Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice

#1 2. 10. 2016 05:58:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Chybný popis klávesových zkratek v nápovědě.

Chybu nápovědy jsem našel u Calcu a jedná se pravděpodobně o větší množství chyb.

Současná nápověda obsahuje údaje :
F4 - Zobrazí nebo skryje průzkumníka databáze.
Shift+F4 - Přestaví relativní nebo absolutní odkazy (např. A1, $A$1, $A1, A$1) ve vstupním poli.

Ve verzi LO (5.2.2.2 ID sestavení: 8f96e87c890bf8fa77463cd4b640a2312823f3ad. Vlákna CPU: 1; Verze OS: Windows 5.1; Vykreslování UI: výchozí; Národní prostředí: cs-CZ (cs_CZ); Calc: group.) zkratka Shift+F4 nefunguje- Nedělá vůbec nic.
     Bezpečně vím, že v některých minulých verzích bylo nutné tuto zkratku v Calcu přiřadit. Byla přiřazena - ale pro celkový balík, což byla si chyba. Nevím kdy se to změnilo ale v nejnovější Fresh verzi přepínání relativních a absolutních adres funguje na F4.
     To je podle mne správně, respektive původní označení pro celkový balík LO je nesmyslný. Potřebuje to jen Calc. Nanejvýš ještě tabulky ve Writer - tam je ale funkcionalita silně omezena a pochybuji že by to někdo vůbec využil.

Zato Shift+F4 je pro Calc sice přístupná, ale nevyužitá. Naproti tomu pro Celkový balík použita je (vidím ji jako zašedlou a z OS toto blokování není). Domnívám se že jde o blok z některého zdrojového jazyka - možná z Java, UNO, Python ap.

Původní obsazení pod F4 (- Zobrazí nebo skryje průzkumníka databáze) nefunguje. Tedy asi bychom čekali že bude pod Shift+F4 - ale není. Zdroje dat pro celkový balík jsou pod Ctrl+Shift+F4. V Calku už není žádná klávesová zkratka odkazující na databázi.
     Zase jsem netestoval zda se klávesové kratky - například pro databáze nepřiřazují dynamicky - po vytvoření databázového úseku.

Právě proto se domnívám, že změn u obsazení klávesových zkratek bude dost - narazil jsem jen letmo na dvě a tohle by chtělo test nejméně na Calc + Writer a běžné OS (různé OS blokují pro sebe různé klávesové zkratky).

Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

#2 2. 10. 2016 17:50:59

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011

Re: Chybný popis klávesových zkratek v nápovědě.

Ano, zkratka pro přepínání odkazů byla změněna na F4 a pro zobrazení zdrojů dat na Ctrl+Shift+F4. V aktuální nápovědě (objeví se v budoucí verzi 5.3) je to již uvedeno správně. (Nějaké další změny zkratek proběhly, ale přehled o nich nemám.)

Každopádně díky za připomínku!

Zápatí