Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 2. 2010 20:33:50

nikic
Člen
Registrace: 28. 2. 2010
Příspěvků: 2

Uložení pozice poslední editace souboru

Ahoj všichni,

chtěl jsem se zeptat, jestli se dá někde v možnostech nastavit ukládání poslední pozice editace souboru? Tj. abych při dalším otevření dokumentu mohl pokračovat v psaní tam, kde jsem skončil. Mám verzi 3 a toto nikde nemůžu najít, přitom se mi zdá, že v předchozích verích to šlo.

Díky!

M.

Offline

#2 28. 2. 2010 20:55:36

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Uložení pozice poslední editace souboru

Mne to funguje a nič som nenastavoval. Aký máte OS, či to nie je náhodou chyba tam? Vo WXP to funguje.

Offline

#3 28. 2. 2010 22:34:58

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Uložení pozice poslední editace souboru

Viz nápověda:

Pozice kurzoru

Obecně platí, že se všechny dokumenty otevírají s kurzorem na začátku dokumentu.
Toto chování má jednu výjimku: pokud autor textového dokumentu uloží a poté znovu otevře dokument, kurzor bude na stejné pozici jako při uložení dokumentu. Toto funguje pouze, pokud je v dialogu Nástroje - Volby - OpenOffice.org - Údaje o uživateli zadáno jméno autora.

1.Stisknutím Shift+F5 přesunete kurzor na poslední uloženou pozici.

Offline

#4 1. 3. 2010 09:15:46

nikic
Člen
Registrace: 28. 2. 2010
Příspěvků: 2

Re: Uložení pozice poslední editace souboru

lp. napsal(a)

Viz nápověda:

Pozice kurzoru

Obecně platí, že se všechny dokumenty otevírají s kurzorem na začátku dokumentu.
Toto chování má jednu výjimku: pokud autor textového dokumentu uloží a poté znovu otevře dokument, kurzor bude na stejné pozici jako při uložení dokumentu. Toto funguje pouze, pokud je v dialogu Nástroje - Volby - OpenOffice.org - Údaje o uživateli zadáno jméno autora.

1.Stisknutím Shift+F5 přesunete kurzor na poslední uloženou pozici.

Aaa, uz to vali, diky za nakopnuti!

Offline

#5 8. 9. 2018 20:19:14

X-HURD
Člen
Registrace: 8. 9. 2018
Příspěvků: 2

Re: Uložení pozice poslední editace souboru

Dobrý večer,

řeším stejný problém. Nainstaloval jsem LO 6.1 a potřeboval bych zprovoznit tuto funkci. Dělám editaci již vytvořených souborů a potřebuji po uložení, aby se mi kurzor ukázal tam, kde jsem posledně zůstal. Shift + F5 nefunguje. Prosím o pomoc.

Také jsem měl problém, že takto již vytvořené soubory se mi otevírali s fontem Liberation mono. Po změně fontu a uložní a opětovném otevření souboru Liberation mono stále aktivní. V nastavení písma jsem nastavil můj vyybraný font. Ten však platil jen pro nově vytvořený dokument. Nakonec zafungovala tabulka náhrad. Kde jsem vytvořil pravidlo, když můj font nahradí font Liberation mono. To už funguje i přestože je Liberation mono stále aktivní. Tak snad to pomůže nekomu se stejným problémem smile

Offline

#6 8. 9. 2018 20:48:11

X-HURD
Člen
Registrace: 8. 9. 2018
Příspěvků: 2

Re: Uložení pozice poslední editace souboru

nyní jsem zjistil, že skopírováním celehé textu ze stávajícího souboru do nového souboru a jeho uložením s případnou editací a znovu otevřením ,kurzor zůstává v poslední aktuální pozici. Podle vlastnosti souborů jsem zjistil, že nově vytvořený soubor si pamatuje změny (vytvoření a poslední úravu), zatím co původní soubor si změny nepamatuje. To bude asi ten problém. I když dojde k upravě souprou a text je změněný, nezapíše se to do vlastností. Také je zajímavé, že když soubor ukládám, tak soubor mnou vytvořený ná chvílí ukáže ukládací procedůru v podobě zelené lišty. Zatím co u původního souboru se žádná lišta neukáže. To jsou mé postřehy smile. LO mám prvně a používám ho teprve pár hodin. Místo abych se věnoval své zálibě (titulkům) řeším nastavení. Oba problémy jsem sice vyřešil "po svém", ale určítě bych uvítal nějaké rady, jak to správně nastavit, abych nemusel pokaždé vytvářet nový dokument a kopirovat všechny řádky

Offline

#7 9. 9. 2018 06:32:07

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Uložení pozice poslední editace souboru

Ta zelená lišta která ukazuje ukládání je tz. "ProgressBar" a může se vypnout. Jenomže ona také vlastně varuje -> pozor pracuji proto čekej. Takže já bych doporučoval nechat vše jak je. Jde jen o zvyk že se to děje. Původně se ProgressBar používal spíš explicitně. V rámci systému je možné téměř vše nastavit podle původních parametrů. Pokud to nejde v rámci transparentních možností nabídek, tak to lze udělat v "Expertním nastavení".
     Je pravdou, že pokud se ProgressBar objeví při načítání je to známka že je to veliký objem, nebo jsou problémy. Toto se dá čekat právě při konverzích ze starých souborů, nebo konverzích z jiných formátů. Při spuštění běžného souboru problikne tak že ho ani nezaregistrujete.


     Ten druhý problém - pozice kurzoru je trošku něco jiného. Uvedené chování - zůstat v místě kde byl kurzor při uložení je správně. Proč to není u "starých" souborů je na snadě. Buď jsou opravdu staré původem z AOO, nebo jsou od jiného autora který používal starší LO, a nebo jde o původní soubory MSO. Vidím celkem rozpor v těchto záležitostech :

X-HURD - #5 6. věta napsal(a)

Také jsem měl problém, že takto již vytvořené soubory se mi otevírali s fontem Liberation mono. Po změně fontu a uložní a opětovném otevření souboru Liberation mono stále aktivní

X-HURD - #6 2. věta napsal(a)

Podle vlastnosti souborů jsem zjistil, že nově vytvořený soubor si pamatuje změny (vytvoření a poslední úravu), zatím co původní soubor si změny nepamatuje

X-HURD - #6 7. věta napsal(a)

To jsou mé postřehy. LO mám prvně a používám ho teprve pár hodin. Místo abych se věnoval své zálibě (titulkům) řeším nastavení.

     Podle #6 7. věta jste novým uživatelem LO. Proč srovnáváte LO ve vlastnostech s jinými kancelářskými aplikacemi? Vámi uváděné "původní soubory" jsou jakého typu (ODT z OpenOffice starší verze 'Apache nejnovější verze', nebo DOC z MS Office)?


     Staré, nebo původní soubory je také relativní pojem. Aktuální systém může načíst jen to, co původní (starý) soubor obsahuje (nese). Například problém kurzoru na který navazujete je dost zastaralý problém (myslím že se naposledy objevilo podobné téma tak před pěti roky) konkrétní příspěvek je starý téměř 9 let!
     Například problém s písmem vychází téměř určitě ze skutečnosti, že původní soubory jsou od Microsoftu (DOC a podobně). Přes to existuje a existovala možnost doinstalovat určité typy písem, takže zdrojem mohl být též původní soubor ODF (ODT, ODS) který sloužil pro exporty do MS Office nebo jiné kancelářské aplikace. Dnes takové rozšíření v základní instalaci nemáte takže pokud je Vaše řešení pro Vás uspokojivé - je dobré. Jenom poznámečka : - systém si volí sám vhodnou náhradu písma, ale původní zdroj nepřepisuje. Takže cestou je skutečně jenom otevřít, změnit písmo a uložit jako Writer (nahradit tímto původní zdroj). Musíte dát pozor také na další věci - styly různého typu a tak dál. Může se změnit dost věcí.


     Pravdou také je, že chování verze LO 6.1 je mnohdy překvapivé i pro zkušené uživatele. Někdy jen těžko odlišíme co je cílená novinka a co je chybné chování. Ono stačí aby nějaký "vývojář" zpřeházel nabídky na které jsme naučení - a je tu naráz problém stejný jako když v supemarketu zpřehází zboží na regálech (abychom byli nuceni vše znovu prozkoumat a neobcházet to co nás nezajímá).
     Takže spíš pro Vaše uklidnění : - musíme se stále učit a na to si můžeme stěžovat určitě bez úspěchu. Libre Office prochází prudkým vývojem takže se stále něco mění ale dělají to stejně všechny kancelářské aplikace. Na problém většinou narazíme až později po zavedení a divení se nemá konce. Náš portál sice o změnách informuje a dá se to dohledat i ve zdrojích, ale to se dělá až když si člověk neví rady. Zdroje jsou většinou v angličtině a překladatelské týmy nestíhají držet krok ani s novými verzemi typu Still.
     Váš dotaz Oba problémy jsem sice vyřešil "po svém", ale určítě bych uvítal nějaké rady, jak to správně nastavit, abych nemusel pokaždé vytvářet nový dokument a kopirovat všechny řádky chápu tak, že nechcete aby se kurzor udržoval v poslední uložené pozici a že potřebujete automoticky po otevření starého souboru uložit ve stabilním (novém) formátu?
     Toto asi lze udělat jen za pomoci maker zejména pokud "staré zdroje" jsou ve formátu MS Word. Konkrétně by se musel spustit dávkový systém úprav v celém stroji, nebo jen v určitém adresáří. Při tom není možné zaručit, co se vše se při tom nepodaří, takže staré soubory by měly být stále k dispozici ve formě zálohy pro kontrolu.
     Některé konverze lze nastavit pomocí filtrů ale pokud LO konverzi neumí dobře, nebo vůbec je to problém. Takže "jde to, ale dře to". Závisí to zejména na typu starých souborů - co jsou původem zač.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí