Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 1. 2015 19:28:25

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Chyba v nápovědě Calcu - vzorce.

Funkci COUNT, COUNTA,....COUNTIFS lze najít pod statistickými funkcemi. V nápovědě LO je to uvedeno pod matematickými funkcemi. Je tam také odkaz na statistické funkce 1, kde něco z toho je.
     U AOO je to půl napůl. V matematických funkcích je COUNTBLANC, COUNTIF a COUNTIFS a ve statistických COUNT a COUNTA. V nápovědě pod matenmatickými funkcemi je COUNTBLANC a COUNTIF. V nápovědě pod Statistickými funkcemi 1 je COUNT a COUNTA.
     Samozřejmě novější vzorce COUNTIFS a podobně všechny s S na konci nejsou k nalezení vůbec.
     Dokonce je podivné i rozdělení statistických funkci do 5-ti sekcí. Je to shodné jak u LO, tak u AOO, ale logiku v tom asi najdeme stěží. Leda by šlo vždy o postupné přidávání funkcí, takže logika řazení podle abecedy. Není v tom ani logika sub - kategorií. Například finanční, ryze statistické jako je průměr, odchylky, různá rozdělení (jevů pravděpodobnosti) a podobně.
     Je mi jasné, že český překlad jen tyhle nesmysly kopíruje a překládá. Chtělo by to, aby v tom někdo udělal pořádek. Buď podle sub - kategorií a také správně popsat obsah kapitol, nebo podle abecedy - tady popis být nemusí mimo A-C, D-E,...

Editoval neutr (28. 1. 2015 19:31:13)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#2 29. 1. 2015 00:41:07

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Chyba v nápovědě Calcu - vzorce.

Nápověda OO je jeden velký chaos.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#3 28. 2. 2015 21:25:59

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 155

Re: Chyba v nápovědě Calcu - vzorce.

Dobrá poznámka – v LO se funkce přesouvaly, ale v nápovědě to nebylo zohledněno. Kromě zmíněných funkcí jsem v nápovědě přesunul i ISEVEN a ISODD, jejichž kategorie se nově měnila také. Podrobnější členění už považuji za zbytečnou práci (zpravidla se hledá podle názvu), stejně tak nějaké přejmenovávání s abecedním rozsahem (ten by byl navíc naprosto mimo u jazyků, které mají funkce lokalizovány).


K chybějícím funkcím: dost jich bylo doplněno ve 4.4, ale třeba různé *IF ji pořád nemají. Pokud někdo dáte dohromady popis, který bude s nápovědou konzistentní (klidně v češtině), není problém ho doplnit.


Ad Zvedavec: nějaké konkrétní připomínky?

Offline

#4 1. 3. 2015 10:58:18

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Chyba v nápovědě Calcu - vzorce.

Konkrétní připomínky zazněly během let mnohé, předpokládám, že je teď znova psát nemusím.

Jste-li člověkem, který má možnost do lokalizované nápovědy zasahovat, pak bych nerad, abyste to vztahoval na sebe - děláte to pro ostatní - to já chápu. Na druhé straně prostě nápověda k OO (s tou sem se za těch deset let napotýkal nejvíce) chaotická je.

Berte to jako pohled uživatele, který nad ní mnohdy "plakal" a "nezajímá" ho pozadí překládání.

Editoval Zvedavec (1. 3. 2015 10:58:52)


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#5 1. 3. 2015 17:45:51

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 155

Re: Chyba v nápovědě Calcu - vzorce.

Byl bych rád, kdybyste je shrnul nebo na ně odkázal. S celkovou koncepcí nápovědy a zásadními věcmi nic nenadělám, ale drobnosti napravit můžu (pokud jde o LO).

Nikdo rozumný nebere věcnou kritiku nepřátelsky nebo osobně, ale naopak jako podnět k tomu, jak věci zlepšit. Zpětná vazba je proto cenná, a ne něco, co by vývojáře a překladatele otravovalo:)) Já jsem v nápovědě vždycky našel potřebné poměrně bez zádrhelů, ale jelikož LO moc nepoužívám, nebude to asi reprezentativní zkušenost.

Offline

Zápatí