELZE-

imcon napsal(a)

Ve Writeru je snadné kamkoli do textu vložit jakékoli pole z vlastností souboru.
Jak to stejné ale udělat v Calcu? A jak toto pole vložit do hlavičky/patičky stránek?

     Do hlavičky a patičky se vkládá pomocí volby VLOŽIT > ZÁHLAVÍ A ZÁPATÍ. Otevře se dialog se dvěma kartami a zde navolíte potřebné. Nutno dodat, že tyto volby lze prohlédnout pouze v NÁHLEDU TISKU. Vliv předvolby funguje pouze pro tisk a export (PDF, TXT ap.).


     Je to trošku zjednodušené oproti Writeru. Dá se to nadefinovat jako vlastní styl. Celkem ale nechápu co myslíte obecněji Ve Writeru je snadné kamkoli do textu vložit jakékoli pole z vlastností souboru. Jak to stejné ale udělat v Calcu?


     Ve Writer existují například speciální pole, která mohou těžit z databáze pro účely "hromadné korespondence" a podobně. U Calcu toto obcházíme celkem snadno například pomocí odkazů DDE. Můžeme také používat OLE (živé náhledy), to ale asi na mysli nemáte. Zase například čas a datum má stejně jako hypertextové odkazy také formu vzorce, takže vysloveně pole v rozsahu Writeru potřeba nejsou.


     Možná by bylo lepší specifikovat přímo typ pole který Vás zajímá. Pokud máte na mysli například vložení údajů do tabulkového zobrazení a nikoliv jen do výstupů z Calcu, tak zde také existují určité možnosti. Typickým pro zápatí je "ProgressBar" který se ale spouští většinou automaticky, nebo lze to také nastavit včetně informací co se právě dělá a podobně. Je k tomu potřeba makro, ale některé věci lze nastavit jako expertní volby: NÁSTROJE > MOŽNOSTI > LIBRE OFFICE > POKROČILÉ > tlačítko s názvem OTEVŘÍT EXPERTNÍ NASTAVENÍ.
     Calc lze celkem dobře používat i bez všech nabídek ovládacích pruhů které se dají odstranit včetně ikon a hlavního pruhu (Soubor ... Nápověda). Může vypadat tak, že na první pohled nikdo nepozná že jde o Calc a Libre Office a použít jen například vlastní sady ikon, nebo nestandardní (vlastní) nabídky místo hlavního pruhu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 27. 1. 2019 10:49:50

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak v Calcu vložit pole s vlastností souboru? -NELZE-

Díky za info.
Jak se vkládají hlavičky a patičky do Calcu samozřejmě znám, to není předmět dotazu.
Zajímá mě jak kamkoli (a tedy třeba i do hlaviček a patiček) vložit pole z Vlastností dokumentu.

Konkrétněji: může to být například n ázev souboru, adresář, počet tisků, název, předmět, datum vytvoření, datum uložení, počet revizí a nebo hlavně jakékoli jiné uživatelsky definované pole z vlastností (Vlastní vlastnosti).

V hlavičce/patičce jsou předefinovaná tlačítka, která některá pole vloží, ale jak vložit ty ostatní a nebo jak tato pole vložit jinam ne jen do hlavičky / patičky?

Offline

#4 27. 1. 2019 15:37:47

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak v Calcu vložit pole s vlastností souboru? -NELZE-

Tyto funkcionality v Calcu zabudované nejsou. Lze pouze navolit to co je po rozbalení nabídek záhlaví a zápatí. Při tom se v tiskových sestavách objeví jenom to co je do záhlaví a zápatí manuálně natluče. V Calcu není dialog pro speciální pole tak jako pro Writer.
    Dokonce po uložení "vlastní vlastnosti" se tato neprojeví ani ve složce když se pod OS otevřou vlastnosti souboru. Tohle by se dalo označit jako nedostatek nebo i bug. Údaje z volby SOUBOR > VLASTNOSTI > VLASTNÍ VLASTNOSTI jsou zřejmě jednoúčelové a chráněné jen při volbě ochrany heslem.

Nápověda napsal(a)

Vlastní nastavení

Umožní Vám přidat vlastní pole s informacemi do dokumentu.

Pro přístup k tomuto příkazu...

