Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 2. 6. 2017 20:42:56

Nanik
Člen
Registrace: 28. 4. 2011
Příspěvků: 3

Kvalita obrázků při exportu do PDF

Dobrý den / ahoj, mým problémem jsou obrázky (screenshoty) v prezentaci při exportu prezentace do PDF. Obrázky vkládám ve formátu PNG.


Tady je vidět, že při 100% rozlišení v Impressu je screenshot hezky "ostrý".
Test_Prezentace.png


A tady přikládám, jak to vypadá ve 100% rozlišení při prohlížení exportovaného PDF – screenshot již není zdaleka tak ostrý.
Test_PDF.png


Přitom v nabídce při exportu do PDF mám v sekci Obrázky zaškrtnuto Bezztrátová komprese.


Chápu, že hlavním problémem je rastrový screenshot, ale zároveň předpokládám, že PDF zachovává poměry/formáty, je to tak? Dá se s tím něco udělat, prosím?

Offline

#2 3. 6. 2017 05:55:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Kvalita obrázků při exportu do PDF

Tam jde zejména o nastavení DPI. Originálně je PDF vzorkované na 90 dpi. Při tom kvalita pro OCR která je označována jako dostatečné pro všechny účely je 300 dpi. OCR je optické rozpoznávání textu.
     Takže bezeztrátová komprese ano i když bývá nastaveno často 90% které by také postačovalo, ale k tomu dejte opravdu nejméně 200 dpi pro pdf. Musíte otestovat postupně. Ona roste velice rychle objemnost. Musíte najít kompromis nezi velikostí a přijatelným estetickým výstupem.
     Ještě doporučuji nejprve přímý export do PDF - to je ta ikona v hlavní nabídce. Podívejte se jestli Vám to nestačí. Tam se nic nezadává ale je to nastaveno docela dobře.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 6. 2017 11:53:53

Nanik
Člen
Registrace: 28. 4. 2011
Příspěvků: 3

Re: Kvalita obrázků při exportu do PDF

Díky za tip :-)! Zkoušel jsem přímý export i export do PDF s volbou 300/600/1200 DPI – co je zvláštní, že všechny exportované soubory jsou stejně velké (a pohledově stejně neostré jako ukázka, kterou jsem posílal).

Offline

#4 3. 6. 2017 12:31:32

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Kvalita obrázků při exportu do PDF

To je divné. Mělo by se to projevit na velikosti souborů. Vypadá to že se pdf nepřevzorkovalo. Možná vyzkoušet jiný formát nežli PNG.
     Možná jde o ochybu exportu. Upřesněte v jakém systému to děláte. Apache OpenOffice pracuje jinak nežli Libre office. Libre Office je pokročilejší ale mívá více chyb. Chtělo by to vždy nejlépe Libre Office ve stil verzi. Když to bude ve stil verzi také takové tak odzkoušet Fresh verzi.
     Když nepomůže jiný formát obrázků - chtělo by to otestovat více typů jpg, tif, bmp a podobně. Když nepomůže změna formátu (se všemi se zachází jinak podle filtru) tak otestujte jiný systém. Tedy pokud to děláte v AOO tak nainstalujte a otestujte LO, nebo opačně.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí