Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 2. 2016 18:05:09

Xaby
Člen
Registrace: 22. 2. 2016
Příspěvků: 1

Jak změnit text chybového hlášení.

Dobrý den,chtěl bych se Vás,odborníků zeptat,jak si v Calcu změnit text "chybového hlášení" (Té tabulky která vyskočí,když něco uděláte zle).Nedávno jsme si to ve škole říkali,jenže jsem to ""jaksi"" zapomněl a do příští hodiny to potřebujeme umět.A také bych byl rád,kdybych věděl,jak takové tabulky vůbec dosáhnout big_smile Předem děkuji za odpovědi.

Offline

#2 22. 2. 2016 18:47:15

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak změnit text chybového hlášení.

Jakube existují 2 typy chybových hlášení. To které je dané operačním systémem ovlivnit nelze. Když vyskočí chyba, tak se většinou objeví nějaké hlášení, kterému rozumí jen pár lidí kteří umí s OS (operačním systémem) pracovat do hloubky.
     Chyba v LibreOffice (Apache OpenOffice) se dá ošetřit pomocí zaklínadla ON ERROR GOTO. Takže například na začátku makra Zadáme například :
On Error GoTo ENDE, nebo třeba
On Error GoTo hOPSAhEJSAdObRANDEJSA a nebo i někam jinam...
     To ENDE, nebo BRANDEJS je tz: "návěští" a značí se dvojtečkou - ENDE:, nebo hOPSAhEJSAdObRANDEJSA:. Dáváme to na konec makra a tam za návěští napíšeme například hlášku MsgBox("Tady je text",64,"Tady je nadpis MsgBoxu") a ta po odkliknutí vede přímo na konec (End Sub).
     Z tohoto důvodu musíme makro ukončit "bezchybně" pomocí Exit Sub, nebo nesprávně Stop a to před návěštím. Tím zaručíme, že se chyba přeskočí na konec (procedura se přeskočí a vyběhne hláška o chybě).
     Chyba se dá také ošetřit například On Error GoTo = 0.  Podobně lze napsat také "= Stop", nebo i MsgBox, či print. Já ale preferuji skok na konec a zastavení. Potom se totiž chyba neřeší a procedura většinou pokračuje. To může být fatální chyba, takže to vůbec nedporučuji.


     Takže to čemu říkáš "tabulka" je příkaz, nebo funkce MsgBox, a nebo příkaz Print. Print se používá k ladění, protože umožňuje pomocí volby ZRUŠIT skočit přímo do kódu.
     MsgBox může být mimo příkazu také funkcí, která předává hodnotu stisknutého tlačítka. Existuje několik konfigurací. Například jen OK, nebo ANO - NE, a nebo ANO - NE - Zrušit a podobně tam můžeme dát vykřičník, nebo žárovičku podle typu infa.
     Ještě existuje podobný případ funkce InputBox, kde se zadfává například nějaký text, nebo hodnota. nejčastěji název souboru, nebo nějaké číslo ap.


PS
Buď pochválen učitelský sbor za to, že Vás učí pracovat s LibreOffice, nebo Apache OpenOffice. Doufám že jsi nespletl fórum :-(

Editoval neutr (22. 2. 2016 19:03:47)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 22. 2. 2016 21:38:08

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Jak změnit text chybového hlášení.

Nedostatečně formulovaný dotaz. Možná též: Data > Platnost > Chybové hlášení


LibreOffice 5.4.

Offline

Zápatí