Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 12. 2017 11:28:19

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Graf z jednoho sloupce

Dá se udělat koláčový graf s procentuelní zastoupením výskytů slova v jednom sloupci? Příklad: mám jediný sloupec a v něm hodnoty různě na přeskáčku hodněkrát třeba chleba, máslo mlíko. A chci kolláčkový graf výskytu v procentech. Na netu jsem našel, že by to mělo jít nějak přes Kontingenční tabulku https://ask.libreoffice.org/en/question … le-column/, tak to je jedna možnost. Ale já bych chtěl jestli to jde i bez toho, prostě nějak rovnou, aby to dali zjednodušeně řečeno i žáci 4. třídy.

Díky

Offline

#2 7. 12. 2017 13:03:43

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Graf z jednoho sloupce

Přímo to určitě nejde. Graf se vytvoří jako kruhová výseč pro každou položku extra byť budou všechny úplně stejné. Musí se udělat souhrn buď pomocí té kontingenční tabulky (mezisoučet), nebo pomocí vyčísledného souhrnu.
     To je ve Vámi uvedeném příspěvku také vidět. Jde o funkci =COUNTIF(úsek;"text"). Oba tyto postupy dělají totéž - vytvoří souhrn kolikrát se pojem vyskytuje.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 7. 12. 2017 13:14:15

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Graf z jednoho sloupce

hmm, to je škoda, protože třeba Formuláře Google tohle nabízí jako předdefinovaný graf na prvním místě ve vyhodnocení formulářů. Díky.

Offline

#4 7. 12. 2017 13:39:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Graf z jednoho sloupce

Taková funkce by vyžadovala předdefinovanou podmínku ale naše grafy jsou obecnějšího typu kde se předpokládá úprava tabulky před úpravou v mechanizmu grafu.
      Muselo by to například přepočítat vážený průměr což je pro popisky v textovém tvaru problém. Tímto by se získala jiná hodnota nežli hodnota součtu položek. Vždy je pak méně položek nežli uvádí tabulka. Takže možné by to bylo asi jen pro určitý účel. Těžko obecně určit zda se má zobrazit součet stejných hodnot, nebo jejich průměr.


      Nedávno byla v článcích diskuse na téma "tabulkového" pekla ve firmách. Tam preferovali právě takové typy programů které na kliknutí vyplivnou graf - ten už je předdefinovaný a umí to co popisujete pro formuláře Goggle. Jsou to ale jednorázové typy grafů kde není potřeba řešit co se má zobrazit. Možná existuje nějaké rozšíření které graf připraví přepočítáním zdrojové tabulky. Ale pro výuku to asi není řešení.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 7. 12. 2017 14:27:11

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Graf z jednoho sloupce

Já myslím že to je jasné - jaký asi typ grafu použít když mám ve sloupci jen text a různé hodnoty? Jaký jiný než obyčejný koláčový s procenty, kolikm procent kterého textu je zastoupeno?Mě to přijde vcelku jasné, ale je to jedno, nemáme šanci to ovlivnit, moc mě to netrápí, abych kvůli tomu kontaktoval bugzillu, jako třeba v jiných případech. Díky.

Offline

#6 7. 12. 2017 16:58:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Graf z jednoho sloupce

Třeba :
Gothaj 40 dkg
Gothaj 30 dkg
Gothaj 20 dkg
Gothaj 10 dkg
Gouda  15 dkg
Gouda  35 dkg
Chleba 1/2
Chleba 1/4
Chleba 1/4
Chleba 1
     Celkem Gothaj 1 kg a celkem Gouda 0,5 kg, Chleba celkem 2 kusy.
Ale Gothaj si koupili 4 zákazníci - uvedeme dohromady 1 kg? nebo průměr 25 dkg, nebo maximum, nebo minimum?
Goudu si koupili 2 zákazníci - dohromady půl kila? a nebo zase průměr 25 dkg, nebo maximum?
Dva chleby si koupily 4 zákazníci dohromady, nebo chceme průměr (1/2)? a nebo maximum?
     Je možné že by nás zajímalo jen kolik lidí si koupilo Gothaj, kolik Goudu a kolik chleba? Nebo nás zajímá kolik si koupili dohromady salámu, sýra a chleba? Nezajímá nás třeba kolik si který zákazník průměrně koupí salámu, sýra a chleba?


     Takže to je ten problém - součet za položku, nebo průměr - nebo jiný statistický pojem (je jich dost - minimum maximum, medián, modus, průměry - aritmetický, geometrický, harmonický a ořezaný "trimmean")?
     Když to budou statistiky přístupu tak se bude jen sčítat čas za doménu, nebo průměrný pobyt na 1 stránce či na celých prezentacích? Každá potřeba vyžaduje něco jiného pro úpravu původní tabulky. Netvrdil bych že do grafu patří pouze součet za stejnou položku. Musel by existovat graf na každou individuální potřebu a to by se muselo ze základní tabulky přepočítat grafem. Tak daleko mohou jít jen specializované programy. Grafy pro tabulkové procesory by se hrozně nafoukly a nikdo by se nevyznal ani v popisu. Prostě kontraproduktivní pro obecné použití.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 7. 12. 2017 17:04:29

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Graf z jednoho sloupce

Ten příklad je zcela mimo. To co jsem popisoval, vypadá takto:

chleba
chleba
chleba
mlíko
mlíko
chleba
mlíko
chleba
mlíko
máslo
máslo

Na této struktuře se dá snad vyrobit jediný graf - koláčový s procentulním zatoupeních jednotlichých produktů. Nebo snad ještě sloupcový, kolikrát je tam co. 99% lidí bude chtít toto.

Offline

#8 7. 12. 2017 17:13:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Graf z jednoho sloupce

hm - to je sloupec popisků a bez počtu? Do grafu potřebujete popisek a nějaké číslo. Automaticky myslíte že lze domyslet jednotku jako číslo nebo parametr logického charakteru? Většina tabulek a z nich plynoucích grafů potřebuje číselný parametr který nebývá takto zjednodušen.
     Také pochybuji že by to takto chtělo 99% lidí. Chtěli by tam třeba peníze, nebo váhu ale tato statistika je statistika starých pivních tácků které se daly omýt - dnes už ale neexistují takto ekologické postupy :-(


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 7. 12. 2017 18:26:57

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Graf z jednoho sloupce

Ano, vždyt jsem to psal: Dá se udělat koláčový graf s procentuelní zastoupením výskytů slova v jednom sloupci? Jedná se o klasický výstup z formulářových dat, kdy lidé vyplnují formulář na webu, kde zaškrtávají, jestli radši chleba nebo mlíko /to jen příklad, neberte to za slovo a nehledejte v tom něco jiného než to je/. Lepší rerálnější příklad je chlapec - dívka - nechci říkat.

Editoval peekaa (8. 12. 2017 10:55:38)

Offline

#10 8. 12. 2017 22:18:06

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Graf z jednoho sloupce

Až tak složité to není

Vyberte sloupec, vytvořte KT, do řádků vložte slova do dat taky a nastavte funkci počet.

Vyberte v kt oba sloupce a vytvořte graf.

Offline

Zápatí