Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 6. 11. 2014 08:38:09

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Dobrý den,
učím se s Calcem, měl jsem nastaveno v programu vkládání dnešního data do tabulky rychlou klávesou. Příklad stiskl jsem Ctrl + tlačítko i a do tabulky se mi vložilo dnešní datum, které tam zůstalo i druhý den.
Jelikož mám nový počítač, i nové programy, někde se tato funkce musí nastavit. Bohužel ten co mi to nastavil již u nás nepracuje.
Můžete mi, prosím, pomoci?

Děkuji
Milan

Editoval milancukrar (10. 11. 2014 12:10:21)

Offline

#2 6. 11. 2014 09:44:43

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Tohle se musí udělat makrem. Existuje vzorec, ale ten musíte "zafixovat". Je to funkce "=TODAY()", nebo podobná i s časem - jako časové razítko "=NOW()". Tyto funkce musíte načíst a vložit zpět jen jako "čísla a text".
     Pokud byste chtěl makro  (aby to bylo shodné s tím, na co jste si zvykl), tak vám to pošlu jako makro, nebo lépe jako rozšíření. Otestujte si TODAY i NOW a pak napište co byste chtěl poslat. Klávesovou zkratku si musíte navolit sím, ale je možné poslat šablonu kterou si nastavíte jako výchozí a bude mít jak nabídku v hlavním pruhu, tak klávesovou zkratku.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 6. 11. 2014 16:29:22

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Offline

#4 7. 11. 2014 06:53:10

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Dobrý den, děkuji mnohokrát za reakci a nabídku pomoci.
"=TODAY()" toto znám a  používám, ale  to se mi každý den načte nové datum. Já spíše potřebuji to makro.
Příklad, zapíšu do buňky  data. Do vedlejší buňky potřebuji zapsat, kdy jsem udělal zápis. Dříve jsem na to používal tlačítka: Ctrl + O. Zapsal se dnešní datum  a zůstal stále stejný i za několik dní.

Mnohokrát jsem zkoušel přes makro udělat stejnou funkci, bohužel se mi to nepodařilo.
Budu rád, za pomoc.

Děkuji a hezký víkend.
Milan


IP. Klávesovou zkratku si můžete nastavit sám. V nabídce Nástroje | Přizpůsobit, karta Klávesnice. V dolní okénku Kategorie si vyberete příslušný doplněk pod názvem Makra... a přiřadíte mu klávesovou zkratku.

Toto je ono, jen se přiznám, udělat makro je nad moje síly.

Děkuji a hezký víkend.
Milan

Editoval milancukrar (7. 11. 2014 06:55:11)

Offline

#5 7. 11. 2014 07:49:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Podle všeho umíte makro zadat do knihovny a přiřadit klávesovou zkratku - takže Vám stačí kód : -
Datum

Sub Datum
oCell = ThisComponent.CurrentController.getSelection() 
With oCell.RangeAddress 
SH = .Sheet 
SC = .StartColumn 
SR = .StartRow
End With 
oSheet = ThisComponent.Sheets(SH) 
oCell = oSheet.GetCellbyPosition(SC, SR)
oCell.Formula = Date()
End Sub

Datumové razítko

Sub TimeStamp
oCell = ThisComponent.CurrentController.getSelection() 
With oCell.RangeAddress 
SH = .Sheet 
SC = .StartColumn 
SR = .StartRow
End With 
oSheet = ThisComponent.Sheets(SH) 
oCell = oSheet.GetCellbyPosition(SC, SR)
oCell.Formula = Now()
End Sub

     Nakopírujte si to do Vaší knihovny "Moje makra Standard". Bude to chodit jen v Calcu. Když byste chtěl totéž i pro Writer, musel bych to maličko přepsat.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 7. 11. 2014 08:51:33

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Vážený pane  neutr, asi jsem měl napsat, že tomu vůbec nerozumím a budete mít se mnou těžkou práci,
Páč já musím mít krok za krokem, podrobný postup.
"Podle všeho umíte makro zadat do knihovny a přiřadit klávesovou zkratku - takže Vám stačí kód"

nástroje, makra, správce maker, open office basic...
a co dále?
Děkuji

Stačí mi to pro Calc

Editoval milancukrar (7. 11. 2014 08:52:20)

Offline

#7 7. 11. 2014 11:33:04

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Proč nevyhovuje doplněk pana Pastierika?

(na ten směřoval uvedený odkaz, dole u článku je tlačítko na stažení)

Offline

#8 7. 11. 2014 12:34:08

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Podívejte se sem Návod
     Pokud by to nestačilo, dá se udělat rozšíření (jen vyexportováním knihovny) kterou si pak načtete pomocí "Správce rozšíření". Stejně ale musíte udělat klávesovou zkratku.
     Pravdou je, že když bych to udělal kompletně jako rozšíření, tak bych dubloval práci ing Pastierika. - tam si totiž mužete vše nainstalovat stejně a podle návodu v sešitě přiřadit klávesovou zkratku (tedy pokud to není autorem řešeno sofistikovaněji - nevím já to nepotřebuji - a proto nepoužíván.)

Editoval neutr (7. 11. 2014 12:36:55)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 7. 11. 2014 13:04:18

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

IP, asi Vám budu připadat jako tydýt, ale v tomto směru takový jsem. Nepochopil jsem že to musím stáhnout. Domníval jsem se, že stáhnu jen stránku textu.

Vážený pane neutr, velice Vám děkuji za poslání návodu pro tydýta. Po chvilce jsem to pochopil a již to funguje.
Mnohokrát Vám všem děkuji a přeji jen pohodu a radost ze života.
Milan z Pardubice

Offline

#10 5. 12. 2014 08:56:19

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Ještě se vrátím k tomuto tématu, páč se mi stává (ne vždy), že musím změnit v buňce uspořádání  datumu, do formátu 12.31.99, aby se mi datum zobrazoval 5.12.14. Někdy ale musí být formát 31.12.99, aby se zobrazil datum 5.12.14
Čím to může být?
Domnívám se jako laik, že správně se to zobrazuje na starých dokumentech, kde mám nastaveno datum ve starém Calcu, ale v novém dokumentu vytvořeném v novém calcu to dělá stále špatně.
Jdou sem vložit obrázky pro lepší představu?

Děkuji

Offline

#11 5. 12. 2014 11:32:03

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Obrázky vložit jdou. dělá se to pomocí Wiki, nebo jen jako přílohu ke stažení například pomocí uložto.cz, LeteckáPošta ap.
     Formáty datumů souvisejí s národními pravidly (zyvklostmi). Existuje na to formátování > formát > buňky > čísla > datum.
     Na jednu stranu to vypadá, že se Vám míchá americký datum s tím českým. Na druhou stranu to zase popisujete jako jinou hodnotu datumu. Datum je číslo. Pokud je číslo správně tak se zobrazuje buď MMDDRR (americky), nebo DDMMRR - česky, ale vždy to musí být stejné datum.
     Je možné, že je zdrojem nějaká datová funkce (např dateDiferent ap). Tam by pak asi k podobnému nesmyslu mohlo dojít.



     Pokuste se naformátovat datumy na stejný typ formátu. Pokud totíž používáte anglický dokument, může tam být také anglický formát datumu.
     Možná by to chtělo postnout sem ne obrázek, ale přímo dokument tako postižený chybou. Jinak budeme jen hádat. Je potřeba vidět nastavení a podobné záležitosti.

Editoval neutr (5. 12. 2014 11:33:35)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 8. 12. 2014 07:40:06

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

dobrý den, pane  neutr.
Opět děkuji za pomoc.
Naformátovat buňku zvládnu, tím taky upravím, abych videl datum správně, třeba jako dneska jsem dal tlačítky Ctrl+O a vložilo to datum 12.8.14, ale já to musím předělat na formát: datum, M.D.YY, abych viděl datum 8.12.14
http://leteckaposta.cz/738210440
mám přiložit celý soubor, kde používám datum?
Děkuji Vám zdvořile za pomoc.
Milan

Offline

#13 8. 12. 2014 09:01:12

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Já mám vkládání aktuálního času/data přímo se zadáním formátu, je to celkem výhodné.

Sub aktualni_cas()

	dokument = ThisComponent
	vyber = dokument.currentselection	
	list = dokument.sheets(vyber.rangeaddress.sheet)

	start_radek = vyber.rangeaddress.startrow
	start_sloupec = vyber.rangeaddress.startcolumn
	konec_radek = vyber.rangeaddress.endrow
	konec_sloupec = vyber.rangeaddress.endcolumn

	for radek = start_radek to konec_radek

		for sloupec = start_sloupec to konec_sloupec

'			bunka = list.getcellbyposition(sloupec, radek )
			list.getcellbyposition(sloupec, radek ).Value = now()
			list.getcellbyposition(sloupec, radek ).NumberFormat = 50 '40 je HH:MM, 41 je HH:MM:SSS

		next sloupec

	next radek
	
End Sub

čísla formátů jsem vypsal zde (nikde je mohu najít), kromě již vypsaných je tam makro se zadáním čísla formátu, tak si můžete najít přesně to co vyhovuje: https://dl.dropboxusercontent.com/u/146 … t_data.ods

např. formát číslo 30 = D. M. RRRR
36 = DD. MM. RRRR

co tam však nenacházím je formát data D. M. RR, s tím si nevím rady

jo a místo now() lze samozřejmě zapsat date(), pokud je to žádoucí.


LibreOffice 5.4.

Offline

#14 8. 12. 2014 09:54:58

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Dobrý den, pane Trnko, přiznám se, že vůbec nerozumím tomu, co píšete, páč nerozumím počítačům. Nicméne jsem si kliknul na Váš odkaz a u řádku 83, vidím buňku B88 a vidím: 14-12-08, ale na horní liště se mi zobrazuje 8.12.2014, tak jak ho potřebuji.


Pro jistotu vkládám sešit, kde používám datumy.
http://leteckaposta.cz/564553537

Děkuji za snahu a pomoc.

Offline

#15 8. 12. 2014 10:15:52

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

ludviktrnka napsal(a)

čísla formátů jsem vypsal zde (nikde je mohu najít), kromě již vypsaných je tam makro se zadáním čísla formátu, tak si můžete najít přesně to co vyhovuje: https://dl.dropboxusercontent.com/u/146 … t_data.ods

např. formát číslo 30 = D. M. RRRR
36 = DD. MM. RRRR

co tam však nenacházím je formát data D. M. RR, s tím si nevím rady


Dim aLocale as new com.sun.star.lang.Locale, sFormat as String, vNumFormat

....

sFormat = "D.M.YY" 
vNumFormat = oDoc.getNumberFormats().queryKey( sFormat, aLocale, TRUE )
If ( vNumFormat = -1 ) Then
   vNumFormat = oDoc.getNumberFormats().addNew( sFormat, aLocale )
End If
oCell.NumberFormat = vNumFormat

...

Offline

#16 8. 12. 2014 13:28:47

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

to milancukrar - po pečlivějším přečtení jsem tedy pochopil že jste si nainstaloval to zmiňované rozšíření, pak tady chápu že zápis makra je pro vás stále španělskou vesnicí a bylo od mne nesmysl vám je nabízet. rozšíření jsem si zkusmo nainstaloval a též mám pocit že se nechová úplně tak jak by mělo.


LibreOffice 5.4.

Offline

#17 8. 12. 2014 14:07:08

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Panu Ludvíku, pochopil jste mne velice správně. Makro je pro mne španělská vesnice. Nicméně mi alespoň vyhovuje, že můžu rychle vložit dnešní datum, jen když se objeví obráceně, tak to přehodím v buňce. Někdy se před datumem objeví apostrof čárka '24.11.2014 jako například na listu DITON, nebo RZP.  http://leteckaposta.cz/550404865
Zkrátka nefungujete to jako při starém Calcu, ale i tak je to lepší jak nic.
Děkuji za snahu mi pomoci.

Offline

#18 8. 12. 2014 14:28:53

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

to lp.: děkuji velice, díval jsem se na to sice už zde http://www.openoffice.cz/doplnky/vlastn … ani-makrem, ale nějak se mi to nepodařilo rozchodit. Nyní se to tedy podařilo a tak jen pro úplnost dávám svůj kód, kdyby se snad panu Milanovi přeci jen chtělo se v tom pošťourat a vytvořit si vlastní nástroj.

Sub aktualni_datum()

	dim muj_format
	dim format_data as string
	dim dokument as object
	dim jazyk as new com.sun.star.lang.Locale

	dokument = ThisComponent

	format_data = "D. M. YY" 'zde mezi uvozovkami možno měnit formát data obdobně jako se to dělá u buňky v sešitu
	muj_format = dokument.NumberFormats.queryKey( format_data, jazyk, true )
	if (muj_format = - 1) then
	muj_format = dokument.getNumberFormats().addNew( format_data, jazyk )
	endif

	vyber = dokument.currentselection 'vyber bude znamenat libovolně velký počet buněk, tedy nikoli jen nednu	
	list = dokument.sheets(vyber.rangeaddress.sheet)

	start_radek = vyber.rangeaddress.startrow
	start_sloupec = vyber.rangeaddress.startcolumn
	konec_radek = vyber.rangeaddress.endrow
	konec_sloupec = vyber.rangeaddress.endcolumn

	for radek = start_radek to konec_radek

		for sloupec = start_sloupec to konec_sloupec

			list.getcellbyposition(sloupec, radek ).Value = date() ' pro potřebu vkládání času možno změnit na now()
			list.getcellbyposition(sloupec, radek ).NumberFormat = muj_format

		next sloupec

	next radek
	
End Sub

LibreOffice 5.4.

Offline

#19 8. 12. 2014 14:31:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Pokud máte před datumem jednoduchý apostrof, tak je to už mimo formát čísla. V tom okamžiku je to text. Apostrof musí pryč. Jsou tady starší návody jak upravit text na číslo.
      Pak možná bude potřebovat naformátovat buňka, ale s textem zřejmě nehne. Asi by šla udělat nějaká obezlička, ale domnívám se, že to bude nejméně stejně pracné jako manuální přepis. Řešením je opravdu makro (respektive funkce spouštěná ze sešitu). Pokud budete mít zájem, uděláme šablonu do které překopírujete data (texty a špatné formáty z originálu) - tedy vše co zdrojový sešit obsahuje a pak to jen spustíte.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#20 8. 12. 2014 14:43:35

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Pane Ludvíku, velice si Vážím vaší pomoci, ale šťourat se v nastavení něčeho v poči, je pro mne španělská vesnice. Ale zase ovládám jiné věci, zvláště ve stavebnictví.
Kdybyste mi dal přesný postup a posloupnoust příkazů, tak to ještě zvládnu.
Nějak tak, jak mi pospal krásně pan  neutr návod. To ještě zvládnu.
Je mi divné, že ve starých dokumentech vložím datum ctrl+O a přepíše to špatně, a musím upravit buňku.

Chlapi, nemohl se nějak nakopnout Calc, že takto začal psát špatně datum? Fakt tomu nerozumím, proč se tak děje. Je pravda, že několik dní jsem normálně ukončil programy a vypnul počítač, ale po nastartování druhý den mi program Open office psal, že program nebyl koretkně ukončen a musí se obnocvit. Asi tak mi to počítač několik dní psal. Pak to zase utichlo a nic nepíše.

To Vás ale trápím což? A před vánocemi..
Díky Milan

Offline

#21 8. 12. 2014 14:47:29

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

... ještě k tomu rozšírení od pana Pastierika - má jednu zásadní nevyýhodu a sice vložení data do calcu ve vlastním formátu proběhne jako text - tzn. s apostrofem před textem. To je poměrně nepříjemné, nedá se s tím operovat. A zadání času nemá formát žádný, vloží se pouze jako číslo. Zkrátka použití v Calcu je hodně omezené. (A do LO nelze načíst vůbec)


LibreOffice 5.4.

Offline

#22 8. 12. 2014 14:51:29

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

milancukrar napsal(a)

Pane Ludvíku, velice si Vážím vaší pomoci, ale šťourat se v nastavení něčeho v poči, je pro mne španělská vesnice. Ale zase ovládám jiné věci, zvláště ve stavebnictví.

mě živí stavební projekce :-), open office je spíše koníček


LibreOffice 5.4.

Offline

#23 8. 12. 2014 14:59:04

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Pane Ludvíku, nevím kdo je pan Pastierik, ale právě že v některých listech mám před datumem apostrof a buňka se tváří jako "číslo - standard" ale píše to správně. Den měsíc rok '19.11.2014

Koukám, že řemeslem jsme si blíže jak počítačem.

Pro mne je koníčkem (i prací) stavařina, stavebniny DOLUR.

Offline

#24 8. 12. 2014 21:50:26

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

to rozšíření pana Pastierika máte nainstalované, to je vidět na vašich obrázcích :-) Nevím přesně jak jste postupoval s přiřazením té klávesové zkratky, ale pokud si přiřadíte makro s názvem Vloz_datum (cesta k němu je MakraOpenOffice-Share-JP_date_time-JP_date_time-Vloz_Datum) tak se do buňky vloží číslo o velikosti aktuálního data (např. 41981), pokud si ale buňky předem naformátujete na požadovaný formát (např. D.M.YY) pak se do takto předformátované buňky vloží správně "8.12.14" (Nebo řeba DD.MM.YYYY = 08.12.2014 - lze nadefinovat naráz na celý sloupec). Ostatní Pastierikova makra jsou určena spíše pro Writer než pro Calc a pracují s textem a tedy vkládají před text apostrof, který vše značně zesložiťuje.

Jo a velká výhoda kódu, který jsem uváděl výše je že jím lze vkládat do souvislého výběru (třeba do celého sloupce jedním kliknutím), pan Neutr vám výše popsal jak si můžete makro uložit (ctrl+c+v) do editoru a jak si pak k němu přiřadit klávesovou zkratku.

Kdybyste chtěl - když už jsme z té jedné branže - tak vám mohu vysvětlit nahrání makra po skype - nejlépe prostřednictvím sdílení obrazovky během velice krátké doby, klidně mne kontaktujte na skype:titrnci

Editoval ludviktrnka (8. 12. 2014 22:32:44)


LibreOffice 5.4.

Offline

#25 9. 12. 2014 06:41:49

milancukrar
Člen
Registrace: 6. 11. 2014
Příspěvků: 11

Re: Calc a vložení datumu. Vyřešeno ke spokojenosti.

Pane Ludvíku, velice Vám děkuji za rady po skype. Určitě se ozvu, ale musím si nalézt více času, abych nemusel odbíhat od poče. Je závěr roku a nestíhám..
Určitě se ozvu.
Díky

Offline

Zápatí