Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 1. 2014 11:35:17

apollo
Člen
Registrace: 18. 1. 2014
Příspěvků: 5

Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Zdravím, potřeboval bych poradit s tvorbou šablony do Libre Office. Jde o to, aby řádky, které nejsou vyplněny až do konce, byly automaticky dokončeny určitými znaky (pomlčky, tečky -aby se tam po vytisknutí již nedalo nic vepsat). Řešit to tak, že vytvořím stránku kompletně vyplněnou pomlčkami a poté se to přepisuji insertem nejde, neboť se do textu často něco kopíruje, doplňuje a přepisuje, čili je to jednak nepohodlné a jednak to např. v případě kopírování stejně ty řádky nedokončí. Díky moc!

Offline

#2 18. 1. 2014 13:06:35

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Tohle je zajímavé, ale existují funkce, které například upraví text reprograficky. Tj. místo které vypadá jako nepěkná díra se vyplní "nafouknutím" mezer. V Libre je to poslední ikona v pravé straně, která je zarovnáním "do bloku" - před ní je třeba zarovnání na střed, vlevo a vpravo.
     Určitě lze udělat něco se styly. Například zakončovat poslední řádek odstavce (tam zarovnání do bloku asi nebude fungovat) nějakým automatickým znakem, který moc neprovokuje estetický dojem. Napadá mne například za tečkou (otazníkem, dvojtečkou a vykřičníkem) - tedy na konci věty pokud je věta poslední - udělat "jednoduchou, nebo dvojitou vlnku", nebo nějakým speciálním způsobem připsat end row. Šlo by asi také vymyslet začátek řádku (odstavce) předepisovaný číslem řádku a ukončovat počtem znaků na konci řádku (odstavce).
     Také by šlo možná udělat speciální pozadí pro první i poslední slovo řádku tak aby vždy pozadí začínalo a končilo řádek v plné délce. Jinak bych žekl, že důsledně rozdělovat slova a nechávat třeba i sirotky + to nafukování mezer - a šance něco dopsat nebudou.
     Jde Vám asi o to, že se obáváte, že tam někdo dopíše nějakou prašivinu. Ale jestli ten někdo na to vletí přes úpravy na počítači, tak Vám tečky nepomohou. Přepíše třeba celý odstavec a bude končit tečkami jako Vy. Pokud je to víc papírů, klidně tam jeden vloží, nebo ubere a naváže.
     Pokud by na to šel jen amatérsky a pokoušel se strefit tiskárnou do hotového odstavce (respektive za), tak když se strefí (to není tak snadné), pak Vaše tečky normálně překryje a jste zase vedle, jenže tohle by dělal jenom blb.


      Pokud máte trošku zkušenost, tak si udělejte jemné pozadí (stačí šedivé s hezkým vzorkem - autentizačním kódem), nebo s nějakým textem a nechte písmo s bílám podkladem "zvýraznění" - 2. ikona z prava dolní řádek. Úplně vpravo je barva pozadí, ale ta to udělá na celém řádku. "zvýraznění" to udělá jen skutečně pod tím, kde je písmo. Takže vzor by vypadal hezky, nerušil by dojem, ale ukázal kde je co dopsáno. Pod originálem textu žádný podklad nebude (ale musí to být bílá barva 100% neprůhledná). Obrázky jsou možné dělat jako skrytě podepsané. Takže vlastně napodobíte vodotisk z bankovek.


      Když tam dáte například jako podklad fraktál, tak to bude vypadat jako umělecké dílo. protože ho neuvidí celý, a jemnou šedivou scaner špatně načítá - má problém, a vy můžete mít i právní dokumenty esteticky vyladěné . :-)
      Jinou variantou by bylo "lorem ipsum" - náhodný lehce šedivý text a třeba šejdrem přes stránky tak, aby na sebe diagonální (ale spíš tangeciální) podklad navazoval - nikdo nevloží mezistranu, protože se nestrefí. Musí to být udělané tak aby když se stránky přiloží určitým způsobem k sobě, bylo možné vzít pravítko a dokázat jak řádky navazují. Takovéhle věci se připravují graficky jako plakáty, nebo panoramatické snímky a vy je překryjete Vaším textem opatřeným bílým zvýrazňovačem.
      To znamená, že do grafického programu vložíte text a ten je pak obrázkem, který můžete mírně roztahovat, nebo smršťovat, nebo i pootočit. Do toho se nestrefí nikdo standardním písmem. Uděláte tiskové oblasti a navazuje podklad, stránky jsou jako po reprografickém zásahu (tohle je skutečně také reprografický zásah) a těžko někdo může zfalšovat vše i když by na to vzal třeba rozlišení 1000 dpi scaneru.


      Myslím, že byste měl přijít s něčím jiným, nežli s ochranou tečkami. Když "záškodník" totiž bude jen tročku zručný, tak tečky na scaneru překryje tím co chce připsat.
      Když to chcete jen například pro prezenční listiny a podobně, kde se běžně dopisuje rukou, tak opravdu vyplnit podkladem, který znemožní čitelnost připsaného textu. Ty tečky by byla jako výzva - sem něco dopiš.

Editoval neutr (18. 1. 2014 13:48:17)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 18. 1. 2014 13:40:50

apollo
Člen
Registrace: 18. 1. 2014
Příspěvků: 5

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Určitě máte pravdu, ale není to bohužel míněno jako spolehlivá ochrana textu před změnami. Jde o to, že pro určité typy listin je závaznými předpisy stanoveno, že musí mít proškrtnuté nedokončené řádky textu (pravděpodobně pozůstatek dob minulých). V současné době se proto užíváme dvacetiletý Lotus Ami Pro, který tuto funkci podporoval. Jenže přichází Win 7, 8 a dál a milé Ami už tak není spolehlivé...řeším tedy, jak ho případně nahradit.

Offline

#4 18. 1. 2014 14:56:14

apollo
Člen
Registrace: 18. 1. 2014
Příspěvků: 5

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Jinak by to určitě šlo ještě udělat tak, že si vytvořím pozadí s "předlinkovaným" proškrtnutím a pak do toho budu psát text se zvýrazněním, nicméně to nevyřeší např. změnu velikosti písma....

Offline

#5 18. 1. 2014 15:35:51

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Aha - takhle ano. Lotus Ami Pro znám důvěrně. Balík se jmenoval Lotus Suite. Lotus 123 obsahoval dosud prakticky nepřekonaný editor rovnic. Tohle jsem ale nevěděl.


      Určitě existuje cesta pomocí makra. Já sice dělám vetšinu práce v Calcu, ale tohle by nemělo být nic extra náročného.
      Je docela pravděpodobné, že existuje řešení v podobě nějakého rozšíření. U nás to dělá ponejvíce ing Pastierik. On se možná ozve a řekne.
      Doporučuji si projít LibreOffice extension, kde jsem nějaké věci pro textový procesor viděl, ale tohle nebude hlavním účelem, takže to bude chtít důkladnější průzkum. Něco by mohl vědět Petr Valach.


      Možná byste našel i tady někde mezi články téma, které by Vás nasměrovalo. Hledání mězi články je nejlepší ze stránky "Články" a v modrém hlavním pruhu úplně v pravo je vyhledávací okénko tak tam. Jinak z té stránky se také dostanete na rozšíření a návody, respektive recenze.
      Pokud jste ještě nehledal ze zdrojů fóra tak hledání je tady na téhle straně - karta vpravo nahoře.
       Pokud byste nic nenašel, nebo se někdo tohodle neujmul, tak se na to podívám a naprogramuju něco na tlačítko. Ale věřím, že se někdo ozve a bude vědět.

Editoval neutr (18. 1. 2014 15:36:11)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 18. 1. 2014 15:58:33

apollo
Člen
Registrace: 18. 1. 2014
Příspěvků: 5

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Díky moc za odpověď, mrknu na zdejší články a fórum, případně projedu ty rozšíření. A jsem rád, že ještě někdo vzpomíná na Ami Pro! :-)

Offline

#7 18. 1. 2014 23:02:02

apollo
Člen
Registrace: 18. 1. 2014
Příspěvků: 5

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Tak jsem projel články, fórum i dostupná rozšíření a bohužel jsem nic nenašel... a googlování taky příliš nepomohlo... asi je to hodně specifická záležitost.

Offline

#8 20. 3. 2014 12:26:22

jik
Člen
Registrace: 28. 6. 2009
Příspěvků: 39

Re: Vytvoření šablony s dokončováním neukončených řádků

Do stylu odstavce dát tabelátor na konci řádku a nastavený výplňový znak? Ale tím zneschopním použití tabelátoru.
Jinak: AmiPro dosud nebyl překonán. V souvislosti s tím by se to chtělo zamyslet a přiupravit ono "experimentální uživatelské rozhraní" u OO/LO. To, co je nyní implementováno není kopie AmiPro, ale jen parodie na AmiPro.

Offline

Zápatí