Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 1. 2013 16:55:34

noxcz
Člen
Registrace: 18. 1. 2009
Příspěvků: 3

Vkládání znaků UNICODE

Prosím o radu.

1) Jak vkládat do textu znaky UNICODE ne přes "Speciální syboly" ale přímo pomocí klávesových zkratek?Obdoba MS-Word např zapíšu 03A9 a stisknu Alt+X MS-Word vloží velké písmeno omega

2) Jak zjistím kód UNICODE pro znak který je zapsán v textu? Obdoba jako v MS-Word kurzor těsně za znak a stisknout Alt+x = místo znaku bude kód UNICODE

3) Jak vložit znaky pomocí decimálního kódu (Obdoba MS-Word např Levý Alt+0937 vloží velké písmeno omega---ve Writeru vloží (c) (znak pro Copyright)

Děkuji za pomoc

Offline

#2 1. 2. 2013 12:08:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: Vkládání znaků UNICODE

Tyhle funkce (UNICODE a UNICHAR) jsou přístupné jenom v Calcu. Ale když by jste se podíval pozorně na vkládání speciálních znaků, tak tam například  objevíte tuším U+0040 a vedle (65) pro znak @. A to hned pod vybraným znakem. To číslo v závorkách funguje na Levý Alt. To U+0040 nevím, ale je to (měl by být) zřejmě opačný proces - převod znaku číslo. Jenže není.
   Bohu žel zde dochází k dosti velké nedotaženosti. Například pomocí Alt+Ctrl+S by se mělo otevřít dialogové okno pro speciální znaky, ale nefunguje to. Takže je nutné nejprve Alt+L(l) a následně Alt+S tedy klasická práce bez myši.
   Také nevím jestli to funguje v celém rozsahu unicode, nebo jen ASCII-8bit (Do znaku 127 -7bit-jsou shodné).
   Nepracuji tak často ve writeru a proto neznám všechny triky. Přes to si myslím, že pokud máte takovou výraznou potřebu používat právě tyto funkce, tak je možné "přizpůsobit" - tedy přiřadit klávesovou zkratku makru, které to umí řešit. Jsou tam funkce jako Chr, ASC a ještě jiné použitelné. Například u funkce ASC je v nápovědě toto:

Výraz: Číselná proměnná, která představuje platný 8bitový ASCII kód (0-255) nebo 16bitový Unicode kód.


   Také si matně vybavuji, že jsem někde viděl něco podobného pro UTF8 (zřejmě pro html). Možná poradí někdo, kdo má více zkušeností s touto problematikou.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí