Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 25. 4. 2017 19:39:03

Rutoslav
Člen
Registrace: 25. 4. 2017
Příspěvků: 2

Ukotvení textu v sešitu.

Zdravím,
už nevím co a jak, tak prosím někoho, kdo v tom pracuje, jestli by pomohl. Mám sešit v Calcu se spoustou řádků. Potřebuji si text, který je na konci sešitu dole, ukotvit, aby byl na pevno a potřebuji hýbat s textem v horní části sešitu. Je možné to nějak udělat? neustále se ukotvuje horní část a hejbu se spodkem. Potřebuji to přesně naopak, tedy spodek ukotven pevně a vrchem se bude rolovat...
Děkuji za reakce.

Offline

#2 25. 4. 2017 21:34:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Ukotvení textu v sešitu.

Tohle tak snadno nepůjde. Musí se to obejít vložením objektu. To je pro stejný list možná neřešitelné - dnes už to testovat nebudu. Jde to ale obejít kopií do jiného listu a ještě tam vložit objekt. Takovéhle technologie jsou známé spíš jako plouvoucí rámce z Html. něco takového také máme, ale pokud vím zrovna takto to nefungovalo. Dnes to už testovat nebudu. Podívám se zítra.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 26. 4. 2017 17:06:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Ukotvení textu v sešitu.

Tak jsem testoval možnosti a není to snadné.


     Existuje několik možností ale žádná není přímo to co požadujete. Dá se to nasimulovat různými způsoby s větším nebo menším problémem. Pomocí plovoucího rámce by to šlo jen v případě, že se data Calcu převedou do html.


     Nejlepší by bylo makro které by progresivně vkládalo určité řádky na místo kde je fokus buňky. To znamená místo rolování klikat (také PageUp, Pagedown) na určitou buňku (rozhoduje řádek nikoliv sloupec). Takže potom to vypadá jinak - ale je to nejčistější a nejsnadnější řešení.


     Lze toho docílit také pomocí OLE objektu, respektive obrázku. Ten se ale musí posouvat aktivací rámce a pak posunem kurzoru nebo makrem podobně jako je tomu v předchozím případě. Teoreticky by to mělo jít tahat za kurzorem. To jsem ale ještě netestoval i když bych na to makra měl. Nejspíš by se to někdy mírně sekalo - ale záleží na HW.
     Problém by byl se změnou šířky sloupce. Obrázek lze také podobně "nafukovat" tak aby položky obrázku seděly s šířkou řádků ale tohle bych také musel doladit a dohromady mi to připadé zbytečná práce pokud mne nepřesvědčí někdo, že je to důležité. Jen pro excesní efekt nic dělat nebudu.


     Ještě by existovala jedna možnost rozdělit okno tak jak je obvyklé, ale načítat do horních řádků hodnoty buď makrem podle řádků, nebo pomocí konsolidace. To by ale vyžadovalo 1 pomocný sloupec, nebo ovládací prvek - listování šipkou podobně jako v prezentaci nebo jako hledání v databázi.
     Takže v posledním fixovaném řádku by bylo ovládání které by načítalo do buněk od prvního (fixovaného). Mohou tam být různé ovládací prvky jako "roletky" (existují 3 druhy), nějaké další ovládací prvky třeba šipky vpřed a vzad, CheckBoxy, výběr databázového záznamu a podobně.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 27. 4. 2017 15:01:33

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Ukotvení textu v sešitu.

V LO 5.2.2.2 (nevím jak jinde): Označte libovolný řádek a klikněte: Okno > Rozdělit okno. Pracovní plocha se  horizontálně rozdělí na dvě samostatné pracovní plochy. Při svislém posunu jedné se druhá neposouvá, při vodorovném se posunují obě. Nastavte si do spodní plochy ten váš text, výšku plochy upravte posunutím kurzorem tzn. myší.

Editoval ludviktrnka (27. 4. 2017 16:15:31)


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 7. 5. 2017 08:48:54

Rutoslav
Člen
Registrace: 25. 4. 2017
Příspěvků: 2

Re: Ukotvení textu v sešitu.

ludviktrnka napsal(a)

V LO 5.2.2.2 (nevím jak jinde): Označte libovolný řádek a klikněte: Okno > Rozdělit okno. Pracovní plocha se  horizontálně rozdělí na dvě samostatné pracovní plochy. Při svislém posunu jedné se druhá neposouvá, při vodorovném se posunují obě. Nastavte si do spodní plochy ten váš text, výšku plochy upravte posunutím kurzorem tzn. myší.


Děkuji, přesně tohle jsem potřeboval, funguje to super, usnadnilo mi to hodně práci. Ještě jednou, děkuji ;-)

Offline

Zápatí