Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 17. 12. 2016 17:41:54

tomas.zak
Člen
Registrace: 18. 2. 2011
Příspěvků: 10

odkazy v rámci jednoho dokumentu - VYŘEŠENO

Dobrý den,
mám dotaz na tvorbu hypertextových odkazů v rámci jednoho dokumentu.
Chtěl bych to využít při čtení zákonů. Jednotlivé ustanovení paragrafů neustále odkazují na jiné paragrafy. Využívám k tomu vyhledávání, ale není to zrovna uživatelsky příjemné. Rád bych tyto navzájem provázal. Je nějaká možnost hromadných úprav nebo je nutné ručně vytvořit záložky např. pro každý paragraf a následně na tyto záložky ručně odkazovat?

Předem děkuji za případnou pomoc.

Editoval tomas.zak (17. 12. 2016 22:02:06)

Offline

#2 17. 12. 2016 18:59:50

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: odkazy v rámci jednoho dokumentu - VYŘEŠENO

Pokud vím tak to co hledáte jsou křížové odkazy. Ty se musí vybavit v rámci stejného (ale obyčejné odkazy do jiného dokumentu) značkami aby bylo možné skočit na konkrétní místo.
     Napadá mne ale že hledáte něco jako rejstřík. Položky rejstříku se musí také označit jako položky rejstříku ale rejstřík se pak udělá najednou. Může to být nabídka "Seznam použité literatury" nebo přímo nabídka rejstřít - zadáte položky. Název paragrafu se pak musí udělat šikovně aby byl viditelný název nebo alepoň část.


     V LibreOffice je to pod položkou VLOŽIT > OBSAH A REJSTŘÍK > Vyberete POLOŽKA REJSTŘÍKU a můžete definovat vlastní. Nebo zvolíte POLOŽKU POUŽITÉ LITERATURY (interní, externí). Nakonec vyberete VYTVOŘIT REJSTŘÍK a zadáte například pro kapitolu, nebo celý dokument to co jste označil před tím jako položky.
     Nabíka křížového nebo obyčejného odkazu : VLOŽIT > HYPERTEXTOVÝ ODKAZ (klasická klikačka), nebo KŘÍŽOVÝ ODKAZ - zde se to dělá polem jako značkou. Hypertextovým odkzem můžete odkázat například přímo na portál kde je dikce uvedena, vytvořit přílohu a na tu odkazovat, nebo udělat samostatnou kapitolu s obsahem právní normy.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 17. 12. 2016 20:07:39

tomas.zak
Člen
Registrace: 18. 2. 2011
Příspěvků: 10

Re: odkazy v rámci jednoho dokumentu - VYŘEŠENO

Děkuji za odpověď, ale o rejstřík mi asi úplně nejde. Jde mi o snadnou orientaci v textu zákonů, kde na sebe jednotlivé ustanovení různě odkazují, a tak člověk musí stále různě přejíždět z paragrafu na paragraf, aby správně pochopil souvislosti.

Uvedu to na příkladu:
§ 1104
(1) Vlastnické právo k zaknihovanému cennému papíru se nabývá zápisem zaknihovaného cenného papíru na účet vlastníka.
(2) Zapisuje-li se zaknihovaný cenný papír i na účet zákazníků, nabývá se vlastnické právo k němu zápisem na účet zákazníků.
(3) Na nabývání vlastnického práva k imobilizovanému cennému papíru podle § 2413 odst. 1 se použijí obdobně ustanovení o nabývání vlastnictví k zaknihovaným cenným papírům.

Představoval bych si, že ten § 2413 odst. 1 ve třetím odstavci bude aktivní odkaz právě na toto ustanovení ve stejném dokumentu, takže by pak stačilo na něj kliknout a nebylo by třeba toho ustanovení složitě hledat.

Otázka tedy zní, jestli by bylo možné nějak automatizovaně tyto odkazy vytvořit nebo jestli je nutné projít celý zákon a každý odkaz vytvořit ručně? A co je případně pro tyto odkazy nejlepší použít? Záložky, Sekce?

Offline

#4 17. 12. 2016 21:16:19

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: odkazy v rámci jednoho dokumentu - VYŘEŠENO

Pokud Vám nejde o skok na text - ale o zobrazení tak bych viděl řešení v klasickém dialogu, nebo v formě hlášky MsgBox. V úvahu připadá také otevření § do nového sešitu. Jinak skok na text a zpět je KŘÍŽOVÝ ODKAZ.
     Poznámka, záložka a sekce jsou jiné a navzájem různé mechanizmy. Například sekce předpokládá, že zdroj je původně externí dokument i když může být svázán s dokumentem (embedding). Ale musel byste udělat na každé znění extra sekci. To sice jde, ale jako sekci bych vložil celé znění zákonů a tam udělat odkazy. Ta zdrojová sekce může být i skrytá
     Jde ještě o to abyste to neprovozoval na dokumentech MSO - ale spíš jen ODF (LO a AOO). Tam k MSO asi nebude plná kompatibilita. Některé práce si lze usnadnit například dialogem "Najít" nebo makrem které bude hledat text označený hypertextem. Bylo by to jediné makro které by našlo každý označený text.
     Jde například o to zda se má zobrazit plné znění. Pragrafy jsou někdy rozsáhlé. Pak by bylo lepší otevírat nový sešit aby uživatel měl možnost mít důležité věci otevřené, udělat si k paragrafům poznámky a uložit.


     Hledání se pak může odehrávat na § 2413 odst.1 a najde se celý text až k § 2413 odst.2 (popřípadě jiný §). Jinak si nemyslím že by to bylo nějak extra pracné. Spíš bych řekl že je potřeba prohledat celý zákon, udělat relevantní texty a na ně například křížové odkazy. Tedy udělat extrakci potřebných znění a ty uložit jako sekci.

Editoval neutr (17. 12. 2016 21:19:12)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí