Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 1. 2011 14:51:45

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Zdar
OpenOffice Calc mi již mnohokrát velmi ulehčil práci a tak mě napadlo zjednodušit si i vypisování knihy jízd. Protože se cílové místa při mých jízdách nemění, doufal jsem že budu mít možnost zapisování zautomatizovat a zamezit tak chybám.

Napadlo mě nadefinovat cílové místa, kliknout na buňku označující den v měsíci a postupně poklikat cílové místa. Do buňky dne se vypíšou naklikané místa v naklikaném pořadí a v buňce kilometrů se sečtou přednastavené kilometry ze šablony. Vzor takového dokumentu ke stažení na adrese: www.ocelprojekt.cz/kj.ods
Vím že je situace nedomyšlená, protože nelze definovat všechny trasy, ale v tuto chvíli by mi plně vyhovovalo tohle řešení. Bohužel, Makra neumím. U vzorců používám jen základní příkazy a s těmi si také nedovedu představit, jak na to. Uměl by ale někdo vytvořit něco takového, byl bych strašně rád. Možná by stačilo i jen nakopnout.

Offline

#2 10. 1. 2011 23:15:48

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Tak, jak máte navrženu tu tabulku, to pomocí vzorců nepůjde. A i jinak by to se vzorci bylo poměrně náročné a stejně by nešlo použít tlačítka.

Doplnil jsem tedy do vašeho souboru jednoduché makro, ale je dělané na míru tomu souboru, hlavně je to napevno navázáno na oblast buněk A4:C10, odkud si to bere údaje - místa a vzdálenosti. Místa jsou vložena v buňkách pod tlačítky, ty si můžete libovolně měnit (tlačítka si můžete podle toho přejmenovat), stejně jako vzdálenosti. Pod tlačítky Start a Cíl je v buňkách stejnojmenný text, ten neměňte. Když budete chtít přidat místo, musíte přidat tlačítko a spouštěcí makro mistoX a navázat tlačítko na toto nové makro.


Ovládání: označte buňku, kam chcete vkládat text trasy, a klikejte na tlačítka.


Soubor si nejprve uložte na disk a až z něj pak otevřete:
http://ooo.e-hanus.cz/kniha_jizd.01.ods

Editoval hanus (10. 1. 2011 23:17:25)

Offline

#3 10. 1. 2011 23:38:47

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Pěkně vymyšlené, ale chtělo by to tabulku vzdáleností mezi všemi průjezdními body, jinak bude výsledná vzdálenost jen blábol.

Offline

#4 11. 1. 2011 10:11:10

Jar
Člen
Registrace: 17. 11. 2009
Příspěvků: 53

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Zdravím,

udělal jsem si knihu jízd bez maker s předdefinovanými cestami.
Pokud by to někoho zajímalo, je k dispozici pár dní na: http://leteckaposta.cz/315687051
Cesty se definují na listu "Data"
Uživatelé mají editovat pouze žlutá pole.

Pokud něco nebude jasné dejte vědět.
Rád si také vyslechu váše hodnocení.

Offline

#5 11. 1. 2011 11:37:29

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

to L.K.: podle mě je to od Gooorily jen ukázka/nástřel pro získání technologie; ano, muselo by se domyslet sestavování vzdálenosti trasy

to Jar: o tomto řešení jsem taky uvažoval - nevýhodou zde je, že musíte mít každou trasu předem celou definovanou, ale někomu to jistě bude takto vyhovovat

Offline

#6 11. 1. 2011 15:47:36

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Zdar
Děkuji za tipy a ještě více za příklady (učím se tím, že to rozpitvávám a pak se v tom šťourám, kdy zjišťuji co se stane, když udělám tohle a tohle), takže příklady už ukládám na disku a zkusím.

Je to pravda, potřebovalo by to být daleko propracovanější, ať to počítá s oněmi průběžnými body. Bohužel, já jsem tak max na ty vzorce a i kdyby to někdo vytvořil, bylo by to zase jen o tom, že jakoukoli úpravu nebudu moci udělat, protože to neznám.

Kouknu se na nějaké základy vytváření maker, ale tenhle projekt je pro začátečníka až moc složity.

Offline

#7 11. 1. 2011 22:57:47

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Tak abych do diskuze přinesl také něco konstruktivního, zpracoval jsem teď v rychlosti koncept dle mé představy a bez použití maker (a bez tlačítek): http://leteckaposta.cz/750511018
Jednoduše naklikáte na každý den trasu ve žlutém poli a výsledná vzdálenost se spočítá (snad správně). Červené buňky (podmíněné formátování) = buňka nalevo je prázdná = chyba. Toto není dále ošetřené, tak bacha, zobrazují se tam nesmysli v modré části.
Dále se může doplnit např. zobrazení upozornění, pokud jsou dvě města vedle sebe stejná.
Také si povšimněte oblasti určené k tisku, která nezačíná v levé části dokumentu.


Jar: moc pěkně zpracované, téměř dokonalé, ale jestli to správně chápu, tak Gooorila potřebuje v jednom dni více průjezdních míst (cílů), ale ty můžeš zvolit jen jedno nebo jak píše hanus, tak každou trasu předem nadefinovat.


hanus: jen jsem to konstatoval, myslím že z mého příkladu může Gooorila něco využít

Editoval Lord killer (11. 1. 2011 23:07:45)

Offline

#8 12. 1. 2011 08:46:28

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Opravdu pěkné, elegantní řešení. Navíc se snadno přidávají další uzly/místa.
Matice vzdáleností mě taky napadla (po vzoru automap) :-)

Editoval hanus (12. 1. 2011 19:45:39)

Offline

#9 12. 1. 2011 10:03:21

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

Někdy mě až překvapuje, co vše lze v calcu vytvořit :o). Děkuji, jdu zkoumat

Editoval Gooorila (12. 1. 2011 10:03:53)

Offline

#10 12. 1. 2011 22:18:00

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

A za mě ještě formou maker: http://ooo.e-hanus.cz/kniha_jizd.02.ods - opět nutno nejprve uložit na disk a otevřít.

Ovládání snad není potřeba vysvětlovat. Je to upravená předchozí verze, kdy se vzdálenosti už načítají rozumně z listu "vzdalenosti", kde je matice měst. Délku trasy lze libovolně zvyšovat klikáním na města.

Oproti řešení od L.K. je zde komplikovanější přidání nových destinací - kromě přidání do matice v listu vzdalenosti je potřeba přidat nové makro typu

sub mistoX
    vloz_misto("Název Města")
end sub

a tlačítko, které se naváže na toto nové makro (název města se musí přesně shodovat v makru i v listu vzdalenosti a to včetně velikosti písmen)

Editoval hanus (13. 1. 2011 21:44:56)

Offline

#11 13. 1. 2011 21:45:05

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Kniha jízd s navolenými šablonami tras. Půjde vytvořit bez makra?

To ovládání jsem ještě upravil tak, že seznam měst je v rozbalovacím seznamu (dynamicky napojeném na list vzdalenosti) a vybraná destinace se vkládá jedním tlačítkem Přidat. Nové destinace stačí jednoduše přidat do matice v listu vzdalenosti spolu s údaji o vzdálenostech. V rozbalovacím seznamu se objeví automaticky (až do ř.A20 v listu vzdalenosti, pro více je potřeba upravit zdroj dat u rozbalovacího seznamu)
http://ooo.e-hanus.cz/kniha_jizd.03-2.ods

Offline

Zápatí