Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice

#1 13. 2. 2009 11:31:30

Midloch
Člen
Registrace: 23. 10. 2008

Podivné číslování.

Při číslování složitější struktury se není možné vrátit k hierarchicky vyšší úrovni. Buď není stejné formátování, nebo se čísluje od začátku. Navázat se mi ještě nepodařilo. Poslední kapkou bylo číslování:

1. položka
2. položka
  1.2. podpoložka
2. položka

Co dělám špatně? WXP, OOo 3.0.0.

#2 13. 2. 2009 12:22:48

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008

Re: Podivné číslování.

Co děláte špatně? máte nepořádek v číslování ;:)

Když použijete číslování tak se vám objeví i lišta pro jeho formátování, kde můžete mimo jiné měnit úroveň aktuální položky i měnit její úroveň včetně všech vnořených položek.

Musíte si také dát pozor aby všechny odstavce jednoho číslování měly použito stejné číslování - nejlépe ozančit vše najednou a pak přes pravé tl. vybrat číslovací styl.

Doporučuju si to ozkoušet na rozsáhlejším pokusném číslování. Není také špatnou věcí nepoužívat číslování definované přímo v textu ale místo toho si nadefinovat odstavcový styl s číslováním - v záložce číslování je odkaz na číslovací styl, který si také nadefinujte podle potřeb.

#3 13. 2. 2009 17:00:41

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004

Používate "Nástroje - Číslovanie osnovy"? Tam sa totiž takéto číslovanie nastavuje.

#4 13. 2. 2009 18:53:49

Ondra.kl
Člen

eee ... číslování osnovy je něco jiného ... přestože nastavování i část dialogů má stejný

#5 14. 2. 2009 06:40:07

j-pastierik
Člen

RE Ondra.kl: Práveže nie je a jedine cez číslovanie osnovy máte zaistené, že potom sa správne vygeneruje obsah, môžete urobiť "klikateľný" obsah, v prípade exportu do PDF budete mať funkčné záložky a pod. Navyše, ak použije autor otázky takéto nastavenie, nebude mať spomínané problémy. Ide teda iba o to, aby sa naučil používať systémové riešenie, ktoré je hlavne pre rozsiahlejšie dokumenty v podstate nevyhnutnosťou.

#6 14. 2. 2009 11:06:35

Ondra.kl
Člen

si prostě nerozumíme:

klasické číslování odstavců se používá pro následující typy textů:

Žáby můžou být:
1. zelené
   1.1. světle zelené
   1.2. tmavě zelené
   1.3. strakaté
   1.4. žíhované
2. hnědé
3. strakaté

Číslování osnovy se všemi výhodami které zmiňujete se používá pro následující typ textu:

1. nadpis úrovně 1
(...text...)
1.1. nadpis úrovně 2
(...text...)
1.2. nadpis úrovně 2
(...text...)
2. nadpis úrovně 1
(...text...)
2.1. nadpis úrovně 2
(...text...)

... a tohle jsou prostě 2 úplně odlišné způsoby použití číslování.

Editoval Ondra.kl (14. 2. 2009 11:12:03)

#7 14. 2. 2009 17:26:17

j-pastierik
Člen

Jasne, máte pravdu. Nepochopil som otázku, nebolo to tam presne napísané - zložitejšia štruktúra môžu byť aj nadpisy aj odseky. Ďakujem.

#8 17. 12. 2010 01:47:00

majakmp3
Člen
Registrace: 11. 5. 2010

Ondra.kl napsal(a)

Co děláte špatně? máte nepořádek v číslování ;:)

Když použijete číslování tak se vám objeví i lišta pro jeho formátování, kde můžete mimo jiné měnit úroveň aktuální položky i měnit její úroveň včetně všech vnořených položek.

Musíte si také dát pozor aby všechny odstavce jednoho číslování měly použito stejné číslování - nejlépe ozančit vše najednou a pak přes pravé tl. vybrat číslovací styl.

Doporučuju si to ozkoušet na rozsáhlejším pokusném číslování. Není také špatnou věcí nepoužívat číslování definované přímo v textu ale místo toho si nadefinovat odstavcový styl s číslováním - v záložce číslování je odkaz na číslovací styl, který si také nadefinujte podle potřeb.

Možná jste to myslel dobře, ale nešlo by to trochu po lopatě? Mám stejný problém jako kolega Midloch. Píšu seminárku, ta moje má 10 položek - kapitol, každá z nich má 0 -11 podkapitol. Vytvořil jsem a používám pouze tři styly. Kapitola, Podkapitola a Základ. Postupoval jsem tak, že jsem nejdříve vytvořil kapitoly a podkapitoly a pod každou z nich jsem doplnil hlavní body. Poté vše doplnil omáčkou. Během práce jsem přidal několik podkapitol a jednu kapitolu včetně podkapitol jsem vymazal. Nyní nejsem schopen očíslovat kapitoly a podkapitoly tak, aby na sebe číselně navazovaly. Můžete mi prosím vysvětlit, jak by se zde mělo postupovat.

Předem velice děkuji.

Jáňa

#9 17. 12. 2010 11:13:31

Ondra.kl
Člen

Kolega midloch měl problém s číslováním odstavců - tj. souvislý text několika postupně číslovaných odstavců. Naproti tomu se vy snažíte vytvořit vlastní číslování osnovy - to vám rozhodně nemohu doporučit. Myslím že nejvhodnější je používat předpřipravené styly: Nadpis - Nadpis10 + tělo textu.

Prostudujte
http://wiki.openoffice.cz/wiki/%C4%8C%C … %AD_osnovy
http://www.eduit.cz/down/texty-open_office_org.pdf

Poté na kopii pracovního souboru proveďte následující změny. Nadefinujte číslování osnovy a změňte styly Kapitola --> Nadpis1 a Podkapitola --> Nadpis2 - tj. postupně označte všechny texty jednoho stylu a přiřaďte jim nový styl, dobře to jde štětečkem. Pokud bude zlobit formátování použijte mezikrok s nastavením výchozího formátování případně i přepnutím na styl "výchozí". Oba nadpisové styly si upravte podle požadavků.

Je také možné si v číslování osnovy přiřadit k jednotlivým úrovním vlastní styly namísto stylů Nadpis 1-10 a mělo by to fungovat, avšak tuhle změnu budete muset dělat pokaždé.

#10 28. 3. 2014 23:00:25

tombil
Člen
Registrace: 23. 9. 2005

Teď jsem řešil přesně to co popisuje midloch v #1 - během úprav a tvorby dokumentu desetinné číslování, např. ve 2. úrovni, odmítá vzít na vědomí nadřazenou úroveň 1.

Postup opravy:

1. V "Nástroje - Číslování osnovy"  přiřadit úrovním patřičné styly použité v dokumentu, např. pro úroveň 1 - "muj nadpis 1", pro úroveň 2 - "muj nadpis 2" atd., případně hned také nastavit požadované formáty zobrazení číslování apod.

2. Pomocí funkce "Najít a nahradit" - Více voleb - Hledat styl - vybrat vše (nebo jiným způsobem) vybrat všechny nadpisy úrovně 1 (např. "muj nadpis 1").

3. Zobrazit panel nástrojů "Formátování" a tam v listboxu "Použít styl" vybrat položku "Odstranit formátování" (1. možnost) - tím se zruší jakékoliv formátování včetně číslování.

4. Ihned, dokud jsou nadpisy vybrané, zpátky přiřadit příslušný styl pro nadpisy 1. úrovně (např. "muj nadpis 1").

5. Kontrola výsledku v okně Navigátoru (F5) - Nadpisy. Pokud je třeba, tak opakovat body 2 - 4 pro další podúrovně.

Zápatí