Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 12. 2010 00:20:11

MERLOR
Člen
Registrace: 13. 5. 2008
Příspěvků: 13

tvar stejný vlevo i vpravo - jak na to?

Ahoj lidi poraďte mi někdo, prosím, jak docílit toho, abych měl vlevo i vpravo (nahoře i dole) stejný tvar.
Když si namaluji obdélník - převedu ho na křivky a za pomoci přidání bodů a jejich "prohýbání si vytvořím třeba na levé části toho obdélníku nějaký "výzub". Jak docílím toho, abych ten výzub přenesl i na pravou stranu a měl to tedy po svislé ose stejné?

Offline

#2 18. 12. 2010 18:25:29

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: tvar stejný vlevo i vpravo - jak na to?

Začněte s obdélníkem o rozměrech jen pro levou polovinu obrazce. Převeďte jej na obrys. Dejte upravit body. V pravém horní a dolním rohu křivku rozstřihněte a odstřiženou spojnici smažte. Dle potřeby opravte křivku. Zrušte upravit body, označte tvar, zkopírujte jej, vložte kopii, překlopte ji, a napasujte na původní tvar. Označte oba tvary (se shiftem) a z kontextového menu vyberte "tvary - sloučit".

Offline

#3 19. 12. 2010 19:05:13

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: tvar stejný vlevo i vpravo - jak na to?

Přesně tak, a já jen dodám, že stejný princip platí asi u všech vektorových programů.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 5. 11. 2011 12:39:32

eF
Člen
Registrace: 25. 1. 2006
Příspěvků: 10

Re: tvar stejný vlevo i vpravo - jak na to?

Pro takovéto osově symetrické objekty se nabízí elegantnější řešení. Příklad s obdelníkem: Nakreslím obdélník požadovaných rozměrů, na jedné straně vytvořím požadovaný zářez, poté objekt zkopíruji do stejného umístění a následně provedu překlopení podle osy. (Změnit > Překlopit) Mám dva objekty, přičemž každý má výřez na opačné straně. Zbývá provést průnik obou těchto objektů a je hotovo. (Změnit > Tvary > Průnik). Výhoda je v tom, že nemusíte kreslit polovinu objektu.

Editoval eF (5. 11. 2011 12:42:00)

Offline

Zápatí