Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 8. 2017 12:03:53

primaweb
Člen
Registrace: 31. 8. 2017
Příspěvků: 7

Psaní fonetických znaků

Dobrý den,
může někdo doporučit způsob/postup jak psát znaky fonetické abecedy? Postači znaky používané v angličtině.
Děkuji za reakce.
M.

Offline

#2 31. 8. 2017 16:27:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Psaní fonetických znaků

Já bych doporučil použít Calc. Do Calcu vykopírovat všechny znaky fonetické abecedy - nejlépe do sloupce A. Do sloupce B vložit vzorec - příklad pro A1 :
vzorec v B1

=UNICODE(A1)


     Nejdůležitější je to nakopírování znaků. Nalézají se mezi speciálními znaky - počínají znakem U+0250, respektive údajně od

=UNICHAR(592)

Musíte si najít nejlépe Lucida Sans Unicode, podmnožina ROZŠÍŘENÍ IPA. Zde potřebné znaky najít a vložit do sloupce A. Uvedeným vzorcem najít zápis desítkovou soustavou.
     Ovšem údajně ani v Lucida Sans Unicode nejsou všechny znaky (je jich docela hodně a mají druhy o kterých jsem nikdy neslyšel ani nečetl). Něco je prý Times New Roman. Informace Zbíral, nebo podobně VÚT Brno.
     Takže musíte hledat mezi speciálními znaky, najít číslo pro Unicode a pak se dá postavit array pro náhrady. To celkem není problém. Dokonce Zbíral uvádí makra pro Word která by snad mohla fungovat i ve Writer (po malé úpravě). Já bych ale postavil vlastní makra náhrady. Když uděláte relace náhrad postavím makro které přepíše znaky za fonetické náhrady. Makro jednoduše spustíte nad vybraným textem, nebo nad celým sešitem - podle potřeby.

Editoval neutr (31. 8. 2017 16:31:16)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 1. 9. 2017 20:44:09

primaweb
Člen
Registrace: 31. 8. 2017
Příspěvků: 7

Re: Psaní fonetických znaků

Zatím děkuji za reakci. Ne všemu rozumím, zkusím nad tím podumat a zorientovat se. Je pravděpodobné, že pak ještě budu prosit o pomoc.

Offline

Zápatí