Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 7. 2015 11:57:41

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 676

změny ve vyhledávacích funkcích

Pěkný den všem - nevíte prosím vás zda se v nějaké poslední verzi neudála nějaká změna ve vyhledávacích funkcích? Když otvírám nějaké své starší sešity tak se tam objevují chyby, která tam pravděpodobně původně nebyly. Jde o to, že např. Funkce MATCH vyhodnocovala prázdnou buňku jako nulu, kdežto nyní ji vhodnocuje nějak jinak, takže například při vyhledávání čísla "1" v poli "nic";3;8;12;15;"nic" je výsledkem "#N/A", kdežto v poli 0;3;8;12;15;"nic" je výsledkem "1" (=MATCH(1;A1:A6;1)) (to "nic" znamená prázdnou buňku :-). Dříve mi to chyby nedávalo, tzn. že funkce musela prázdnou buňku vyhodnocovat jako nulu. A vypadá to že se to děje jak v AOO tak v LO. Budu vděčný za případné reakce či odkazy na popis těchto změn (jsou-li jaké).


LibreOffice 6.2.

Offline

#2 27. 7. 2015 14:11:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,364

Re: změny ve vyhledávacích funkcích

Nějské změny byly provedeny tuším při přechodu na verzi LO 4.4. Psal to Lukáš Jelínek, ale nevím přesně kdy (mělo by to být mezi články).
     Také nevím co všechno bylo předmětem změny. Tam jde ale vetšinou o sjednocení se základním předpisem ODF - OASIS. Tabulkové procesory z různých systémů by se měly chovat stejně. Například ve smyslu matematické funkce MODULO, SQRT a podobně všechny standardizované funkce.
     Ovšem jestli jde o tohle, nebo o chybu tak to by se muselo zjistit z průvodní zprávy k verzi programu.


     Tohle by mohl vědět strepon, lp. nebo Lukáš Jelínek. Jinak asi nikdo. Nejlepší by bylo podívat se na to, jestli jde o bug. Totiž několik vzorců může používat Excelovskou notaci C1R1 ap. Tyto vzorce zřejmě dostaly nějakou změnu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 7. 8. 2015 16:34:00

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 830

Re: změny ve vyhledávacích funkcích

Pár změn bylo - MATCH, VLOOKUP, HLOOKUP, ... Změnil se algoritmus při "přibližném" hledání - tyto funkce, pokud jsou klíče nesetříděné, mohou v LO vrátit jiný výsledek než odpovídající funkce v aoo nebo v excelu, ovšem podle specifikace výsledek v tomto případě není definován. Jestli dotazované chování se změnilo nevím, ale AOO i v excel se v tomto případě chovají stejně.

Další změny se týkají zpracování řetězců a syntaxe odkazů, např. INDIRECT("1:5") ve verzi LO4 vrací chybu (ve verzi LO3 fungovala správně = podle specifikace).

Offline

Zápatí