Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 8. 2014 14:16:26

peterson
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 23

Hledání podle seznamu v Calcu

Dobrý den,

  prosím o radu - v tabulce mám seznam položek a potřeboval bych funkci, která by prohledala určitý sloupec,
porovnala obsah buněk se seznamem, který bych definoval a pokud by se tam vyskytoval výraz ze seznamu, tak by
označila buňku (např. jinou barvou pozadí).

Příklad:
- ve sloupci A jsou evidovány názvy knih
- v seznamu vyhledávacích kritérií jsou slova "strom" "dům" "otec"
- pokud by se ve sloupci A v názvu knihy vyskytovalo slovo ze seznamu, pozadí buňky by změnilo barvu
- ideálně, pokud do sloupce A napíšu nový název knihy obsahující slovo z vyhledávacího seznamu, tak
   buňka automaticky změní barvu pozadí

Snad jsem to popsal tak, aby to bylo k pochopení.
Za rady a tipy předem děkuji.

Offline

#2 7. 8. 2014 15:28:59

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Hledání podle seznamu v Calcu

To není žádný velký problém. - Musím dodat, že pro jediný výskyt v seznamu. Když tam bude více relací s pozitivním výsledkem - je to horší - i když také řešitelné.
     Nabízí se více řešení. Originální Vaše zadání požaduje podbarvení výrazu. To se dělá pomocí vzorce v podmínce podmíněného formátu. Je k tomu potřeba nejlépe pomocný sloupec který obasuhuje vzorec =Countif(VyhledávacíPole;výraz v příslušné buňce).
----------------------------------------------------------
     V čem je složitost?
----------------------------------------------------------
     Například v tom, že budeme hledat jen část výrazu z obsahu buňky : - Například 1 slovo z názvu, který sestává z více slov.
     Dále také skutečnost, že v 1 textu se mohou nalézat 2 i více hledaných výrazů. Například název knihy bude 'Byl jednou jeden otec, dům a strom.' Jak toto odlišit? - Tedy skutečnost, že výsledek vyhovuje hned několika parametrům hledání?
     Nakonec : - Sloupec výrazů (názvů) má XY řádků a sloupec hledaných hodnot yz řádků. K čemu Vám bude takovéhle hledání? Výdyť potřebujete různé barvy pro různé pojmy vždy když je pozitivních výsledků více nežli jeden. nebo Vám by stačila 1 barva pro všechna různá hledání?
----------------------------------------------------------
     Aby se to udělalo dobře, Bylo by potřeba tolik pomocných 'sloupců' - resp. buněk, kolik má seznam názvů položek, nebo opačně - kolik položek má seznam hledaných hodnot.
     Podle Vaší úvahy bych to upřesnil, ale nyní se mi zdá, že nejvhodnější by bylo nejprve vytvořit pomocné sloupce pro název, který by vyhledával v pomocném sloupci hledaných výrazů. Takové hledání obnáší buď funkci FIND, nebo SEARACH a napojení vzorcem na COUNTIFS a následně na MATCH, který vrátí označení buňky. Teprve tady by vyhledával pomocný sloupec vedle názvů. Podbarvení by se pak mohlo uskutečnit (ale nemuselo) přímo v buňce názvu (i barveně odlišené pro LO - pro AOO to nejde protože má jen 3 možnosti).
     Extrémně by to šlo řešit ještě dalšími pomocnými sloupci pro jednotlivá slova z názvu a podbarvovat jak název celý, tak jednotlivá slova. Místo barvy lze zadat adresu výrazu, nebo hledaný výraz v barevně odlišeném pomocném sloupci.
----------------------------------------------------------
     Dnes ale nic už řešit nebudu, protože jsem dostal právě befel - v 17.00 v polepšovně Vyšehrad a poslouchat se musí.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 12. 8. 2014 10:23:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Hledání podle seznamu v Calcu

Tak jsem čekal, že se ozvete a nic. Napadlo mne, že přizpůsobím 1 vzor šablony. Možná se Vám to bude hodit.
Hledání v titulech


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 15. 8. 2014 11:05:00

peterson
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 23

Re: Hledání podle seznamu v Calcu

Dobrý den,
omlouvám se, že jsem nereagoval, ale nebyl čas.
ad složitosti)
- potřebuji skutečně hledat pouze část obsahu buněk - respektive číselné označení dílce - ten je označen
   např. Deckel 15423, ale já to chci hledat pouze jako 15423
- označení je originální, takže se bude v prohledávaném sloupci vyskytovat vždy pouze 1x
- stačí mně pouze jedno barevné označení

Děkuji předem za radu.

Offline

#5 15. 8. 2014 15:03:07

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Hledání podle seznamu v Calcu

A stačí Vám ten návod ze sešitu? Nebo máte zájem o makro? Makro je ve vzoru sice zamčené, ale samostatně ho mám v knihovně a bylo by odemčené.
     Spouštět se dá tlačítkem, nebo tak jako je to u vzoru. Hledat se dá přesný výraz - například Ad - najde jen 'Ad'. nebo všechny výrazy 'ad', 'Ad', 'aD' a také 'AD'.
     Také lze nastavit hledání jen prvního výskytu, nebo všech. (Ve vzoru je hledání všech.) To je lepší, protože i když hledáte unikátní výraz, může se jednat o neunikátní a pak můžete mít smůlu. Najde se ten nepotřebný - náhodně shodný.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí