Tohle je zajímavé, ale existují funkce, které například upraví text reprograficky. Tj. místo které vypadá jako nepěkná díra se vyplní "nafouknutím" mezer. V Libre je to poslední ikona v pravé straně, která je zarovnáním "do bloku" - před ní je třeba zarovnání na střed, vlevo a vpravo.
Určitě lze udělat něco se styly. Například zakončovat poslední řádek odstavce (tam zarovnání do bloku asi nebude fungovat) nějakým automatickým znakem, který moc neprovokuje estetický dojem. Napadá mne například za tečkou (otazníkem, dvojtečkou a vykřičníkem) - tedy na konci věty pokud je věta poslední - udělat "jednoduchou, nebo dvojitou vlnku", nebo nějakým speciálním způsobem připsat end row. Šlo by asi také vymyslet začátek řádku (odstavce) předepisovaný číslem řádku a ukončovat počtem znaků na konci řádku (odstavce).
Také by šlo možná udělat speciální pozadí pro první i poslední slovo řádku tak aby vždy pozadí začínalo a končilo řádek v plné délce. Jinak bych žekl, že důsledně rozdělovat slova a nechávat třeba i sirotky + to nafukování mezer - a šance něco dopsat nebudou.
Jde Vám asi o to, že se obáváte, že tam někdo dopíše nějakou prašivinu. Ale jestli ten někdo na to vletí přes úpravy na počítači, tak Vám tečky nepomohou. Přepíše třeba celý odstavec a bude končit tečkami jako Vy. Pokud je to víc papírů, klidně tam jeden vloží, nebo ubere a naváže.
Pokud by na to šel jen amatérsky a pokoušel se strefit tiskárnou do hotového odstavce (respektive za), tak když se strefí (to není tak snadné), pak Vaše tečky normálně překryje a jste zase vedle, jenže tohle by dělal jenom blb.
Pokud máte trošku zkušenost, tak si udělejte jemné pozadí (stačí šedivé s hezkým vzorkem - autentizačním kódem), nebo s nějakým textem a nechte písmo s bílám podkladem "zvýraznění" - 2. ikona z prava dolní řádek. Úplně vpravo je barva pozadí, ale ta to udělá na celém řádku. "zvýraznění" to udělá jen skutečně pod tím, kde je písmo. Takže vzor by vypadal hezky, nerušil by dojem, ale ukázal kde je co dopsáno. Pod originálem textu žádný podklad nebude (ale musí to být bílá barva 100% neprůhledná). Obrázky jsou možné dělat jako skrytě podepsané. Takže vlastně napodobíte vodotisk z bankovek.
Když tam dáte například jako podklad fraktál, tak to bude vypadat jako umělecké dílo. protože ho neuvidí celý, a jemnou šedivou scaner špatně načítá - má problém, a vy můžete mít i právní dokumenty esteticky vyladěné . :-)
Jinou variantou by bylo "lorem ipsum" - náhodný lehce šedivý text a třeba šejdrem přes stránky tak, aby na sebe diagonální (ale spíš tangeciální) podklad navazoval - nikdo nevloží mezistranu, protože se nestrefí. Musí to být udělané tak aby když se stránky přiloží určitým způsobem k sobě, bylo možné vzít pravítko a dokázat jak řádky navazují. Takovéhle věci se připravují graficky jako plakáty, nebo panoramatické snímky a vy je překryjete Vaším textem opatřeným bílým zvýrazňovačem.
To znamená, že do grafického programu vložíte text a ten je pak obrázkem, který můžete mírně roztahovat, nebo smršťovat, nebo i pootočit. Do toho se nestrefí nikdo standardním písmem. Uděláte tiskové oblasti a navazuje podklad, stránky jsou jako po reprografickém zásahu (tohle je skutečně také reprografický zásah) a těžko někdo může zfalšovat vše i když by na to vzal třeba rozlišení 1000 dpi scaneru.
Myslím, že byste měl přijít s něčím jiným, nežli s ochranou tečkami. Když "záškodník" totiž bude jen tročku zručný, tak tečky na scaneru překryje tím co chce připsat.
Když to chcete jen například pro prezenční listiny a podobně, kde se běžně dopisuje rukou, tak opravdu vyplnit podkladem, který znemožní čitelnost připsaného textu. Ty tečky by byla jako výzva - sem něco dopiš.
Editoval neutr (18. 1. 2014 13:48:17)
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