Zvolte kartu Soubor - Vlastnosti - Vlastní vlastnosti

Vlastnosti

Vložte Váš vlastní obsah. můžete změnit jméno, typ a obsah každé řádky. Můžete přidat nebo odstranit řádky. Tyto položky budou vyexportovány jako metadata to jiného formátu.
Přidat

Klikněte na přidat novou řádku v seznamu nastavení.

     Zde zřetelně vyplývá, že se jedná jen o exporty do jiných formátů - zejména HTML. Já jsem viděl makra která uměla načíst, nebo zapsat například autora a možná i další záležitosti. To by se dalo dohledat, ale ve standardním vybavení to nenajdu ani v expertním nastavení. Mělo by to být obecné nastavení pro LibreOffice, ale plnou funkcionalitu zřejmě umí jen textové dokumenty a tuším ještě Impress.


     Když byste potřeboval nutně takové udělátko, tak udělám makro pro ovládací prvek "textové pole" které můžete umístit kamkoliv, nebo vložení jen do buňky podle výběru. Možná bych dohledal i vložení do záhlaví (zápatí) tiskových sestav.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 27. 1. 2019 19:59:04

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak v Calcu vložit pole s vlastností souboru? -NELZE-

Díky za ověření. Takže bohužel není, no nevadí není to kritické.

Zeptal by se na trochu offtopic, ale související: jakou máte zkušenost se zabudováním vámi navržených vlastností do systému? Je vůbec nějaká šance, že se něco nového z návrhu dostane do vývoje? Má smysl návrhu věnovat čas? Chápu omezené zdroje programátorů a potřebu opravovat chyby a také to, že každý pracuje především na tom co ho zajímá, je ale škoda, že se nedoplňují třeba maličkosti které by ale zlepšily funkčnost a pracuje se na nepodstatných věcech jako jsou ikonky apod. (mimochodem na novém notebooku kde mám zvětšení 150% aby byl text čitelný vypadají právě ty ikonky naprosto zoufale, rozsypaně, mnohem hůř než za dob ZX Spectra..., téměř nečitelné).

Editoval imcon (27. 1. 2019 20:01:31)

Offline

#6 27. 1. 2019 23:14:45

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak v Calcu vložit pole s vlastností souboru? -NELZE-

imcon napsal(a)

Zeptal by se na trochu offtopic, ale související: jakou máte zkušenost se zabudováním vámi navržených vlastností do systému? Je vůbec nějaká šance, že se něco nového z návrhu dostane do vývoje? Má smysl návrhu věnovat čas? Chápu omezené zdroje programátorů a potřebu opravovat chyby a také to, že každý pracuje především na tom co ho zajímá, je ale škoda, že se nedoplňují třeba maličkosti které by ale zlepšily funkčnost a pracuje se na nepodstatných věcech jako jsou ikonky apod.

     To je celkem problematické z pohledu účelů, které vidí mnoho lidí v různých věcech. Já osobně bych se snažil jít cestou rozvoje desktopu s konzervativním vzhledem a standardním (naučeným) ovládáním - estetické měřítko mne osobně zajímá jen tehdy když se něco změní tak že nejsou příkazy tam kde mají být. Mám dojem, že tento prostor (desktopů) MS opoustí právě kvůli novým technologiím a náročnosti spojené s rozptýlením financí do dvou směrů. V tomto smyslu "nových technologií" bych vsadil jen na prohlížečky.
     Moje představa se týká zabudování možnosti instalovat podporu pro servery na principu node.js bez cloudu. Je to poměrně velký problém pro nasazení ve státních správách a velkých organizacích různého druhu. Jde o potřebu instalovat intranetový server pro provoz vhodných databází.


     Názor na vnější komunikaci mám směrem dovnitř prostřednictvím jediného vstupního zařízení - kopírky která slouží jako vstup pro veškeré informace (tak zvaný "veřejnoprávní původce") a jediným kanálem který by seperátně umožňoval stahování dokumentů. K tomu postačuje omezené FTPs. Dále SMS server a emailový klient pouze pro odesílání ale nikoliv pro příjem. Tyto výstupy oddělené od intranetového serveru (tohle některé "kopírky" také umí. Navíc dnes už mají všechny úřady takovouhle chtrou kopírku. Je to ale postaveno většinou pro Windows. To na přechodnou dobu stačí.
     Institut "veřejnoprávního původce" už je celkem běžné zařízení kopírky která je připojená přímo na internet a může všechny vstupy převést na sterilní grafiku pomocí OCR. Mimo toho se také manuálně skenují klasické papírové dokumenty, nebo je možné donést třeba flash pamět a nahrát shodně jako když by to provedl vnější uživatel emailem s elektronickým podpisem. Prakticky je takové zabezpečení lepší kvůli zavadení nějakého škodlivého SW, nebo ukradení dat.


     Důvodů je více - například možnost postupně vyřadit veškerý proprietární SW. Otázka webových prezentací je mimo takový systém a úředníci nemohou hrát hry na pracovních strojích. Sdílení dokumentů uvnitř zvládne právě server na principu node.js, což je vlastně JavaScriptové udělátko které zvládá i veliké objemy dat a transakcí (existují milovníci i zatvrzelí odpůrci). V LO je zavedena podpora pro JavaScript pomocí debuggeru Rhino, ale moc se to nepoužívá. Jde spíš o paralelní nasazení s dalšími scriptovacími nástroji.
     Abych popsal příklad kdy se to hodí: Dnes je řešen problém sdílení dokumentu tak že se dá editovat mimo Calcu jediným uživatelem - prvně přihlášeným. Ostatní mohou otevřít kopii, nebo jen pro čtení. To je praxe se síťovou instalací, ale lze nasimulovat i podobný systém z lokálních instalací, nebo z instalací kombinovaných. Přenášet se mohou pouze skripty, které upozorní na možnost aktualizace. Při tom může mít každý jedinec svou verzi libovolně dlouho bez aktualizace. Po aktualizaci se to podle mých představ upraví do formátu komentáře.


     Abych nepopisoval všechny detaily - JavaScript je schopen nahradit každou itranetovou strukturu a zejména pod galvanickým propojením lze zajistit vysokou míru bezpečnosti. Je to samozřejmě přechod na plné OpenSource a lze programovat tak aby se přenášela jen minimální data - LO je pak jen grafickým rozhraním a je možné plné šifrování při přenosu mazi každými dvěma stroji
     Trend izolovaného desktopu je určitě zajímavější pro určitý typ uživatelů. Já pohříchu nevím jestli to tak už nedělá některá zem, město a pod. která migrovala na LO. Zato vím o tom, že Státní správa pomalu sama od sebe přechází na LO a musí si vytvářet vlastní nekonzistentní podpory. Každá zem, nebo město které hodlá migrovat by mělo mít nabídku připravených JavaScriptů.
     JavaScript je celkem dost známý a používaný programovací jazyk (základy zná každý webmaster). Node.js obsahuje moduly JSON, AJAX, jQuery, nebo třeba CANAVAS a mnoho dalších. Stačí vytvořit jen podporu a standardy pro LO. Podpora může být jak na straně JavaScriptu, tak také na straně LO.
     

     Já například využívám možnosti Calcu k tomu abych vytvořil kostru pro různé testy, které vygeneruji pomocí Basicu (stačí je otevřít browserem pro kontrolu i když tam je často tagovaná knihovna) ale to je opačný postup nežli bych si představoval pro užití v LO. Přes to i takto použité LO má význam v rámci webových aplikací - tedy jako generátor webových prezentací na principu Html5, CSS a JavaScriptu. Dnes existuje pouze generování statického HTML, nebo kostrbatá tvorba XML. Celkem úspěšné by mohlo být LO jako GUI pro webové vývojáře. Nejde tedy jen o formuláře které požaduje Státní správa (samospráva). Jde více o šablony a filtry. Stačily by vzory s popisem aby se to dalo snadno přizpůsobit různým potřebám a jazykům.

     Takže jde o názor jak a k čemu LO používat a nekonkurovat on-line propritárním udělátkům. Hnát se za cloudy a on-line editací mi nepřipadá taktické. Zde LO nemůže stíhat vývoj za pochodu když se technologie stále prudce vyvíjí. Naopak lze dosáhnout toho, že bude v zájmu komerčních firem zpřístupnit jednotlivé aplikace on-line. Stačí držet se decentralizovaných verzí a toto použít správným způsobem.

Editoval neutr (27. 1. 2019 23:22:32)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí